Premýšľate, či sa vaše dieťatko vyvíja správne? Uvažujete nad tým, či je jeho hmotnosť vyššia alebo nižšia ako by mala byť? Pozrite si správne hodnoty hmotnosti dievčat od 0 do 36 mesiacov podľa Úradu verejného zdravotníctva, v priloženom rastovom grafe. 

Prvé slová u malých detí sú takmer vždy symbolické názvy - sú to mená ľudí, zvierat, alebo iných, pre nich dôležitých vecí. Nemá význam pokúšať sa identifikovať prvé slová dieťaťa - jeho plynulý, pôsobivý a rozmanitý žargón poskytuje úplnú istotu, že bude rozprávať, až na to bude pripravené.  

Ako naučiť dieťa hovoriť

Batoľatá sa nemôžu pripojiť k ľudskému svetu, pokým nerozumejú ľudskej reči a nevedia hovoriť. Až dovtedy sú súčasťou sveta nemluvniat a potrebujú, aby sa im ostatní prihovárali zvláštnymi posunkami, malým množstvom slov a fyzickým kontaktom. Musíme hádať, čo potrebujú a chcú. Ak dieťa fňuká, môžete len premýšľať: je hladné? Smädné? Unavené? Nudí sa? 

Skoro všetky dojčatá niekedy spolu so vzduchom vygrcnú aj trochu mlieka. Obyčajne je jeho množstvo veľmi malé, hoci sa môže zdať, že ho je veľa, pretože je zmiešané so slinami a máte ho po celom ramene! 

Ako čerstvá mamička určite dôverne poznáte ten pocit, keď si svoje maličké bábätko konečne donesiete domov z pôrodnice, ste plná materinskej lásky a šťastia, no napriek preštudovaniu množstva informácií máte aj tak v hlave množstvo otázok. Na čo nezabudnúť? Čomu sa vyvarovať? A takto by sme mohli pokračovať. Kúpanie a prebaľovanie sa popri dojčení lúsknutím prsta zaradia medzi vaše najčastejšie denné činnosti. Tu však zoznam aktivít nekončí. 

Nemusíte dieťaťu pomáhať, aby sa dostalo do vhodnej polohy na lezenie. Dosiahne ju samo, ak leží na brušku alebo sa nakloní zo sedu. Všetko, čo od vás potrebuje, je príležitosť. Získa ich veľa, keď strávi väčšinu dňa na podlahe. Aj tak je niekoľko vecí, pomocou ktorých môžete podporiť skoré lezenie, a to ak pripravíte zaujímavé a bezpečné podmienky pre dieťa. 

Bábätká sú jednoducho milučké! Ale nech sú hocako zlaté a roztomilé, denne sa musia čomusi priučiť. Veľmi pozorne sledujte svoje dieťatko, či nezaostáva vo vývine. Drobné výkyvy či zaostávania nemusia nič znamenať, ale dlhodobá stagnácia už môže byť varovným signálom ochorenia. 

Pokožka bábätiek je citlivá všeobecne, v letných mesiacoch to však platí dvojnásobne. Aj keď ste zvyknutí starať sa o pokožku svojich najmenších celoročne, v tomto období sa nebojte starostlivosť zintenzívniť. Snažte sa preferovať prírodné produkty pred tými s chemickými prísadami. Pripravili sme si pre vás prehľad bylín, ktoré najviac vyhovujú citlivej detskej pokožke. 

Už niekoľko výskumov potvrdilo, že optimálny rozvoj a fungovanie psychiky aj u dospelého človeka sa dá zaistiť len s pomocou pohodlia vlastného tela a dlhodobého zdravia. O to, aby bolo vaše dieťa v takomto stave a malo ideálne podmienky na zdravý rozvoj sa musíte v prvom rade postarať vy, rodičia. 

O bolestiach bruška novorodencov vie nejeden rodič svoje. Je to nepríjemný stav, ktorý trápi vaše dieťatko, a tým pádom aj vás samotných. Nie, že by to bolo niečo upokojujúce, ale tento problém trápi takmer viac ako 90 % mamičiek a ich detí zhruba do troch mesiacov veku. To znamená, že nemusíte zúfať, nie ste v tom celkom sami. Nikdy by ste to však nemali podceňovať a dobre sa na to všetko pripraviť.

Strana 1 z 9

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.