nedeľa, 30 november 2008 00:00

Hry s dieťaťom od batoľaťa po predškolský vek

Napísal(a) prerodicov.sk
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: Miro Čačík Foto: Miro Čačík

Snažíte sa zabaviť vášho drobca? Zabudnite na drahé hračky, pretože hra s dieťaťom je ľahšia ako si myslíte. Ak sa chcete na túto tému dozvedieť viac, čítajte ďalej.

 

Hra je dôležitou súčasťou dňa každého dieťaťa. Ste stredobodom jeho života a najobľúbenejšou partnerkou pri hre. Čo teda robiť?
Najdôležitejšie je, aby ste sa hrali vy i dieťa. Hoci sa bábätká a batoľatá dokážu hrať samé, väčšia zábava je ak sa do hry aktívne zapojíte obaja. Je to spôsob ako si budovať vzťah, príjemne tráviť voľný čas a pomáhať mu učiť sa.

Prvé hry prídu prirodzene - hladkanie kolienka, fúkanie na ručičku, vyplazovanie jazyka pri prebaľovaní- toto všetko vaše dieťa zaujme. Takéto jednoduché hry vyvolávajú u vášho bábätka pocity. Vidia, že je smiešne, keď ho šteklíte a keď začne opakovať smiešne výrazy tváre, ktoré mu ukazujete vy, je to dôkaz, že vás pozoruje a učí sa.

Ako vaše dieťa rastie, jeho schopnosť hrať sa a učiť sa, sa rozvíja. Už vám začalo hádzať z vysokej stoličky hračky na zem a čaká, kým mu ich zdvihnete. Hoci možno zúrite, ono sa však učí ako chytať predmety, čo podporuje jeho pohybové zručnosti.

Pri batoľati sa hra stáva zložitejšia. Nielenže okolo vás pobehuje, tľapká rukami a kope do lopty, takisto sa rozvíja aj jeho predstavivosť.
Približne vo veku dvoch až troch rokov môžete začať hrať jednoduché slovné hry. Takisto môžete spievať a niektoré slová vynecháte, doplní ich dieťa. Keď ich budete spievať stále a stále dokola, dieťa hru pochopí a rozšíri sa tak jeho slovná zásoba.

Dlho nepotrvá a spozorujete, ktorá je najobľúbenejšia hra vášho dieťaťa. Možno mu najväčšiu radosť robí pobehovanie v parku, alebo si najradšej listuje leporelo. Je pekné ak sa venuje svojej obľúbenej hre, avšak snažte sa nezanedbávať ostatné hry. Potrebuje ich, pretože sa tak rozvíjajú jeho schopnosti- od slovných až po motorické. Preto by napríklad dieťa- knihomoľ malo takisto aj pobehovať medzi mlákami a naopak športovo nadané dieťa by malo občas sedieť pokojne pri knižke.
Hoci je interaktívna hra doposiaľ najlepšia, nemusíte celý deň vydávať hlúpe zvuky a nosiť smiešne klobúky. Pri hre sa aj dieťa stáva samostatné.


Nasledujúce rady vám a vášmu dieťaťu pomôžu naučiť sa byť samostatné

- Prenechajte mu nad hrou kontrolu. Napríklad ak s ním hráte puzzle, neukazujte mu, kde patrí kúsok, ktorý drží v ruke. Neskôr sa to musí naučiť samo

- Napodobňovanie. Deti milujú aktivitu a tak ich nechajte napodobňovať to, čo robíte vy. Ak varíte, dajte mu detskú varešku a misku a nech robí to, čo vy.

- Ak píšete list, posaďte si dieťa vedľa seba, dajte mu pastelky a papier. Môže „napísať“ babičke spolu s vami. Je to výhodné riešenie aj pre vás. Splníte si vaše domáce povinnosti a dieťa má pôžitok z času a pozornosti, ktorý mu venujete.

- Čo keď sa dieťa nudí? Nie je správne, ak dieťa povie, že sa nudí a vy sa v tom momente snažíte zabaviť ho. Je dobré, ak mu vytiahnete hračky a necháte ho, nech sa zabaví samo. Bude šťastné, ak bude môcť vytrhávať strany z katalógu, či trávu v parku.

catherineNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.