streda, 29 jún 2016 21:36

Vyskúšali sme: TEST bazových sirupov

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Vyskúšali sme: TEST bazových sirupov autor

Leto začína. Naznačuje to aj zvýšený záujem o môj diár. Rodina si mädlí ruky, že aspoň na pár dní sa deti udomácnia u milovanej tety a zažijú kopec srandy v hlavnom meste. Oprobovali sme prvý taký víkend a dopadol naozaj skvelo. Zabavili sa deti, ja a dokonca aj orangutany v zoologickej. Problém nastal až keď mi jedno zo zverených detí začalo pýtať voľačo od smädu. Nie hocičo. Na chuť mu išla voda s domácim bazovým sirupom. 

 

Hovorím si, z dediny som, poriadna gazdiná som, recept na bazový sirup viem, ale, dieťa, moje, kde ti ja teraz idem vo veľkomeste bazu zháňať?!
Logicky naše cesty smerovali do obchodu. Po chvíľke lúštenia rôznych zložení a podielov ovocných štiav, zobrali sme všetko na čo zverené deti ukázali a vybrali sme sa domov ponuku bazových sirupov testovať. Bola to zábava a nápad podrobne preskúmať dostupný tovar mi prišiel naozaj vhod. Už dlhšie som sa to chystala urobiť, ale akosi až teraz bol naozaj čas a takto to dopadlo.

Miestami som sa potešila, miestami zhrozila. Bársčo sa dnes považuje za bazový sirup. Paradoxne deťom chutilo takmer všetko. Preto milí dospeláci, musíme byť obozretní práve my. Nenechávať sa opíjať rožkami a pri výbere potravín, teda i zálievky v horúcich dňoch byť naozaj dôslední.

Nech sa páči naša ochutnávka. Vyskúšajte podobné porovnania niekedy i vy. Okamžite zbadáte tie rozdiely!

1, Celý názov: RAUCH Happy Day Sirup Holunderblűte Elderflower
Značka: RAUCH Fruchtsäfte GmbH & Co OG - Rakúsko
Balenie: plast, 0,7 l – po otvorení spotrebovať do 4 týždňov.
Cena: 2,99 €
Podiel ovocnej šťavy: minimálne 20%
Odporúčané riedenie: 1+6
Cukor: 75,0 g

Ďalšie informácie: Bez konzervantov a umelých farbív s tradíciou značky od roku 1919.
Osobné dojmy: Zlatistý sirup čírej konzistencie má vcelku silnú arómu - okrem bazového extraktu nám naše nosy našepkávali prítomnosť citrusov, respektíve silnejšie arómy najviac pripomínajúce kyselinu citrónovú. Po rozriedení už tieto arómy trošku pominuli a aby sme neboli len kritickí, musíme oceniť slušný podiel ovocných štiav - až druhý najvyšší. Najchutnejší je pri dodržaní pomeru riedenia.

2. Celý názov: Jupí SUPER HUSTÝ SIRUP
Značka: Kofola a.s. - Česká republika
Balenie: plast, 0,7 l – po otvorení spotrebovať do 4 týždňov.
Cena: 2,49 €
Podiel ovocnej šťavy: výrobca uvádza extrakt z kvetov čiernej bazy (0,1%)
Odporúčané riedenie: 1+10
Cukor: 83,0 g

Ďalšie informácie: Bez konzervantov a umelých farbív a sladidiel. Sirup pasterizovaný. Oceňujeme kreatívu, ktorá navrhla obal s praktickou mierkou. Vďaka nej budete presne vedieť, kedy potrebujete doplniť zásoby.
Osobné dojmy: Môžeme potvrdiť, že ide o hustejší sirup, čo je vítaný jav, avšak jeho silná aróma nám aj v tomto prípade spočiatku mierne pokrivila nošteky. Podobne ako v prvom prípade, aj tu prebíja prírodnú arómu bazového kvetu akási citrusová. Celkový dojem z tejto vône evokuje skôr retro cukríky než bazový sirup od babičky. Tento sirup obsahuje iba 0,1% extraktu z kvetov čiernej bazy a v porovnaní s ostatnými sirupmi stačí na jeho riedenie menšie množstvo koncentrátu. Je číry, najsvetlejšej farby.

3. Celý názov: YO HOLUNDERBLŰTE BLŰTENSIRUP
Značka: YO, Eckes-Granini Austria GmbH - Rakúsko
Balenie: plast, 0,7 l – po otvorení spotrebovať do 4 týždňov.
Cena: 2,99 €
Podiel ovocnej šťavy: výrobca na etikete neuvádza
Odporúčané riedenie: 1+7
Cukor: 9,3 g

Ďalšie informácie: Bez pridania farbív a konzervačných látok.
Osobné dojmy: Svetlý sirup s jemným zakalením prekvapuje jemnejšou arómou, ktorú vylaďuje lahodný karamel a okrem kyseliny citrónovej aj ovocná citrónová šťava z koncentrátu. Žiaľ, na etikete sme nenašli údaje o minimálnom podiely ovocných štiav, zato však výrobca nezabudol dodať, že toho času oslavuje svoje šesťdesiate jubileum. Prekvapil nás mimoriadne nízky podiel cukru. Kto vyrába vlastné domáce sirupy, určite vie, aké ťažké je vyhnúť sa tejto zložke a zachovať tak lahodnú chuť a konzerváciu ovocného domáceho nápoja. Škoda, že tento inak príjemný sirup predsa len obsahuje isté prebytočné látky s možným rizikom, a to stabilizátory Arabská guma (E441) a glycerolestery živíc a dreva (E445). Arabská guma (E414) je prírodná guma získavaná z tvrdenej živice (napr. Acacia senegal, Acacia arabica). Je rozpustná vo vode a je to jeden z najstarších prírodných emulgátorov. Používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor, zvlhčujúca látka a emulgátor, čo v prípade bazového sirupu ako takého je podľa nášho názoru naozaj zbytočná zložka. Arabskej gumy sa nemusíte obávať, ak ju konzumujete v primeranom množstve. Dokázalo sa, že môže znižovať hladinu cholesterolu a môže mať blahodarný vplyv na črevnú mikroflóru. Dokonca je povolené používať ju aj pri výrobe detských pokrmov. Nachádza sa tiež v niektorých lepidlách, ktoré sem tam chtiac-nechtiac koštujeme, napríklad keď olizujeme poštovú obálku. Nebezpečná je len pri vysokých dávkach, kedy môže vyvolať alergickú reakciu (hnačky, nafukovanie, ...), astmatickú reakciu alebo podráždenie pokožky. Viaže niektoré minerálne látky (horčík a vápnik) a tým môže dôjsť k horšiemu vstrebávaniu týchto látok. Podobne je to aj s glycerolestermi živíc a dreva (E445), ktoré sa využívajú bežne pri výrobe nealkoholických nápojov a limonád a energy drinkov. Pri bežnom užívaniu nemajú žiadne škodlivé účinky na organizmus, no opäť považujeme aj túto zložku v receptúre na chutný bazový sirup za zbytočnú.

4. Celý názov: Relax Sirup Kvet čiernej bazy, citrónu, s príchuťou mäty
Značka: Relax, MASPEX Czech. s.r.o. – Česká republika
Balenie: plast, 0,7 l – po otvorení spotrebovať do 4 týždňov.
Cena: 2,39 €
Podiel ovocnej šťavy: 2,5%
Odporúčané riedenie: 1+8
Cukor: 66,0 g

Ďalšie informácie: Bez konzervantov s ovocnou šťavou. Extra hustý. Nápojový koncentrát – sirup s prídavkom citrónovej šťavy z koncentrátu, extraktu kvetov čiernej bazy a s príchuťou mäty. Vyrobený z koncentrovaných štiav. Pasterizovaný.
Osobné dojmy: Samotná značka o sebe na obale hovorí, že je zárukou kvality. Akej, tak to človek zistí až po jeho otvorení a ochutnávke. Musíme povedať, že tento sirup nám naozaj zachutil. Žltkastá farba by skôr napovedala, že ide o sirup z púpavy, ale nie je to tak, ide o bazový kvet. Napriek tomu, že výrobca píše, že jeho sirup je extra hustý, v našom teste sa našli aj hustejšie, alebo približne rovnako husté sirupy, čiže z tohto pohľadu táto vlastnosť nie je až taká výnimočná. V zložení môžete nájsť zložku kyselinu l-askorbovú, ale nemusíte sa ľakať zložitejšieho názvu, nejde o nič iné ako starý známy vitamín C. Štvrtý sirup nám imponoval zaujímavým experimentom, ktorý priniesol naozaj osviežujúcu chuť bazového kvetu, citrónu a mäty. Táto trojkombinácia je vydarená a na osvieženie v letnom období ideálna. Jemná chuť mäty podfarbí neopakovateľné tóny bazy. Bohužiaľ, podiely ovocných štiav tohto sirupu sú trošku mätúce, výrobca v popise uvádza 2,5%, v zložení zase citrónová šťava z koncentrátu (2,5%), extrakt z kvetov čiernej bazy (2,3%) čo je spolu aj tak len veľmi slabých 4,8%. Chcelo by to jasnejšie vysvetlenie a popis.

5. Celý názov: Natur farm Sirup ovocný, príchuť Baza
Značka: Natur farm, Galanta – Slovenská republika
Balenie: sklo, 0,7 l – skladovať v chladničke a po otvorení spotrebovať do 7 dní.
Cena: 2,89 €
Podiel ovocnej šťavy: minimálne 33%
Odporúčané riedenie: 1+7
Cukor: 85,0 g

 Bez konzervačných látok a umelých sladidiel. Ovocný sirup s jablkovou šťavou s arómou bazového kvetu. Pôvod surovín – Maďarsko, sídlo značky a predajca Galanta Slovenská Republika.
Osobné dojmy: Najtmavší zo sirupov vďačí svojej jantárovej farbe pravdepodobne jabĺčku, ktoré prezrádza už samotná etika ale aj aróma čistého sirupu. Slabší znalec ho možno nerozpozná, no našim nosom veru neušlo. V kombinácii s bazovým kvetom sme celí bez seba čakali na prvý dúšok podľa odporúčaného riedenia. Táto značka ako jediná používa tradičný spôsob balenia - do sklenených fliaš, s klasickým kovovým štoplíkom. Oproti plastovým vyklápacím a zatláčacím uzáverom je to o čosi zdĺhavejšia robota, ale povedzme si na rovinu, takýto detail nemožno považovať za nedostatok, hlavne ak má svoje opodstatnenie - najviac vyhovuje tradičnej receptúre a vysokému koncentrátu ovocných štiav, ktoré treba poriadne utesniť a skladovať v chlade. Spomínaná ovocná zložka je v prípade sirupu od Natur Farm až úctyhodných 33%, čo je suverénne najviac. Daň za poctivú receptúru je však krátka doba pre spotrebu, na obale sa uvádza, že sirup je najlepšie skonzumovať po jeho otvorení do siedmych dní. Priznáme sa, že sme to v tomto limite nestihli a v chladničke ešte aj napriek odporúčanej dobe pre konzumáciu stále drží, rovnako chutný. Tento sirup sa pre nás stal víťazom.

Ak budeme znova hľadať variant k domácim, no vo veľkomeste ťažko dostupným potravinám, určite aj nabudúce siahneme po značke Natur Farm. A ktoré sirupy chutia najviac vám? Pokojne nás inšpirujte!

Naposledy zmenené streda, 29 jún 2016 21:56


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom