utorok, 29 október 2013 22:25

Ako si vyrobiť píšťalku

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Vyrobiť píšťalku kedysi vedeli všetci chlapci, dnes už toto umenie takmer vyhynulo. Pre tých, ktorí by si chceli vyrobiť píšťalku, vám prinášame jednoduchý návod. Vyskúšajte, či sa vám podarí!

Čo k tomu potrebujeme:
vŕbovú vetvičku, vreckový nožík

Popis aktivity:

Skoro na jar začínajú okolo potokov vyrastať mladé vetvičky vŕb. Šikovný ocko si vyhliadne prútik s priemerom asi 1,5 cm a odreže z neho približne 12 – 15 cm. Zreže oba konce a namočí prútik do vody (pre ľahšie zvliekanie kôry). Vyreže zvukový otvor, potom druhým koncom noža otĺka po celej dĺžke budúcu píšťalku. Deti môžu pomáhať otĺkať druhou paličkou a pritom hovoriť riekanku:

"Otĺkaj sa, píšťalka, ak sa nebudeš otĺkať, budem na teba žalovať cisárovi pánovi, ten ti dá ranu, …"

O chvíľu sa kôra uvoľní, opatrne sa stiahne cez užší koniec. Z obnaženej dužiny sa odreže časť smerom k zvukovému otvoru. Vrchná časť sa mierne zreže, aby mohol prechádzať vzduch a zasunie sa do predného otvoru v kôre. Potom sa odreže prút na obrátenom konci, vsunie sa do spodného okraja zvlečenej kôry. Jemným posúvaním kolíčka sa dá píšťalke hlas.

Deti majú z prírodnej píšťalky radosť, pretože sa na jej výrobe tiež podieľali. Pri pískaní sa im rozťahujú pľúca, učia sa správne nadychovať a vydychovať.

Zdroj textu: www.brumik.skNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom