Bábätko

streda, 05 máj 2021 21:25

Prerezávanie zúbkov

Prerezávanie mliečnych zúbkov je dôležitou etapou vo vývoji dieťaťa. Niekedy sa zúbky prerežú bez výraznejších prejavov, niekedy naopak dokážu potrápiť nie len dieťatko, ktoré je vystavené nepríjemným pocitom, ale aj samotných rodičov. Každé dieťatko je jedinečné a má vlastné tempo, akým si týmto životným obdobím prechádza. Napriek individuálnemu prístupu je možné zažiť radosť z každého prerezaného zúbku s úsmevom na tvári. Na vašej, aj na drobcovej.

Detské plienky sú základnou súčasťou výbavy pre bábätko. V dnešnej dobe to majú mamičky oveľa jednoduchšie, na trhu sa nachádza veľký výber jednorazových plienok, ktoré netreba vyvárať, sušiť, ani prať, stačí ich po použití jednoducho vyhodiť. Zaujímavý je však fakt, že čoraz viac mamičiek dáva prednosť plienkam látkovým. Aké sú medzi nimi rozdiely? V čom sú výhody aj nevýhody? Opýtali sme sa na názor vás, našich čitateliek.

Premýšľate, či sa vaše dieťatko vyvíja správne? Uvažujete nad tým, či je jeho hmotnosť vyššia alebo nižšia ako by mala byť? Pozrite si správne hodnoty hmotnosti dievčat od 0 do 36 mesiacov podľa Úradu verejného zdravotníctva, v priloženom rastovom grafe. 

štvrtok, 01 marec 2018 11:19

Prvé slová dieťaťa, začína hovoriť

Prvé slová u malých detí sú takmer vždy symbolické názvy - sú to mená ľudí, zvierat, alebo iných, pre nich dôležitých vecí. Nemá význam pokúšať sa identifikovať prvé slová dieťaťa - jeho plynulý, pôsobivý a rozmanitý žargón poskytuje úplnú istotu, že bude rozprávať, až na to bude pripravené.  

štvrtok, 22 február 2018 12:41

Ako naučiť dieťa hovoriť

Batoľatá sa nemôžu pripojiť k ľudskému svetu, pokým nerozumejú ľudskej reči a nevedia hovoriť. Až dovtedy sú súčasťou sveta nemluvniat a potrebujú, aby sa im ostatní prihovárali zvláštnymi posunkami, malým množstvom slov a fyzickým kontaktom. Musíme hádať, čo potrebujú a chcú. Ak dieťa fňuká, môžete len premýšľať: je hladné? Smädné? Unavené? Nudí sa? 

piatok, 15 december 2017 19:22

Vygrcnutie mlieka u bábätiek

Skoro všetky dojčatá niekedy spolu so vzduchom vygrcnú aj trochu mlieka. Obyčajne je jeho množstvo veľmi malé, hoci sa môže zdať, že ho je veľa, pretože je zmiešané so slinami a máte ho po celom ramene! 

Ako čerstvá mamička určite dôverne poznáte ten pocit, keď si svoje maličké bábätko konečne donesiete domov z pôrodnice, ste plná materinskej lásky a šťastia, no napriek preštudovaniu množstva informácií máte aj tak v hlave množstvo otázok. Na čo nezabudnúť? Čomu sa vyvarovať? A takto by sme mohli pokračovať. Kúpanie a prebaľovanie sa popri dojčení lúsknutím prsta zaradia medzi vaše najčastejšie denné činnosti. Tu však zoznam aktivít nekončí. 

štvrtok, 19 október 2017 10:21

Ako pomáhať dieťaťu liezť

Nemusíte dieťaťu pomáhať, aby sa dostalo do vhodnej polohy na lezenie. Dosiahne ju samo, ak leží na brušku alebo sa nakloní zo sedu. Všetko, čo od vás potrebuje, je príležitosť. Získa ich veľa, keď strávi väčšinu dňa na podlahe. Aj tak je niekoľko vecí, pomocou ktorých môžete podporiť skoré lezenie, a to ak pripravíte zaujímavé a bezpečné podmienky pre dieťa. 

Bábätká sú jednoducho milučké! Ale nech sú hocako zlaté a roztomilé, denne sa musia čomusi priučiť. Veľmi pozorne sledujte svoje dieťatko, či nezaostáva vo vývine. Drobné výkyvy či zaostávania nemusia nič znamenať, ale dlhodobá stagnácia už môže byť varovným signálom ochorenia. 

Pokožka bábätiek je citlivá všeobecne, v letných mesiacoch to však platí dvojnásobne. Aj keď ste zvyknutí starať sa o pokožku svojich najmenších celoročne, v tomto období sa nebojte starostlivosť zintenzívniť. Snažte sa preferovať prírodné produkty pred tými s chemickými prísadami. Pripravili sme si pre vás prehľad bylín, ktoré najviac vyhovujú citlivej detskej pokožke. 

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next