BLESKOVKY
BLESKOVKY
Tašky, kapsičky, vaky a kabelky patria k neodmysliteľnej výbave žien už niekoľko storočí. Muži nežnejším polovičkám občas vyčítajú, že pre peknú kabelku sú schopné obetovať hotový majland a spoločnosť si zase myslí, že pri výbere tohto - inak veľmi praktického a funkčného módneho doplnku, podliehajú ženy zbytočne prehnaným emóciám. Ak je na tom čo i len kúsok pravdy, vieme prečo a dokonca vieme aj to, ako byť vďaka obyčajnej kabelke ešte viac štýlová a sexy.
BRATISLAVA – V pondelok 8. februára sa začal Národný týždeň manželstva (NTM) 2021. Okrem toho si tento týždeň pripomíname aj sviatok zaľúbených – 14. februára je Deň sv. Valentína. A tak vám nasledujúce tipy môžu poslúžiť ako nápad na zaujímavý darček pre vašu drahú polovičku. Spomínané knižné tituly sú však hodné nielen ako valentínka či darček. Prečítať si ich môže ktokoľvek. Prečítajte si krátke recenzie troch titulov.
M. Dostojevskij: Objav srdca
Na Západe bol Dostojevskij bestsellerom prv, než to slovo prišlo do módy. Skutočný umelec je vždy sto rokov vpredu! Dostojevskij vycítil nadčasové problémy spoločnosti v osudoch, zážitkoch, príhodách detí – a geniálne ich umelecky spracoval.
Prinášame vám výber diel, v ktorých sa autor s hlbinnou znalosťou ľudskej psychiky vedel vžiť do duševných stavov človeka tak, že zasahuje to dobré, láskavé a čisté, čo žije, možno na zostupe, v každom z nás.
nm.sk
I. Giordani: Rodina
Spomienky, myšlienky zo spisov, listov, príhovorov.
Zbierka myšlienok o rodine a spomienok na ňu od talianskeého autora Igina Giordaniho. Giordani sa definuje ako kresťan, ktorý dokázal objaviť v živote rodiny a ľudskej lásky všetku hĺbku a plnosť. Hodnoty, ktoré táto kniha prináša, sú nadčasové a inšpiratívne aj pre dobu, v ktorej žijeme.
nm.sk
Ventriglia: Červené kontrolky
Čomu sa vyhnúť v manželskom živote.
Láska je dobrodružstvo, cesta. Na týchto stranách, ktoré sú ovocím dlhodobej skúsenosti s mnohými pármi v ťažkostiach, autor prirovnáva vzťah páru k motoru, ktorý na to, aby lepšie fungoval, potrebuje byť namazaný a kontrolovaný. Avšak neraz aj najlepšia prevodovka sa môže zablokovať. Aké kontrolky sa rozsvietia, aby oznámili poruchu motora páru? Ako rozpoznať a zmeniť správanie, ktoré nám bráni plne prijať druhého? Zdá sa, že uvedené skúsenosti vravia, že napriek bolestivým okamihom každý pár sa v ťažkostiach môže opäť zrodiť a že „navždy“ je preň možnou skutočnosťou.
Salvatore Ventriglia je taliansky neurológ, psychoterapeut, vyučuje transakčnú analýzu.
nm.sk
Tieto a ďalšie zaujímavé knihy kúpite na stránke vydavateľstva Nové mesto, stačí kliknúť TU.
zdroj: nm.sk
Čo budeme potrebovať:
Postup
Rúru si predhrejeme na 180°C.
V jednej miske si miešame múku, sódu, prášok do pečiva a soľ.
V druhej vymiešame arašidové maslo so slaným karamelom Mixitella s roztopeným maslom. K arašidovo-maslovej zmesi pridáme cukor a elektrickým mixérom dobre prešľaháme. Postupne pridávame vajcia a žĺtok. Nakoniec vmiešame mlieko a vanilkový extrakt.
Po častiach vmiešame múčnu časť a ručne vypracujeme cesto, do ktorého zapracujeme nasekanú čokoládu. V rukách si vytvarujeme guľky, ktoré nakoniec jemne stlačíme na placku. Placky ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie.
Pečieme 10 minút na 180°C.
Dobrú chuť!
Chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP) každoročne podľahne viac ľudí, ako rakovine pľúc či prsníka dohromady. V súčasnosti je na toto ochorenie zameraná o to väčšia pozornosť, keďže pandemický vírus COVID-19 postihuje najmä dýchací systém a ľudia s CHOCHP patria do jednej z rizikových skupín. Pomôže tu včasná diagnostika a spolupráca medzi pacientom a lekármi.
Nakupovanie obuvi pre dieťa predstavuje pre niektorých rodičov určitú výzvu, no častokrát tieto pocity prežívame zbytočne. Obľúbený nemecký predajca obuvi ponúka rodičom zopár cenných rád, ako to hravo zvládnuť aj cez internet.
Krízová situácia v zdravotníctve zasahuje aj lekárne a ich pracovníkov. Napriek striktným bezpečnostným opatreniam sú lekárnici nepretržite vystavovaní riziku nákazy koronavírusom od prichádzajúcich pacientov. Pomôcť by tu mohla Vláda SR, a to zavedením online výdaja vybraných liekov na predpis, čím sa efektívne zníži fyzická návštevnosť lekárni nielen v čase pandémie.
Tieto muffinky majú vôňu Vianoc, poctivo sa o ňu starajú jabĺčka, škorica a arašidové maslo so slaným karamelom. To je zároveň aj tajomstvom celého kumštu. Aj keby ste si ho mali pripraviť sami, doma, stojí za to ho vyskúšať!
Deti a žiaci sa od pondelka 18. 1. 2021 do škôl zatiaľ nevrátia. Vyplýva to z pretrvávajúcej epidemiologickej situácie. Pokračovať preto budú v dištančnom vzdelávaní v režime, ako doteraz. Návšteva materských škôl a školských klubov detí tak bude umožnená deťom rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre, alebo pre žiakov, ktorých zákonní zástupcovia nemôžu z povahy zamestnania pracovať formou homeoffice. Nariadilo počas včerajšieho dňa Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Od neznesiteľnej bolesti kostí pri nádorových ochoreniach sa dá uľaviť antirezorpčnou kostnou liečbou. Napriek tomu mnohí pacienti netušia o tejto možnosti, resp. bolesť v kostiach neriešia, pretože sa zamerajú na liečbu primárneho nádoru. Cielená liečba im však výrazne zvýši životný komfort, uľaví od bolesti, prípadne môže predĺžiť aj život.
Máte doma žiaka alebo študenta, ktorý si najradšej vypĺňa voľný čas počítačovými hrami? Ak je tak, posuňte ho na vyšší level, prihláste ho na podujatie ONLINE IT ČAJOVŇA, kde ho naučia ich programovať. IT čajovňa otvorí svoje virtuálne brány už 15. a 22. januára, od 13.00 hod. Prihlasovanie stále prebieha a je online. Informovalo o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Tajomstvo reštaurácie SOHO je prezradené! Toto je recept, ktorý nápadne pripomína jedno z hlavných jedál možno najobľúbenejšej zmiešanej ázijskej kuchyne/reštaurácie na Slovensku. Keď ho raz človek ochutná, už sa ho nevie vzdať. Za pár minút si ho dokážete pripraviť aj doma. Recept je veľmi jednoduchý.
Keď sa povie pôrod, mnohým z nás prehrmí hlavou scéna z filmu, kde prepotená mamička vytláča svoje bábätko v neznesiteľných bolestiach, sprevádzaných teatrálnymi výkrikmi. Ani filozofie všakovakých organizácií a centier imidž pokojného prirodzeného pôrodu obzvlášť nevylepšujú. Len čo dostaneme tehotenský preukaz, už nás lákajú na špeciálnu starostlivosť, odborníkov za príplatky a bolesť tlmiace prípravky. Je naozaj toto to, čo potrebuje žena pre ľahší, menej bolestivý pôrod?
Technológiám patrí svet a potvrdzuje to aj súčasná situácia, ktorá neustále ukazuje, aký dôležitý je pokrok. A sú to práve mladí ľudia, ktorí môžu zmeniť svet – k lepšiemu, efektívnejšiemu, ekologickejšiemu. Vymyslieť aplikáciu, prípadne smart riešenie, ktoré zjednodušia síce zabehnuté, ale často zdĺhavé a komplikované procesy, alebo skonštruovať prístroj, vďaka ktorému sa podarí zlepšiť konkrétny problém v oblasti, ktorá to najviac potrebuje? Či už je to ekológia, vzdelávanie, zdravie, životný štýl, klíma a mnohé ďalšie.
Chlieb, ktorý kedysi vypekali gazdiné pod Poľanou môžeme ochutnať a kúpiť v obchode ešte i dnes, a to pod názvom Slatinský chlebík. No komu sa nelení, môže si ho pripraviť aj sám, recept je veľmi jednoduchý.