Čo robiť, aby sme sa vyhli základných chybám pri dojčení?
* začnite dojčiť skoro, čím skôr tým lepšie, a venujte dojčeniu po pôrode väčšinu času – matka s dieťaťom nepretržite (rooming-in),
* uvedomte si, že prvé kvapky mlieka (mledzivo) sú pre dieťa najdôležitejšie
* časté dojčenie – najlepšie pre matku a dieťa,
* vyhnite sa fľaši a cumľu, vedú k problémom pri dojčeniu a jeho rýchlemu ukončeniu. Kŕmenie z fľaše je jednoduchý spôsob, ale novorodencovi sa nedostáva uspokojenia z dotyku matkinho prsníka a nikdy nebude mať blahodarný účinok na dieťa a matku. Zdravé, výlučne dojčené dieťa nepotrebuje čaj ani vodu, nie je pravdepodobné, že by všetko predné mlieko, ktoré uhasí jeho smäd, vytieklo, stále sa tvorí.
* Uvoľnenie od bradavky robte vsunutím konca čistého malíčka do kútika úst dieťaťa.
* Zabezpečte správnu polohu a správne prisatie pri dojčení, prípadne zmenu polohy tak, aby sa vyprázdnili všetky časti prsníka. Priložte dieťa k prsníku, nie prsník k dieťaťu.
* Nemožno dodržiavať presný časový harmonogram kŕmenia, novorodeniatko má matka dojčiť „na požiadanie“, ako často ono potrebuje. Na začiatku po narodení prikladáme dieťa k prsníku na 5 -7 min., neskôr túto dobu predlžujeme, podľa želania dieťaťa. Ak prikladáme dieťa k obidvom prsníkom, pri nasledujúcom dojčení začíname s tým prsníkom, ktorým sme predtým skončili, aby sa dieťa zasýtilo tučnejším zadným mliekom.
* Dieťa nemá piť z bradavky, ale z prsníka. To znamená, že zachytí dvorec – dostatočnú časť prsníka. Bábätko má na rozhraní tvrdého a mäkkého podnebia citlivý sací bod, kde sa má dotknúť bradavka. Treba, aby zachytilo väčšiu časť bradavky a dvorca, aby začalo intenzívne sať, nie iba konček bradavky. Pri správnom uchopení má mať v ústach hlavne dolnú časť dvorca. Najprv saje rýchlo, potom pomaly – vtedy sa už vybavil vylučovací reflex mlieka, je to dôkaz, že mliečko mu už tečie do úst, že dieťa saje správne.
* Už prvý a druhý deň po pôrode by si mala matka osvojiť zručnosti pre správne priloženie a prisatie dieťaťa k prsníku. Približne na tretí deň „keď mlieko príde“ je situácia oveľa ťažšia. To sú tie prípady, keď sa „mlieko nechce spustiť“, prsia sú veľmi naliate a preto dieťa nevie uchopiť.
* Mamička by mala kŕmiť svoje bábätko vtedy, keď o to bábätko požiada, vo dne i v noci. Novorodeniatka tak majú nepretržitý kontakt s matkou a ich výživa prebieha prirodzene a pokojne, ako spontánna záležitosť, v ktorej časový rozvrh nemá miesto. Častejšie pitie zabraňuje tomu, aby sa dieťa mliekom zahlcovalo, čo sa stáva vtedy, keď sú prsia po dlhej prestávke medzi dojčeniami napäté. Dieťa potom nedokáže silný prúd mlieka prehĺtať až vracia. Okrem toho, keď dieťa pije, keď je hladné, nie je mimoriadne hltavé, ak ho však necháme čakať až po určenú hodinu, bude piť tak dlho, až v prsníku nebude ani kvapka a bradavky sa zmrštia, kojenie začne byť nepríjemné a matka sa začne obávať, že nemá dosť mlieka.
Zdroj: http://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/dojcenie.html