streda, 26 máj 2010 19:50

Vývoj dieťaťa: 10 mesiac po narodení

Napísal(a) prerodicov

Tento mesiac sa môžete potešiť množstvom nových zážitkov – vášmu dieťaťu sa môže podariť samostatne ukázať obrázky v knihe podľa pomenovania, dokonca skúša nové slová.

 

Postaviť sa na nohy
Dieťa sa od malička rozhýbava smerom od hlavy nadol. Vo veku 10 mesiacov začne ovládať svoje kolená a chodidlá. Teraz už môže stáť - ale ešte nie samé, pretože nevie udržať rovnováhu. Môže byť čoskoro schopné vytiahnuť do vzpriamenej polohy, ak sa niečoho pridŕža, ale zistí, že je ťažšie dostať sa nadol – bude sa učiť padať, spočiatku najmä na zadoček. Krúži okolo nábytku a pridŕža sa ho – pozor na pohyblivé a klzké veci, ako napríklad obrus, šnúra od žehličky, horúca platňa na kraji sporáku.

Zahadzovanie vecí znova a znova
Až doteraz Vaše dieťa púšťalo veci bez úmyslu, pretože nemalo dostatočne rozvinutú motoriku prstov, aby ich mohlo uvoľniť schválne. Okolo desiateho alebo jedenásteho mesiaca sa vyvíja aj táto zručnosť a môže jej predchádzať fáza hádzania vecí. Dieťa sa tak vlastne učí pochopiť príčinu a následok a tiež zvyšuje svoje priestorové povedomie.  

Mentálny pokrok
Mozog dieťaťa čoraz viac dozrieva – niektoré deti teraz povedia svoje prvé skutočné slovo. Navyše, predtým sa dieťa mohlo sústrediť len na jednu vec naraz - buď predmety alebo ľudí, ale teraz je schopné sústrediť sa na obe, a to znamená, že je schopné hrať sa naraz s hračkami a zároveň s vami.

Pocity žiarlivosti
Vznikajú nové emócie – v tomto veku do repertoáru pribúda žiarlivosť. Ak si viac všímate súrodencov než bábätko, začne plakať a privolávať tak na seba pozornosť. Vie dať jasne najavo svoj súhlas alebo nesúhlas, a tiež vie pri pohľade na vašu tvár zistiť, či bude onedlho nejaká sranda, záhada alebo hrôza.

 

Naposledy zmenené streda, 16 január 2013 10:14


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom