sobota, 18 marec 2017 20:35

Zlatá hodinka. Prečo o ňu musíme bojovať?

Napísal(a) Zuna

Maminky, počuli ste už o zlatej hodinke? Čo to je, a prečo je tak veľmi dôležitá pre vás aj vaše bábätko?

"Len si pospite. Musíte veľa oddychovať," radí vám sestrička, len čo ste porodili svoje vytúžené dieťatko. Ale vám sa predsa nechce spať! Tak bytostne túžite cítiť a vnímať to bábätko, ktoré odnášajú kdesi preč. 

"Ja si ho prosím," ozvala sa jedna z nás.

"Bábätko malo v brušku teplo, preto sme ho museli dať do vyhrievanej postieľky," odvrkne sestrička, znechutená z toho, že niekto sa nechce podriadiť systému. Na matkinom prsníku by dieťaťu bolo určite veľmi nepríjemné. Žiaľ, aj takáto je logika nemocničných zariadení. Pravda, česť výnimkám! (Za ktoré si väčšinu musíte priplatiť, pretože sa ich nedočkáte v štandardných pôrodniciach).

Viete, čo to je vlastne "zlatá hodinka?" Je to prvá hodina od narodenia dieťaťa. Prečo je však dôležitá ako pre matku, tak aj pre dieťa? Pretože podľa asociácie pôrodných asistentiek (LCCE) dieťatko je dokonale bdelé, sústredené a je úplne pripravené na prvé dojčenie." Ak dieťa od matky odnášajú, dieťa spustí plač, ktorý sa nazýva "plač opusteného mláďaťa." Dieťatko jednoducho hľadá svoju matku. Dnes je už viac ako známe, že kontakt koža na kožu je prirodzeným procesom, počas ktorého sa podporuje bonding (vzťahová väzba matky a dieťaťa). Ak sa uskutoční ihneď po pôrode, matke to pomôže ľahšie porodiť placentu, v dôsledku toho, že sa zvyšuje hladina hormónu oxytocínu, ktorý napomáha tomuto procesu. 

Odborníci tvrdia, že dieťa po narodení prechádza deviatimi rôznymi štádiami: plač, relaxácia, bdelosť, aktivita, odpočinok, plazenie, zoznámenie, dojčenie a spánok.

"Zlatá hodinka je veľmi dôležitá, ako pre mamu, tak aj pre dieťa. Veď všetky nevyhnutné vyšetrenia a merania sa môžu uskutočniť aj po dojčení. Ak je ohrozené dieťatko alebo matka, vtedy sa môže urobiť výnimka. Inak by to mal bežný postup v pôrodniciach." Matka aj dieťa si zaslúžia 60 minút pre seba, po tak náročnom procese, ako je pôrod. Mala by to byť ich odmena. 

To, že sa počas kontaktu skin-to-skin vylučuje endorfín, nemusíme ani vysvetľovať.

Preto, ak vám pri pôrode bude chcieť silou mocou zobrať vaše bábätko, nedajte si ho. Je to vaše právo mať ho pri sebe :-)

Foto: unsplash.com | Zdroj: romper.com

 

Naposledy zmenené nedeľa, 19 marec 2017 10:07


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next