Vývoj dieťaťa: 10 mesiac po narodení

Tento mesiac sa môžete potešiť množstvom nových zážitkov – vášmu dieťaťu sa môže podariť samostatne ukázať obrázky v knihe podľa pomenovania, dokonca skúša nové slová.

 

Postaviť sa na nohy
Dieťa sa od malička rozhýbava smerom od hlavy nadol. Vo veku 10 mesiacov začne ovládať svoje kolená a chodidlá. Teraz už môže stáť - ale ešte nie samé, pretože nevie udržať rovnováhu. Môže byť čoskoro schopné vytiahnuť do vzpriamenej polohy, ak sa niečoho pridŕža, ale zistí, že je ťažšie dostať sa nadol – bude sa učiť padať, spočiatku najmä na zadoček. Krúži okolo nábytku a pridŕža sa ho – pozor na pohyblivé a klzké veci, ako napríklad obrus, šnúra od žehličky, horúca platňa na kraji sporáku.

Zahadzovanie vecí znova a znova
Až doteraz Vaše dieťa púšťalo veci bez úmyslu, pretože nemalo dostatočne rozvinutú motoriku prstov, aby ich mohlo uvoľniť schválne. Okolo desiateho alebo jedenásteho mesiaca sa vyvíja aj táto zručnosť a môže jej predchádzať fáza hádzania vecí. Dieťa sa tak vlastne učí pochopiť príčinu a následok a tiež zvyšuje svoje priestorové povedomie.  

Mentálny pokrok
Mozog dieťaťa čoraz viac dozrieva – niektoré deti teraz povedia svoje prvé skutočné slovo. Navyše, predtým sa dieťa mohlo sústrediť len na jednu vec naraz - buď predmety alebo ľudí, ale teraz je schopné sústrediť sa na obe, a to znamená, že je schopné hrať sa naraz s hračkami a zároveň s vami.

Pocity žiarlivosti
Vznikajú nové emócie – v tomto veku do repertoáru pribúda žiarlivosť. Ak si viac všímate súrodencov než bábätko, začne plakať a privolávať tak na seba pozornosť. Vie dať jasne najavo svoj súhlas alebo nesúhlas, a tiež vie pri pohľade na vašu tvár zistiť, či bude onedlho nejaká sranda, záhada alebo hrôza.

 

Naposledy zmenené streda, 16 január 2013 10:14

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.