utorok, 24 január 2012 00:00

Starostlivosť o dieťa - zvládli sme to my, zvládnete i vy

Napísal(a) prerodicovVýchova zdravého novorodenca a malého dieťaťa vyžaduje zručnosti a vedomosti, ktoré by mali rodičia získať rýchlo a jednoducho – mali by vedieť niečo o tom, aká strava je pre dieťa najvhodnejšia, ako ho udržiavať v čistote a pohode a ako ho
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Výchova zdravého novorodenca a malého dieťaťa vyžaduje zručnosti a vedomosti, ktoré by mali rodičia získať rýchlo a jednoducho – mali by vedieť niečo o tom, aká strava je pre dieťa najvhodnejšia, ako ho udržiavať v čistote a pohode a ako ho chrániť pred nebezpečenstvom a chorobami.

Je dôležité, aby rodičia pohotovo našli všetky potrebné vedomosti a mohli sa presne a účinne riadiť získanými radami. Ak hľadáte knihu, v ktorej ich nájdete, 400-stranová Starostlivosť o dieťa vás rozhodne nesklame. Bohato ilustrovaný praktický návod zostavil tím špecialistov v oblasti neonatológie a pediatrie tak, aby rodičia mohli pohotovo nájsť všetko, čo potrebujú vedieť...pretože priznajme si to - nemajú dostatok voľného času, aby prácne vyhľadávali všetky potrebné informácie.

Starostlivosť o dieťa je komplexný, najmodernejší sprievodca starostlivosti o dojča a batoľa. Obsahuje všetko, čo by mali rodičia vedieť od narodenia dieťaťa až do troch rokov. Osobitné skladacie strany obsahujú postupy v starostlivosti o novorodenca krok za krokom. Kniha obsahuje aj podrobnú kapitolu o zdraví dieťaťa spolu s návodmi, ako zaistiť jeho bezpečnosť, a s najnovšími možnosťami liečby bežných detských ochorení. V knihe je aj veľa receptov vhodných pre deti a v rámčekoch sú výchovné odporúčania a vedecky podložené fakty. Starostlivosť o dieťa vám ponúkne podrobné návody mesiac po mesiaci o tom, čo môžu rodičia očakávať v čase, keď sa z novorodenca stáva dojča a neskôr batoľa. Celá kapitola je zasvätená problematike rastu a vývoja a tomu, ako rodičia môžu podporovať tieto aspekty.

Autor Tony Waterston je špecialista na pediatriu, prednáša na univerzite v anglickom Newcastli a osobitne sa zaujíma o zdravotný stav detí, otázky verejného zdravotníctva v detskom veku a o medicínske vzdelávanie. Napísal viac ako šesťdesiat publikácií. Ďalší spoluautori sú odborníci na dojčenie a výživu detí, detské sestry a praktickí pediatri.

NašaRodina.sk vám prináša exkluzívny úryvok z knihy Starostlivosť o dieťa:


Ako zvládnuť viac než jedno dieťa

Myslite na to, že väčšina ľudí vie, čo je to starať sa o deti – museli čeliť rovnakým problémom, s ktorými práve teraz zápasíte, a preto chápu, ako sa cítite. Takže keď musíte zmeniť plány na poslednú chvíľu, zmeňte ich – nikto nebude prekvapený. A keď musíte požiadať niekoho o pomoc, aby ste zvládli deň s dvoma malými deťmi, požiadajte o ňu – ľudia vám ochotne pomôžu. Určite nie ste jediná, kto sa snaží zvládnuť praktické požiadavky viac než jedného dieťaťa súčasne. Pomôžu vám nasledovné rady.

Prispôsobujte sa okolnostiam. Keď pôjde napríklad o domáce práce, zbavte sa toľkých, koľkých len môžete.

Nemusíte ich robiť všetky. Zistíte, že život ide ďalej dokonca aj vtedy, keď máte dom menej uprataný, než ste ho mali v čase, keď ste sa museli starať len o jedno dieťa. Ak je to možné, prenechajte časť domácich prác na partnera, odložte ich na obdobie, keď budete mať viac času, alebo si bezvýznamné úlohy vôbec nevšímajte. Keď si upravíte domáci režim tak, že budete plniť len absolútne nevyhnutné úlohy, umožní vám to skoncentrovať sa na dôležitejšie povinnosti okolo výchovy detí.

Najvhodnejšie je naplánovať si program, predovšetkým na dni pracovného týždňa, aby mali určitý systém. Je síce pravda, že deti a bábätká sú nevyspytateľné – vytvárajú si svoj vlastný režim nezávisle od toho, čo si želáte – predsa len je vhodnejšie pokúsiť sa v predstihu niečo plánovať. Naplánujete si napríklad výlet do domu svojich priateľov, aj keď potrebujete na jeho organizáciu dva dni. Pomôže vám to získať pocit kontroly a vedomie, že vy riadite život svojej rodiny, a nie že rodina riadi vás.

Je nevyhnutné, aby ste ako rodič pociťovali istotu a sebaúctu, a je prirodzené, že chcete mať istotu, že ste schopná stať sa výkonným rodičom. Ale mali by ste pripustiť, že máte aj určité hranice. Nikto nemá nekonečný zdroj energie a nadšenia. Prijmite pomoc, keď vám ju ponúkajú, a požiadajte o pomoc, keď ju potrebujete. Malá priateľská výpomoc je veľmi dôležitá. Prekvapí vás, aká posilnená sa budete cítiť, keď niekto iný asi na hodinu prevezme starostlivosť o vaše deti.

Nedovoľte, aby ste sa stali otrokom každodenných povinností. Jeden z problémov v starostlivosti o malé deti je, že režim kŕmenia, kúpania a vymieňania plienok vás rýchlo ovládne a spôsobí, že každý deň sa vám zdá rovnaký. Nenechávajte nepovšimnuté úžasné vývojové zmeny, keď váš novorodenec a staršie dieťa sústavne zlepšujú svoje schopnosti. Ľahko na ne zabudnete vo víre únavy, každodenných domácich prác a iných základných povinností v rodine, preto sa snažte, aby zostali v centre vašej pozornosti.

Pri záťaži, ktorú na vás kladie výchova viac než jedného dieťaťa, budete možno prežívať obdobia, keď získate pocit, že nič nejde podľa plánu. Môže to vo vás vyvolať negatívne postoje. Preto je dôležité sústrediť sa na úspechy a pokrok vašich detí.

Ako má vyzerať napríklad masáž dieťatka? Pozrite si ukážku z knihy Starostlivosť o dieťa.

Naposledy zmenené štvrtok, 10 október 2013 16:27


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Význam probiotík pre zdravý vývoj bábätka

Význam probiotík pre zdravý…

Matka je prvým zdrojom mikróbov, a to už počas pôrodu. Zažívacie ústrojenstvo novorodencov je pred pôrodom...

Prev Next