utorok, 25 máj 2010 22:08

Vývoj dieťaťa: 9 mesiac po narodení

Napísal(a) prerodicov
 
Dieťa sa stáva čoraz mobilnejšie, objavuje celý svet, ktorý sa mu otvára –zisťuje, koľko toho môže urobiť, koľko zvládnuť.  Teraz je čas, keď sa začne učiť liezť, alebo dokonca urobí pár rozviklaných prvých krokov!

Príprava na lezenie
Prvé pokusy o lezenie môžu byť nevhodné – deti môžu začať liezť dozadu, liezť na jednej ruke a odrážať sa jednou nohou – hneď ako prídu na správny spôsob, ako sa presúvať, nebudete za nimi stíhať.

Nemusíte nevyhnutne očakávať, že dieťa bude liezť na rukách a kolenách – niektoré deti radšej lezú akoby poležiačky, a približne 10 percent detí nikdy nelezie, ale rovno začnú chodiť. Často sa to stáva v prípadoch, keď nájdu efektívny spôsob pohybu, lepší ako lezenie.

Vstávanie
Teraz sa vaše dieťa môže snažiť dvíhať a stavať sa s oporou svojich blízkych, a to vďaka silnejšiemu svalstvu bedier a kolien. Láka ho chodiť tak, že ho držíte za obe ruky, hoci spočiatku bude len šliapať na mieste. Časom však príde na správne pohyby.  Niekoľko detí začne chodiť už v deviatom mesiaci, ale väčšina bude na svoj prvý krôčik ešte čakať niekoľko týždňov či mesiacov.

Šikovné ručičky
Ručičky vášho dieťaťa začínajú byť čoraz šikovnejšie. Začína ich čoraz viac používať, a asi teraz urobí veľký krok vpred a začne používať úchop medzi malých predmetov medzi  prstami a palcom. Tento nepatrný pohyb mu otvára celý svet nových možností do budúcnosti - to je zručnosť, ktorú bude používať napríklad pri písaní.

Viac chápe ako hovorí
Vaše dieťa začína bľabotať, spájať slabiky, vyslovovať spoluhlásky. Viac chápe, než vie povedať. Môže dokonca začať používať svoj vlastný jazyk, napríklad použije \\'Áno\\' pre ďakujem. Deväť mesiacov je vek, v ktorom dieťa začína rozumieť jednotlivým slovám – zatiaľ chápe približne 18 slov.

Rozvoj pamäti
Deväť mesiacov je dôležitý medzník v schopnostiach dieťaťa pamätať si veci a udalosti. Vie predvídať známe udalosti - napríklad ho vzruší, ak si začnete obliekať kabáť, pretože vie, že sa pôjde von na výlet.

Krik, spev a bozkávanie
Teraz, keď sa vaše dieťa začína čoraz viac socializovať, býva často hlasné, kričí, smeje sa a spieva, napodobňuje zvuky ako kýchanie a kašel, vie zvýšiť hlas, ak sa mu niečo nepáči. Začne si pýtať veci - ukáže na ne a vyrazí zo seba krátku slabiku - vie zamávať pá-pá alebo dať pusinku na dobrú noc.

Viac emócií
Do deviatich mesiacov dieťa prejavuje viac-menej svoju spokojnosť (ak sa mu niečo nepáči, plače, ak je spokojné, usmieva sa). Zhruba od tohoto veku však dieťa môže začať vyjadrovať čoraz viac emócií ako hnev, strach, zlosť a frustráciu. Je to spojené s tým, že  chce často robiť viac, než zvládne. Musíte dávať pozor na jeho bezpečnosť, lebo nevie odhadnúť výšku, možnosť pádu, nebezpečie niektorých látok, elektriny a podobne. Môže si na hlavu natiahnuť igelitovú tašku, pichnúť prsty do zástrčky. Takéto stresy sa budú stupňovať až do jeho 15-tich mesiacov.

Naposledy zmenené nedeľa, 23 september 2012 13:10


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next