streda, 30 október 2013 20:26

Balaton toho ponúka naozaj veľa!

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aj v tomto roku nastane pre každého z vás čas na zaslúžený a dlho očakávaný oddych! Niekto sa vydá na cestu s rodinou, ďalší zasa pôjdu s partnerom a vyberú si intímny kúpeľ v kombinácii s rozmaznávajúcim wellnessom. Niektorí prídu len na bicykli, ďalší si zasa zbalia iba plavky a mlieko na opaľovanie.

Nech už sa dovolenka začne akokoľvek, jedno je isté: ak túžite po príjemnom ubytovaní, pestrých programoch, pohostinných hostiteľoch, chutných vínach a kvalitnom jedle, ťažko nájdete vhodnejšie miesto ako blízky Balaton! To všetko za výborné ceny! Kde inde, ako pri Balatone?

Oblasť Balatonu znamená pre každého niečo iné, je to región so stovkami tvárí – plný zážitkov. Kto a z akého dôvodu má rád Balaton? Letná dovolenka a séria festivalov symbolizujú Balaton práve tak, ako panenský pokoj prírody, obnova tela a duše v niektorom z kúpeľných miest regiónu, či výlet na bicykli po horách Balaton-felvidéku.

Vydajte sa s nami na cestu a navštívte Balaton!

Chute a vône Balatonu
Balaton patrí k legendárnym vinohradníckym oblastiam Maďarska, kde popri slávnych vinárstvach rastie popularita menších fariem, rodinných podnikov a bio vinárstiev. Na mnohých miestach, ako napríklad pod Szent György-hegy (Vrch svätého Juraja) čakajú na najmenších osviežujúce nápoje a biomušt z kvalitného bio hrozna, dospelí môžu ochutnať rizling vlašský alebo Cabernet Sauvignon, ktoré získali certifikát v oblasti bio vín.
Viaceré vinárstva, ako napríklad Jásdi Pincészet v Csopaku, Figula Pincészet v Balatonfürede, Laposa Pincészet v Badacsony, alebo Konyári Pincészet na južnom pobreží Balatonu organizujú počas celého roka programy, ochutnávky vín, prevádzkujú vínne terasy a vo vinohradníckej oblasti Badacsony od Turíc až do septembra premáva regionálny vinársky autobus, ktorý prepravuje návštevníkov od jednej vínnej pivnice k druhej.

Balaton láka milovníkov chutných jedál a nevšedných gastronomických zážitkov mnohými druhmi rýb, divinou z okolitých lesov a chutným ovocím, ktoré sa rodí v tunajších záhradách s kvalitnou pôdou.
Jednotkou medzi jedlami z balatonského regiónu sú ryby, medzi nimi „kráľovská ryba”, balatonský zubáč. V rámci klasickej prípravy rybu upečú v celku a podávajú ju s prílohou neutrálnej chuti, aby sa naplno uplatnila jedinečná lahodná chuť zubáča. Osobitne treba spomenúť – a ochutnať – jedinečnú balatonskú rybaciu polievku halászlé, pri ktorej platí, že čím viac rýb do nej dajú, tým je chutnejšia.

V oblasti Balatonu boli na viacerých miestach zriadené autentické trhy, kde dostanete bio produkty, lekváry, výrobky z kozieho mlieka, voňavé pečivo, med, víno a domáci jogurt. Návšteva týchto trhov sľubuje jedinečný zážitok, ktorý nemôžete vynechať!

Balaton: wellness, zdravie a voda všade navôkol
Pri Balatone je hojnosť všetkého, čo súvisí s vodou, keďže v blízkosti Balatonu rad-radom vyvierajú liečivé pramene a kyselky.
Najslávnejším z nich je Hévíz: hévízsky prameň v kombinácií s kráterovým jazerom tvoria prírodné kúpele s vodou, ktorej teplota sa pohybuje okolo 38 °C. Sírnatá, jemne rádioaktívna voda v jazere je ideálna na liečenie reumatických chorôb a ochorení pohybového ústrojenstva a nervovej sústavy.
Zoznam sídel s kúpeľmi a liečivou vodou sa tým však nekončí. Špičkovo vybavené liečebné centrum v Zalakarosi pomáha najmä pri liečbe pacientov trpiacich vyčerpanosťou, problémami pohybového ústrojenstva, chronickými zápalmi a kĺbovými ťažkosťami. Okrem toho táto voda vynikajúco pomáha pri rehabilitácii po traumatologických a ortopedických operáciách.

K široko-ďaleko známym liečebným centrám a obľúbeným miestam pobytu pre rodiny patria Aquapark v Balatonfürede, Kúpele Galérius v Siófoku a Liečebné kúpele v Marcali.
Nemusíte chodiť ďaleko ani vtedy, keď vysmädnete, veď v tichom zákutí panvy Káli vyviera svetoznámy prameň Theodora, ktorý patrí k najobľúbenejším minerálnym vodám v Maďarsku, pričom túto sýtenú vodu môžete v Balatonfürede ochutnať z viacerých prameňov.

Ponuka Balatonu:
V oblasti Balatonu je veľa hrozna a dobrých vín: využite to počas wellnessových procedúr! V súčasnosti čoraz viac SPA salónov zaraďuje do svojej ponuky vinoterapiu: môžete si vybrať z vínnych kúpeľov, zábalov s hroznovými zrnkami alebo masáží pomocou hroznových šupiek.
Podľa odbornej literatúry zlepšite účinky vínneho kúpeľa tým, že počas neho skonzumujete trochu červeného vína. Pozor! Nenaberte si dúšok vína určený na spotrebu z vane, veď do vínneho kúpeľa sa nedáva pravé víno, ale takzvaný vínny kal, ktorý sa ďalej riedi a pridáva sa doňho med, koreniny a oleje! Vinoterapeutické ponuky nájdete okrem iného vo wellnessových centrách v Balatonfürede, Hévíze a Zalakarosi!
Na zdravie!

Leto na Balatone
V oblasti Balatonu sa každoročne uskutočnia stovky podujatí. Konajú sa tam rôzne umelecké festivaly, koncerty, preteky v jachtingu, gastronomické programy, výstavy - ich kompletné vymenovanie nie je možné. Na mládež z Maďarska a z Európy čakajú medzinárodné hudobné programy a festivaly: ak Balaton - a jún, potom je tu Medzinárodný Harley Davidson Open Road Fest, - a ak príde júl, potom hor sa na Heineken Balaton Sound do Zamárdi!

Región ponúka pestré možnosti oddychu, mladšie i staršie ročníky si môžu už od jari vybrať zo zaujímavej ponuky programov v interiéri i v exteriéri.
Okolo Balatonu nájdete mnohé pláže, ktoré sú vhodné najmä pre rodiny a mladých - napríklad v Balatonfűzfő, Alsóörs, Csopaku, Balatonfüred, Balatonakali, Zánka, Gyenesdiás, Vonyarcvashegy, Keszthely, Balatonberény, Balatonfenyves, Balatonlelle a Balatonszemese. Na južnom pobreží, v Zamárdi a Földvári čakajú na najmenších počas leta animácie a tvorivé dielne, pričom v Balatonlelle a Balatonszemes sú na pláži v prevádzke aj zážitkové kúpele.

Najpopulárnejším športom na Balatone je jachting. Za ním na rebríčku popularity nasledujú vodné lyže a wakeboard, ktorým môžete holdovať v Balatonfüred, Siófoku a vo Vonyarcvashegy. Najvhodnejším úsekom pobrežia pri Siófoku na kitesurfing a windsurfing je Surfbeach.
Tým sa však zoznam športov a vodných hier na Balatone nekončí. Prakticky na každej pláži si môžete požičať vodný bicykel, surf, kajak, katamaran a pod.

text a foto: www.balaton-tourism.huNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next