Čítate deťom v posteli pred spaním? Viete, že je to oveľa lepšie než sledovanie rozprávky na televíznej obrazovke? Vašim deťom môžete pomocou večerného „čítacieho“ rituálu zväčšiť slovnú zásobu, pomôcť k rozvíjaniu fantázie a zároveň s nimi kvalitne strávite čas, na ktorý budú mať krásne spomienky. Dnes prinášame tip na výbornú knižku, ktorú môžete čítať škôlkárom, alebo aj spoločne so školákmi.

Sú vaše deti zvedavé, ako vyzerá svet dolu pod zemou? Chceli by mať oči, ktoré by videli ako si malý čierny návštevník záhrady – krtko ryje svoje chodbičky? Chceli by vidieť, čo všetko sa nachádza pod našimi ulicami miest a dedín? Kniha zo série „Pozri sa pod okienko: Čo je pod zemou?“ deťom, ale aj dospelým, odokrýva tajomstvá skryté pod povrchom zeme.

Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo existuje také nekonečné množstvo motivačných kníh, ktoré nás majú inšpirovať a ponúknuť cestu k naplnenejším životom? Prečo ich je v kníhkupectvách také veľké množstvo, keď by celkom pokojne stačila jedna krátka príručka, v ktorej by možno bola len jediná veta. „Cíťte sa šťastní!“

Ako naraz zabavíte dieťa, maminu aj babku? Predsa knižkou. A to jedinou. Naraz. Ak neveríte, prečítajte si o krásnom literárnom počine Petra Nagya a Zuzky Smatanovej v našom článku a dozviete sa viac.

Je v poriadku mať strach. Toto posolstvo nesie knižka Mami, oci, objímte ma od autorky a psychologičky Petry Arslan Šinkovej. Ak neviete akým spôsobom pomôcť deťom prekonávať obavy a strach z rôznych vecí, práve táto knižka je ukážkovým príkladom, ako využiť spoločne strávený čas na rozvoj EQ.

Nie je novinkou, že väčšina detí dnes pozná skôr obľúbené animované seriály, ktoré bežia v televízii, než tradičné rozprávkové príbehy, ktoré patria k detstvu každého dnešného dospeláka. Ako v deťoch prebudiť chuť spoznávať klasické rozprávky a čítať? A čo tak prezliecť ich do veselých moderných šiat.

Ak aj na Vašom tele zima privítala pár nových kíl, neodolali ste leňošeniu a sladkým koláčikom, alebo si len karanténu a pobyt doma radi spríjemňujete vypekaním a varením, určite cítite, že je načase s tým niečo urobiť.

Zdravá strava a pohyb prispievajú k budovaniu imunity, ktorá je v súčasnej situácii veľmi potrebná. Telo, v ktorom sa cítime dobre nám zabezpečuje nielen príjemné pocity a vyššie sebavedomie, ale aj „ochranný“ štít proti vírusom. Už len to, že sme so sebou spokojnejší a pozitívne rozmýšľame, z nás robí menej ohrozených.

 

Neviete čo darovať pod stromček, nebavia vás neužitočné veci a nudné kozmetické sady z drogérií? Navyše, máme tu lockdown, obchody sú zatvorené, niet divu, že sa vyberá potešenie pod vianočný stromček o čosi náročnejšie. Nuž, priatelia, nezúfajte na duši. Máme tu pre vás 12 fantastických tipov a vecí. Niektoré potešia mužov, iné iba ženy, ale nájdu sa tu aj také, z ktorých budú mať radosť obe strany!

pondelok, 29 november 2021 21:17

Imunita v zime. Čo radí homeopatia?

Napísal(a)

Pod imunitou chápeme schopnosť organizmu brániť sa proti rôznym patogénom, ako sú vírusy, baktérie, huby, parazity, ale aj rôzne cudzie telesá. Náš imunitný systém má dva typy obranných, teda imunitných mechanizmov, ktoré sa majú o tieto neduhy, v prípade, že na naše telo útočia, “postarať“. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako jeden z týchto mechanizmov za života podporovať a utužovať.

Tí najmenší sú zvedaví, majú veľa otázok a zaujímajú sa o všetko, čo sa deje okolo nich. Tak prečo im vhodnou formou nevysvetliť aj vážnejšie témy? Prečo neodhadzovať odpadky na zem, prečo je dôležité získať ekologické návyky a prečo sa vôbec o našu Zem starať?

Pomerne populárna téma – životné prostredie, ekológia, čistejšia planéta, katastrofálny stav ovzdušia či oceánov, miznúce dažďové pralesy, triedenie odpadu, plasty. Toto všetko sú témy, ktoré čoraz častejšie rezonujú v našom okolí. Aká je teória a aká nakoniec prax? A čo deti? Vnímajú túto tému a majú dostatok informácií? A akou formou sa k nim dostanú?

Deti by sme mali viesť k správnym návykom už odmalička. Platí to v podstate pri všetkom, výnimkou nie je ani životné prostredie. Už v pomerne mladom veku im môžeme ukázať, aký zmysel má starostlivosť o našu planétu. K tomu môže pomôcť knižná novinka Mne na tom záleží z Vydavateľstva Nové mesto. Publikácia je príručkou pre dievčatá a chlapcov predškolského a školského veku, ktorým záleží na životnom prostredí. Ponúka jednoduchý spôsob, ako získať nové vedomosti, ekologický prístup a tiež masku, ktorú si deti môžu nasadiť, ak sa budú správať ako praví hrdinovia zachraňujúci životné prostredie.

Nová knižná publikácia vtiahne deti do deja, robí ich aktívnymi a dáva im možnosť spoločne s dospelými riešiť otázky zlého stavu klímy a spoločne sa učiť ohľaduplnému správaniu.“

Environmentálna výchova na školách?

Pýtate sa, prečo je dôležité budovať vzťah k životnému prostrediu už u detí? „Pretože je to so životným prostredím veľmi zlé, a keď sa s tým nič nespraví, neprežijú ľudia, nie príroda. Environmentálna výchova by mala byť súčasťou všetkých predmetov, všetkých stupňov vzdelávania a všetkých typov škôl. A čím skôr sa ňou začneme zaoberať, tým je väčšia šanca, že si žiak osvojí aktívny vzťah k životnému prostrediu. Obávam sa však, že vo svete dospelých je plno zlých vzorov, ktoré môžu aj environmentálne gramotné dieťa ovplyvniť a odsunúť jeho ekologické zmýšľanie v prospech kapitálu, konzumu či vlastného pohodlia. A to sa veľmi ťažko ovplyvňuje z pozície pedagógov,“ opisuje svoj pohľad pedagóg a odborník na školstvo Ján Papuga.

A čo hovorí prax? Teóriu poznáme možno viac ako kedysi, ale pretaví sa aj v skutočnom živote? Vedú rodičia deti k zodpovednému prístupu k životnému prostrediu„Ťažko sa nám zisťuje takáto informácia. Ponáhľame sa s predpísaným učivom, musíme ho so žiakmi opakovať, v súčasnosti je vyučovanie narúšané koronakrízou, preto je zložité budovať u žiakov systematickú, pravidelnú a intenzívnu environmentálnu výchovu a diskutovať s nimi o ochrane prírody. Veľká časť detí vie o problémoch životného prostredia, vie, ako ich riešiť, no ako som už naznačil, v prospech rôznych záujmov a zlých vzorov konajú v praxi inak. Niekedy sa nájdu aj uvedomelejší rodičia, najmä vo veľkých mestách, ktorí vedú detí k ekológii (triedenie, odpadky do koša, druhotné využitie materiálov). Ak by som to porovnal s mojou generáciou, záujem o životné prostredie a poznatky o ňom sú na vyššej úrovni. Problémom je však to, že neraz všetky snahy zostávajú v teoretickej rovine,“ vysvetľuje problematiku pedagóg Ján Papuga.

„Deťom môžeme hravou formou ukázať, ako sa starať o životné prostredie.“

Informácie o katastrofálnom stave našej planéty môžeme tým najmenším sprostredkovať hravou a zároveň náučnou formou. Môžeme sa s nimi rozprávať, vysvetliť im príklady „správneho” a „nesprávneho” správania sa voči životnému prostrediu, vysvetliť im, čo znamená ekológia a prečo by sme mali dbať o čo najlepší stav našej planéty.


Vžiť sa do úlohy hrdinu

V knihe sa deti hravým a jednoduchým spôsobom dozvedia všetko, čo na začiatok potrebujú. Nájdu v nej aj zaujímavé ilustrácie. Deti môžu pomocou knihy zistiť, akým správaním rešpektujú životné prostredie a kedy ho naopak nechránia. Môžu tak veľmi jednoducho porovnať ekologické návyky so škodlivými. „Nos masku a získaj titul hrdinu, ktorý chráni životné prostredie,“ píše sa v úvode knihy.

„Po pikniku na pláži Laura za sebou nechala na zemi odpadky a plasty. Anna ich zas pozbierala a vyhodila,“ opisuje reálne situácie kniha z pera talianskej autorky Silvie Roncagliovej. V jednotlivých situáciách deti zaujmú rôzne postoje a rozhodnú sa, ako budú konať.

Farebná publikácia chce upozorniť na generácie, ktoré obývali planétu pred nami a ktoré žili vo veľkom omyle, keď si mysleli, že Zem má nevyčerpateľné zdroje. A tak ju ľudia zničili. „Naša planéta je dnes „chorá, má vysokú teplotu“ a hrozí jej, že nebude mať dostatok času na zotavenie, aby bola opäť krásna a zdravá ako kedysi. Najväčším problémom je však to, že ľudia sa naučili nesprávne využívať Zem a svoje zlozvyky často nedokážu zmeniť. A práve tu zasiahnu naši Superhrdinovia, ktorí musia hrdinsky bojovať, aby naučili dospelých rešpektovať životné prostredie.“

Kniha tak chce upozorniť, aká dôležitá je dnes úloha detí a mladých v tejto problematike.

 

Pre rodicom.sk pripravila Martina Baumann

 

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.