Festival 4 živly

4 živly budú v Banskej Štiavnici premietať pod padajúcimi hviezdami. 18. letný filmový seminár 4 živly: MLADOSŤ sa bude konať do 14. 8. 2016 v Banskej Štiavnici. Festival sa začal dnes a počas nasledujúcich 5 dní premietne desiatky celovečerných a krátkometrážnych filmov na tému MLADOSŤ. 

 

Spolu s množstvom sprievodných podujatí vnesie umenie nielen do štiavnických kinosál či kaviarní, ale aj pod hviezdne augustové nebo. Práve počas seminára vyvrcholí meteorický roj tzv. Perzeíd, známych tiež ako padajúce hviezdy, zážitok z exteriérového premietania tak umocní samotný vesmír.

"Snažíme sa ponúkať v programe filmy, ktoré naši diváci a diváčky nemajú možnosť vidieť nikde inde, alebo ktoré si stojí za to pripomenúť. Zároveň chceme z premietania urobiť nezabudnuteľný zážitok, po zotmení sa preto presúvame z kinosál von, pod otvorené nebo,“ vysvetľuje Daniela Chlapíková, výkonná riaditeľka podujatia. „Banská Štiavnica sa môže pochváliť krásnym amfiteátrom, za ktorého plátnom sa rozprestiera celé mesto. Premietania ale prinášame aj do menej tradičných priestorov – po minuloročnom úspechu zopakujeme vo štvrtok nočný piknik na futbalovom štadióne s českým filmom Indiánske leto a v piatok pred polnocou premietneme na nádvorí Starého zámku nemecký nemý film Ľudia v nedeľu so živým hudobným sprievodom Pjoniho, talentovaného mladého hudobníka a skladateľa.“

Na štiavnickom amfiteátri 4 živly premietnu tento rok niekoľko filmov tzv. zlatého fondu domácej aj svetovej kinematografie. 18. ročník otvorí v stredu snímka Čierny Peter (1963) režiséra Miloša Formana. Vo štvrtok pripomenie dospievanie slovenskej mládeže v bývalom režime film Kúpeľňový hráč (1988), ktorý seminár premietne spolu s unikátnym archívnym krátkym filmom Mladí mostári (1982), úsmevne zobrazujúcim život študentov a študentiek mostárskeho učilišťa v Brezne. Piatkový večer bude patriť adaptácii novely Stephena Kinga Carrie (1976), ktorá zavedie publikum do prostredia americkej strednej školy a do hororových žánrových vôd. Hudobný film Sláva (1980) legendárneho tvorcu Alana Parkera ukáže, ako začína cesta za úspechom na strednej umeleckej škole v New Yorku. Nedeľný večer bude opäť patriť domácej snímke – poslednou projekciou 4 živlov bude dráma Džúsový román (1984), rozprávajúca príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa rozhodne zmeniť svoj jednotvárny život, no zisťuje, že cesta za šťastím má svoje tienisté stránky.

V pestrej ponuke hraných, dokumentárnych, animovaných aj experimentálnych filmov nájdu návštevníci a návštevníčky filmového seminára aj niekoľko noviniek, ktoré na Slovensku zatiaľ premietané neboli. Okrem distribučnej predpremiéry drámy Toto je náš svet (2016) s Viggom Mortensenom v hlavnej úlohe, sú takými aj nemecké snímky Môj svet je disco (2013) a Útočisko (2015), alebo maďarský dokumentárny film Drifter (2014). Nezanedbateľný priestor v programe dostali aj filmy pre detské publikum, ktoré však dokážu zaujať aj dospelých. Klasické, rokmi overené filmy ako Oslia koža (1970) či Záhada hlavolamu (1993) doplnia snímky z posledných rokov – Až vyjde mesiac (2012) a Chlapec a svet (2013). Okrem nich je pripravená otvorená animačná dielňa pre všetkých mladých záujemcov a záujemkyne, a hudobný workshop pre vopred prihlásené deti.

 18. Letný filmový seminár 4 živly sa uskutoční v dňoch 10. - 14. 8. 2016 v Banskej Štiavnici. Podrobnejšie informácie o programe a možnostiach vstupného nájdete na webstránke podujatia www.4zivly.sk, či na jeho facebookovej stránke.

Zdieľajte článok

Autor

rodicom


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Copyright © 2017 Rodicom.sk. Všetky práva vyhradené.