streda, 18 jún 2014 13:39

Spoznajte Slavkovský les - domov minerálnych prameňov

Napísal(a) Adrian Struňák
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Spoznajte Slavkovský les - domov minerálnych prameňov Foto: Adrian Struňák

Nedotknutá krajina u našich západných susedov – oblasť Slavkovského lesa - ukrýva unikátne prírodné bohatstvo s rozlohou 606 m2. Už 40 rokov je chránená pred zásahmi človeka. Slavkovský les tvorí akýsi ostrov zelene a nedotknutej prírody uprostred geografického trojuholníka Karlových Varov, Mariánskych a Františkových Lázní.

Toto tajomné miesto je rezerváciou svetového významu. Dôkazom jedinečnej prírody sú aj rašeliniská, oblasti mokradí a slatín či endemické rastliny, ktoré nikde inde na svete nenájdete. Z hlbín tohto výnimočného územia vyviera viac ako 160 prírodných minerálnych prameňov, známych tiež ako kyselky.

Grünská Kyselka, predchodkyňa dnešnej známej minerálky Magnesie, je skutočne jedinečná. Vystupuje totiž na povrch cez zvláštne horninové podložie, takzvaný hadec. Kameň pretkaný žilkami a škvrnami vzdialene pripomína kožu hada. Vodu, ktorá sa ho dotkne, dokáže premeniť na prírodné bohatstvo. Práve vďaka nemu minerálna voda Magnesia získava unikátny obsah horčíka. Zároveň má nízky obsah sodíka a je stredne mineralizovaná, čo je u minerálnych vôd bohatých na horčík ojedinelé. So stáčaním Grünskej Kyselky sa začalo už v roku 1893. Stáli tu vychýrené kúpele s tančiarňou, kde sa piekli nadýchané koláčiky, ktorú im dodávala minerálka. Avšak po roku 1950 sa šťastné obdobie skončilo, budovy boli zadržané a k prameňom mali prístup iba vojaci.

V roku 1990 sa opäť začalo so stáčaním zdravej vody. Aj vďaka tomu dnes vodu z jedinečného prameňa pod názvom Magnesia plní a distribuuje spoločnosť Karlovarské minerální vody. Horčík je pre náš organizmus nenahraditeľný. Pomáha nervom i svalom. Na Slovensku bola realizovaná klinická štúdia, ktorej úlohou bolo sledovať práve množstvo horčíka v ľudskom organizme.

Jej výsledky sú alarmujúce: približne každý tretí Slovák pravdepodobne trpí nedostatkom horčíka. Najčastejšie sa nedostatok prejavuje bolesťami hlavy, celkovou únavou, nedostatočnou sústredenosťou, bolesťami a kŕčmi svalov, problémami so zápchou, náchylnosťou k stresu a množstvom iných ťažkostí. Preto je jeho dopĺňanie stravou veľmi dôležité. Denný príjem horčíka by mal byť približne 400 – 420 mg u mužov a tehotných alebo dojčiacich žien. Ženy by mali prijímať okolo 300 – 320 mg horčíka. Bohaté zásoby horčíka sa nachádzajú napríklad v strukovinách, čerstvej listovej zelenine, orechoch, morských rybách či banánoch. Minerálne látky sa z vody do organizmu vstrebávajú lepšie, ako napríklad z potravín alebo z doplnkov výživy.



Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next