piatok, 09 júl 2021 14:20

Tip na čítanie : Štyri otázky, ktoré vám pomôžu zmeniť život k lepšiemu

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Netreba veľa rečí. Buďte skrátka šťastní a spokojní tu a teraz! Netreba veľa rečí. Buďte skrátka šťastní a spokojní tu a teraz! Zdroj foto: rodicom.sk

V živote každého z nás sa vyskytnú momenty, keď si vravíme, že sme niečo mohli urobiť celkom inak, prípadne momenty, keď čakáme, kým sa niečo konkrétne  udeje. Vtedy prestávame žiť v prítomnosti a svoje myšlienky upierame na niečo, čo bolo a nedá sa už zmeniť, alebo na veci, ktoré nás ešte len čakajú a sú v tomto momente neuchopiteľné. Ako sa odpútať od týchto myšlienok, ktoré nám tak komplikujú život? Jednoduchý, ale veľmi účinný návod ponúka kniha spisovateľky Byron Katie – Milovať to, čo je.

Ak sa ocitnete v ťažších chvíľkach života, keď stojíte na križovatke rozhodnutí, alebo sa cítite stratený v toku udalostí, túto knižku môžem len a len odporučiť. Ja som sa k nej dostala v čase „sťažovania si na všetko a všetkých okolo“. Dala mi ju priateľka, ktorá si z nej tiež zobrala posolstvo podstatné práve pre ňu, v čase, keď to potrebovala.

 

Žiadna motivačná kniha nám nedá odpovede na všetky naše otázky a ani jednoduchý návod „trikrát luskni prstami, dva razy zažmurkaj a vec je vybavená“. Ak by to tak bolo, po svete by chodili milióny, či skôr miliardy šťastných a bezstarostných ľudí. Kniha „Milovať to, čo je“ neponúka jednoduchý návod, neponúka riešenie, nesľubuje. Skôr navádza čitateľa pozerať na veci inak. Z úplne iného pohľadu. Metódou štyroch dôležitých otázok núti zamyslieť sa nad banálnymi, ale tak dôležitými vecami – myšlienkami, ktoré tvoria našu každodennú realitu.

Často si nesieme so sebou presvedčenia, ktoré sa nezakladajú na realite. Často nás tieto naše presvedčenia ťahajú smerom dole, spôsobujú úzkosti, paniku a pocity smútku. A úplne zbytočne. Byron Katie pomocou svojej metódy „Práca“ odokrýva spôsob nazerania na naše presvedčenia z inej perspektívy, iným pohľadom. Ako už názov metódy napovedá, potrebné je skutočne na sebe „zapracovať“ a vziať opraty života do vlastných rúk.

Mňa veľmi prekvapilo, že úplne obyčajná otázka dokáže zmeniť vnímanie situácie alebo aj postoja, ktorý sme si vybudovali. Opýtajte sa sami seba, „Je to skutočne tak? Som si istý/á , že je to tak?“ a zrazu sa ocitnete v celkom inej realite, s jasnejšou hlavou a zdravším pohľadom na vec.

Kniha „Milovať to, čo je“ je koncipovaná ako rozhovor autorky s ľuďmi, ktorí si k nej prišli po pomoc a radu. Rozoberá ich problémy cez metódu „Práca“, ktorú si môžete sami na vlastnej koži vyskúšať na https://thework.com/ . Páčil sa mi spôsob, akým vedie rozhovory s klientmi, ako ich smeruje k objaveniu vlastnej reality. Pretože utrpenie nemusí mať v našich životoch miesto. Ako autorka v knihe hovorí „Trpíme vtedy, keď veríme myšlienkam, ktoré odporujú skutočnosti.“

Knihu by som odporučila každému, kto rád pracuje na svojom vnútornom svete, trápi sa dlhodobo zdanlivo nevyriešiteľným problémom, ale aj všetkým, ktorí radi čítajú motivačnú literatúru a potrebujú sem tam „skoučovať“ svoju cestu životom.

 

(Milovať to, čo je ; Byron Katie; Eastone Group, a. s. ; 2017)

 

 

Naposledy zmenené pondelok, 21 jún 2021 14:34
Jana Figurová

Maminka, manželka, kamarátka, dcéra, kolegyňa , ale aj vášnivá čitateľka. To som ja. Rada sa zavŕtam do dobrej knižky a lásku k písmenkám sa snažím preniesť aj na všetkých okolo mňa. Už od malička som bola "hltačkou kníh" a na prázdniny som si brávala so sebou okrem tašky s oblečením aj tašku plnú románov, poviedok a detektívok. Budem rada, ak sa necháte inšpirovať, tu na webe rodicom.sk, knižkami pre Vašich malkáčov, a zažijete spolu pri čítaní tie najkrajšie dobrodružstvá.



Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom