piatok, 27 december 2013 19:14

Autosedačky: zranenia spôsobuje zlé použitie!

Napísal(a)

Kúpou správnej a kvalitnej detskej autosedačky určite nie je otázka bezpečnej prepravy vášho dieťatka vyriešená. Štatistiky sú nekompromisné – za väčšinu zranení a úmrtí detí pri autonehodách nemôže absencia autosedačky, ale jej zlé použitie.

 Týka sa to predovšetkým autosedačiek uchytávaných bezpečnostným pásom, preto si povieme niečo o správnej inštalácii a používaní autosedačiek.

Typy uchytenia

Ako už možno mnohí z vás počuli, existujú 2 bežné spôsoby uchytenia detských autosedačiek. Prvým, je uchytenie pomocou bezpečnostného pásu vozidla. Druhým spôsobom je uchytenie špeciálnym systémom Isofix. V čom sa tieto spôsoby líšia?

Prvá skupina autosedačiek sa uchytáva pomocou trojbodového bezpečnostného pásu vozidla. Ten sa prevlečie cez označené body na autosedačke, pripne a pritiahne. Výhodou tohto systému je, že je s ním kompatibilná každá autosedačka v každom aute, vybavenom trojbodovými bezpečnostnými pásmi. Autosedačky bez Isofixu sú samozrejme aj lacnejšie. Nevýhodou však je samotný spôsob uchytenia, ktorý je zložitejší a zdĺhavejší. To sa teda odráža nie len na „otravnosti“ pripevňovania, ale aj na bezpečnosti, ktorá je ohrozená práve touto zložitosťou.

Alternatívou sú detské autosedačky so systémom Isofix. Názov napovedá, že ide o normovaný spôsob uchytenia sedačiek, teda tento systém je na všetkých sedačkách rovnaký a kompatibilný. Jeho základom sú 2 Isofix oká, ktoré sú navarené na karosérii vozidla pod sedadlami. Druhou časťou systému sú 2 príchytky na autosedačke, ktoré sa zasunú do otvorov na sedadlách vozidla a zacvaknú sa o spomínané oká. Nespornou výhodou tohto systému je, že inštalácia sedačky do auta trvá doslova pár sekúnd a nemáte pri nej v postate čo pokaziť. Treba si však dať pozor, či je vaše auto s týmto systémom kompatibilné. Majú ho zväčša novšie autá, vyrobené po roku 2001. Nemusí to však byť pravidlom.

Ako upevniť autosedačku s bezpečnostným pásom?

Neexistuje univerzálny návod, ako správne uchytiť takýto druh sedačky, keďže rozloženie úchytiek a spôsob uchytenia sa líšia od výrobcu k výrobcovi a samozrejme aj pri konkrétnych modeloch. Dôležité ale je dodržať správny postup, uvedený v manuále sedačky. Ten je často uvedený aj na samotnej autosedačke (napr. na vnútornej strane podsedáku). Ak nedodržíte správne poradie či poriadne neutiahnete pás, môže sa stať, že sa autosedačka pri nehode stočí, alebo z nej dieťatko vypadne. To môže mať fatálne následky.

Najväčší pozor treba dať pri upevňovaní autosedačiek kategórie 0 až 0+. Ako bolo spomínané v minulom článku, tieto sedačky sa umiestňujú v protismere jazdy. Keďže ťažisko sedačky je v tomto prípade na kraji sedadiel, sedačka je náchylnejšia k prevráteniu. Pri správnom uchytení je však tento spôsob bezpečnejší, keďže na krk dieťatka je vynakladaná oveľa menšia záťaž, ako pri klasickom umiestnení v smere jazdy. Pri umiestňovaní na sedadle spolujazdca si vždy dajte pozor na to, aby ste vypli airgbag. Ten môže spôsobiť katastrofu.

Štatisticky najbezpečnejším miestom na uchytenie sedačky je stredné zadné sedadlo. Spôsobené je to hlavne tým, že sedačka je viac chránená voči bočnému nárazu. Na druhú stranu práve tu nastáva problém, keďže mnoho automobilov nemá v strede trojbodový bezpečnostný pás. Rovnako sa v strede nenachádza ani systém Isofix.

Ako upevniť autosedačku Isofixom?

V tomto prípade je to oveľa jednoduchšie. Ako sme už povedali, Isofix úchytky stačí jednoducho strčiť do otvorov v sedadlách a zacvaknúť. Mnoho sedačiek má dokonca indikátor, ktorý zelenou farbou značí, kedy je sedačka uchytená správne. A to je všetko.

Troška komplikovanejšie je to však však opäť pri sedačkách do 10kg. Keďže sa umiestňujú v proti smere jazdy, upevnenie pomocou Isofixu si vyžaduje tzv. Isofix základňu. Za tú si doplatíte okolo 100€, no výrazne zvyšuje bezpečnosť sedačky. Ide o akúsi platformu, ktorá sa zacvakne do Isofix úchytiek namiesto sedačky. Na ňu sa potom upevní samotná autosedačka. Jej výhodou je predovšetkým to, že má tzv. stabilizačnú nohu, ktorá sa vysunie a upevní o podlahu vozidla. Tá zabraňuje tomu, aby sa sedačka pri silnom náraze vnorila do sedadiel, čo znamená nebezpečné prehnutie opierky a možnosť úrazu.

Nevýhodou tohto systému je predovšetkým to, že každá značka má svoj vlastný druh základní. Teda narozdiel od samotného Isofixu, nie sú normované. Pokiaľ túto základňu nemáte, autosedačky do 10kg musíte upevniť pomocou bezpečnostného pásu vozidla. Existuje ešte tzv. „top tether“ systém, ktorý umožní špeciálnym pásom autosedačku pripevniť ešte o úchytku na druhej strane sedadiel auta (v kufri). Tá má rovnako stabilizačnú funkciu, no narozdiel od Isofix úchytiek, nie sú top tether úchytky v aute štandardom.

Čo vravia testy?

Testy autosedačiek ADAC sme spomínali už v predošlom článku. Ak si pozriete ich výsledky, zistíte, že sedačky s Isofixom dosahujú stabilne lepšie výsledky, ako sedačky s bezpečnostným pásom. Kritériom, v ktorom vyhrávajú, ale nie je zväčša samotná bezpečnosť, ale jednoduchosť a spoľahlivosť inštalácie. Oba druhy uchytenia (ak nerátame Isofix základňu) sú približne rovnako bezpečné, rozdielom je však práve nižšie riziko vašej chyby a úplná jednoduchosť pripevňovania pomocou Isofixu.

Zdroj: www.autosedacky24.sk

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom