Ako pomáhať dieťaťu liezť

Nemusíte dieťaťu pomáhať, aby sa dostalo do vhodnej polohy na lezenie. Dosiahne ju samo, ak leží na brušku alebo sa nakloní zo sedu. Všetko, čo od vás potrebuje, je príležitosť. Získa ich veľa, keď strávi väčšinu dňa na podlahe. Aj tak je niekoľko vecí, pomocou ktorých môžete podporiť skoré lezenie, a to ak pripravíte zaujímavé a bezpečné podmienky pre dieťa. 

Chráňte kolená dieťaťa
Pokožka dieťaťa je stále ešte jemná a ľahko sa odrie. Dokonca i v lete sa bude dieťa cítiť oveľa pohodlnejšie, keď mu oblečiete bavlnené dupačky alebo ľahké nohavičky, ak sa pokúša liezť po tráve alebo na hrubom koberci.

Predvídajte možné nebezpečia
Dieťa sa naučí liezť bez toho, aby získalo nejaký zvláštny zmysel pre to, čo si počať so svojou pohyblivosťou. Prahy medzi izbami, schody, dlážky s trieskam a nevhodné predmety ležiace okolo môžu spôsobiť nehody. Urobte bezpečnostné opatrenia.

Dávajte pozor na nečakané skoky v schopnostiach
Dokonca ešte skôr, než sa dieťa naučí skutočne liezť po miestnosti, môže váľať sudy a krútiť sa tak, že sa dostane z bezpečného kúta, kde ste ho nechali, na nebezpečné miesto. Skôr, ako sa dieťa stane úplne pohyblivé, zabezpečte izby, v ktorých sa zdržiava.

Pamätajte na to, že časť túžby po lezení je túžba dosiahnuť veci
Niečo, čo vyzerá nádherne, môže dieťaťu dodať práve tú dávku motivácie, ktorú potrebuje, aby sa začalo pohybovať. Presvedčte sa, že to, čo upútalo dieťa, nie je cigaretová škatuľka alebo vankúšik zo špendlíkmi.

Nenechávajte dieťa samo v izbe,
ale ani uväznené v ohrádke. Ak bude samo, môže to znamenať, že sa dostane do nebezpečenstva. Keď bude zavreté, bude otrávené, pretože mu to úplne znemožní zábavné lezenie a odradí ho to od veľkej námahy, ktorú na to musí vyvinúť. Potrebuje bezpečnú podlahu, vhodné, zaujímavé predmety a neustály dozor.

Nepokúšajte sa dieťa udržať čisté
Úzkostlivá hygiena je nevyhnutná v kuchyni a na záchode, ale nie na miestach, kde sa dieťa hrá na podlahe. Bežná domáca špina dieťaťu neuškodí a koža je materiál, ktorý sa dobre umýva. Neobliekajte dieťa pekne, ak vám vadí, že sa zašpiní. Zaobchádzajte sa ním ako s robotníkom, oblečte mu pracovný odev a vymeňte mu ho za parádne oblečenie iba pri výnimočných príležitostiach.

 

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.