streda, 30 október 2013 21:36

Tip na výlet: Jánošíkove diery

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: hotel diery a Wikipedia Foto: hotel diery a Wikipedia

Premýšľate, kam s deťmi počas prázdnin vyraziť? Aj vďaka našim čitateľom vám radi poradíme: postupne vám budeme prinášať ich tipy na výlety. Možno vás aspoň jeden z nich osloví a vyskúšate objaviť krásy Slovenska, ktoré ste ešte doteraz nenavštívili. Náš dnešný tip: Jánošíkove diery.

Jánošíkove diery sa nachádzajú neďaleko Terchovej, v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. V Dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka.

Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov. Východiskom do Dier sú osady patriace do katastrálneho územia obce Terchová - Štefanová a Biely Potok. V Dolných dierach je vybudovaný náučný chodník. Horné diery sú v zimnom období uzatvorené. Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. V roku 2009 sa začala kompletná výmena oceľových konštrukcií na tejto trase.

Podľa portálu Mapysr.sk je to jedna z najkrajších trás a množstvom tiesňav, vodopádov, rebríkov sa volá Dolné diery. Táto sústava tiesňav sa neoficiálne volá aj Jánošíkove diery. Začína pri hotely Diery a končí na križovatke trás kde je nájdete aj bufet s občerstvením. Tu sa môžete rozhodnúť, či sa vrátite späť po žltej trase - Nové diery, ktorá je možno ešte zaujímavejšia, alebo môžete pokračovať na Veľký a Malý Rozsutec, Štefanovú, zelenou na tiesňavy.

Trasa Dolné diery je napriek rebríkom pomerne nenáročná a bežne ňou chodia aj deti. S deťmi sa však neodporúčame vydať na Malý Rozsutec.

Ak by ste tu chceli aj prespať, ubytovať sa dá v neďalekej obci Terchová alebo Zázrivá, prípadne najbližším väčším mestom je Dolný Kubín. Cena ubytovania je individuálna, ale dá sa už aj za 10 EUR/ za noc.

Foto: Mapysr.skNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next