piatok, 18 máj 2012 00:00

Zvieratko v rodine zlepšuje náladu

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Uvažujete nad prírastkom do rodiny v podobe domáceho miláčika? Psík, mačička, andulka alebo škrečok sú zaujímavým oživením rodinného života a majú preukázateľne pozitívny vplyv na rodinnú pohodu. Skôr, ako si domáci miláčik nájde vo vašom byte alebo v záhradke svoje miesto, dôsledne sa zamyslite, čo to pre váš život bude znamenať.

 

Meno je síce dôležité, ale zvieratko potrebuje aj svoje miesto a výchovu. Investovať do neho svoju energiu sa však oplatí. Vráti vám to bezhraničnou láskou a oddanosťou.

Myseľ v pohode
Zvieratko v domácnosti je ďalšou živou bytosťou, ovplyvňuje naše správanie a konanie, vplýva na našu náladu, mení rodinné rituály a stereotypy. Rodinná psychologička PhDr. Mária Balážová potvrdzuje pozitívny vplyv psíka alebo mačičky na rodinný život: „štvornohý miláčik vedie dospelých i deti k tolerancii a zhovievavosti, upevňuje schopnosť dodržiavať pravidlá a oplácať náklonnosť. Niektoré štúdie dokonca odhalili priamy vplyv pôsobenia psa na zdravotný stav človeka.“

Svoje o pôsobení miláčika vie aj naša redaktorka Silvia Poláková, ktorej pomohla dcérke dostať sa z depresií nájdená mačička.

Plus pre vaše zdravie
Najčastejším dôvodom, prečo si ľudia zaobstarávajú zvieratko, je potreba kontaktu. Prítomnosť ďalšej živej bytosti, ktorá s nami zdieľa domáci život, má dokázateľne priaznivý vplyv na našu náladu a psychickú pohodu. Zvieratko, ktoré si vyžaduje pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu nás navyše „núti“ robiť aspoň minimum pre naše telesné zdravie. Podľa posledných štúdií pomáha zvierací maznáčik k vyššej výkonnosti aj na pracovisku.

Správna voľba
Výber nového člena rodiny je len na vás. Nezabudnite si však zvážiť predovšetkým časové, priestorové a finančné možnosti vašej rodiny. Dôležitým faktorom pri výbere domáceho miláčika je aj váš temperament. Ak väčšinu svojho času trávite doma s knižkou v ruke, energický psík asi nebude tou správou voľbou. Aj doktorka Balážová upozorňuje, že „je dôležité zladiť svoj životný štýl s charakterom domáceho maznáčika. Všetci členovia rodiny by pritom mali súhlasiť s výberom a prítomnosťou psíka alebo mačky v domácnosti,“ uzatvára psychologička.

Dobrá príprava je základ
Aby vám váš zvierací kamarát neprevrátil zaužívaný rodinný režim hore nohami, stanovte si hneď od začiatku súbor pravidiel. Tie sa môžu týkať starostlivosti o zvieratko a rozdelenia úloh v rodine, ale aj prístupu k ďalšiemu členovi vašej rodiny. Preštudujte si odbornú literatúru a články na internete, poraďte sa s priateľmi, ktorí zvieratko majú. Poobzerať sa môžete aj po najbližšej veterinárnej ambulancii a predajni s tovarom pre zvieratká. Miesto pre zvieratko, správna strava a motivujúce dobroty by ste mali mať pripravené ešte pred príchodom štvornohého kamaráta.

Ak si neviete rady pri výbere domáceho miláčika, pozrite si náš Veľký test o domácich zvieratkách a Veľký test o zvieratkách č.2 . Nájdete tu výhody či nevýhody domácich miláčikov, ich bodovanie a naše hodnotenie, ktoré zvieratko je pre dieťa najvhodnejšieNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako pomôcť dieťaťu pri hnačke a zápche

Ako pomôcť dieťaťu pri hna…

Pre rodičov neexistuje krajší pohľad, ako pohľad na usmievavé, spokojné a zdravé dieťatko. Nie je ničím...

Prev Next