Veľkonoční plstení zajkovia

Krásni zajačikovia, ktorými ozdobíte veľkonočný stôl. Potrebujeme: polystyrénové vajíčko, nespradenú ovčiu vlnu oranžovej a žltej farby (česanec), nožnice, horúcu vodu, mydlo, záclonu, ihlu, niť, lep.

Na polystyrénové vajíčko nanesieme lep a prilepíme kúsky nespradenej vlny. Vajíčko polepujeme vlnou tak, aby nebolo vidieť polystyrén.

Obalené vajíčko vložíme do záclony a namočíme do horúcej vody s mydlom. Povrch hladíme mokrými prstami i dlaňou a stále pridávame mydlo.

Plstenie potrebuje veľa vody a mydla. Vyhládzame v záclone až kým vlna navytvorí na vajíčku pevnú a súvislú vrstvu. Opláchneme v čistej vode, ktorú vytlačíme z vajíčka len tlakom. Necháme uschnúť.

Vlnu z česanca vyberáme - podľa možností - v tenkých pruhoch - a vytvárame oválny šúľanec. Vložíme do záclony, namočíme do horúcej (!) vody, potrieme mydlom a šúľame. Keď otvoríme záclonu a ovál nie je jednoliaty ( má v niektorých častiach trhliny) - preložíme ho tak, aby trhlinky boli navrchu, vložíme späť do záclony, opäť namočíme do horúcej vody a mydla a šúľame...

Nakoniec ovál šúľame v mokrých rukách a mydle - bez záclony - približne 10 - 15 minút, až kým nie je celkom pevný. Opláchneme ho v čistej vode, ktorú vytlačíme pevným stiskom a necháme uschnúť.

Na hlavičke vyšijeme krížikovým stehom oči, nos a ústa. Polystyrén si „predvŕtame“ aspoň špajdľou a dieliky spojíme nitkou - prešijeme ich..Podľa nákresu vystrihneme uši, labky, chvostík.  Uško na jednom konci zlepíme, aby vytvorilo  záhyb, ako vidíme na obrázku. Všetky dieliky - uši, labky, chvostík - prilepíme na telíčko.
Lepíme ich - najlepšie tavnou pištoľkou - ale nahradí ju aj obyčajný lep. Len musíme byť trpezliví, lebo dlhšie schne...

Zdroj a foto: Nápadník.sk.

Ďalšie dobré rady nájdete v časopise Nápadník, ktorý vychádza 6-krát ročne, a ktorý si môžete objednať tu: OBJEDNÁVKY

Naposledy zmenené streda, 24 október 2012 22:22

Zdieľajte článok

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.