Vytlačiť túto stránku
pondelok, 30 november 2020 21:46

6 tipov ako sa z izolácie nezblázniť

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Izolácia môže byť aj príjemným časom, najmä ak sa venujeme relaxu a hobby. Izolácia môže byť aj príjemným časom, najmä ak sa venujeme relaxu a hobby. Autor fotky cottonbro na Pexels

Ostaň doma -  ešte stále je heslom našich dní. Mnohí ešte stále nechodíme fyzicky do práce, do školy, trávime čas buď sami alebo spoločne v uzavretom priestore a až na krátke výjazdy do prírody, na nákup či venčenie psa, nevychádzame z obydlí. Bezpochyby sa táto netradičná situácia podpisuje na našom psychickom zdraví. Poradíme vám ako zvládnuť samých seba, homeoffice či vzťahy s blízkymi.

 Obmedzte správy na nevyhnutné minimum

Ako prvé by bolo fajn vrátiť sa do seba, neulietať si na vlnách chaosu. Je pochopiteľné, že tráviť čo najmenej času online v dobe izolácie je náročné, ale nie nemožné. Navyše takmer všetci terapeuti a psychológovia sa zhodujú na tom, že je to to najlepšie čo môžeme pre seba urobiť. Najmä, keď cítime, že nám to nerobí dobre. Zato, že prestaneme stalkovať názory všetkých našich, kolegov, priateľov a známych, spravodajské portály či vymetať online tlačovky, ešte nie sme žiadni asociáli. Mať prehľad o situácii neznamená nechať sa správami zahltiť. Vyskúšajte preto určitú dobu fungovať ináč. Nezačínajte a nekončite svoj deň prehľadom správ či na Facebooku, obmedzte prísun spravodajských informácií na nevyhnutné minimum, odoberajte obsahy iba zo serióznych správ od erudovaných ľudí a žurnalistov, vypnite si notifikácie a pri rozhovoroch sa nebavte len o korone.

Vyhýbajte sa vysávačom energie

Ak máte niekoho spoločnosť radi, nevzdávajte sa jej ani počas čiastočného obmedzenia slobody a pohybu. Byť v kontakte so životom je dôležité. Dohodnite si s kamarátmi kávičku online. Podebatujte o všetkom čo vás teší a napĺňa. Akurát, že každý si tu svoju šálku pripraví doma. Odporúčame byť v kontakte iba s ľuďmi, ktorí vás „nabíjajú“, a vyhýbať sa zdvorilostným stretnutiam, videohovorom a telefonátom, po ktorých máte pocit, že vás vyžmýkali z poslednej energie.

Požiadajte si doma o rozumené pravidlá

Niektorí žijeme sami a je nám smutno. Niekto zase žije pod strechou s viacerými ľuďmi a menil by za samotu, hoci aj okamžite. A to aj napriek tomu, že svojich „spolubývajúcich“ má rád. Je to normálne. Dôležité je neprestávať komunikovať, spolu sa dohodnúť na pravidlách, za akých budete fungovať. Povedzte si navzájom, kto čo potrebuje, kedy a kde potrebujete byť sami a kedy spolu. Dôležité je zhodnúť sa aj na dodržiavaní spoločných hygienických opatrení. Niekde platia kompromisy, niekde pre ne nie sú možnosti a jednoducho sa veci musia dodržať.

Zamilujte sa do homeoffice-u

Najhoršie je, ak ráno vstanete bez plánu, s pocitom, že nikto nad vami nestojí a vy si môžete užívať prokrastinovanie, môžete si dať prať, povysávať alebo pustiť do podmazu seriál. Vrelo odporúčame vytvoriť si v takom prípade denný plán. Buď ráno, alebo večer pred tým. Pridajte si do neho aj svoje rituály, časové a priestorové, ktorými oddelíme svoj pracovný čas od súkromného. A to pyžamko, v ktorom ešte pred obedom strašíte po kuchyni, si zo seba friško vyzlečte už ráno! Doprajte svojej fantastickej bytosti trošku súdnosti, v sexi teplákoch a tričku sa nielenže budete cítiť lepšie, ale aj pohodlnejšie. A keď sme už pri miestnostiach a miestach, ktorými disponujú naše obydlia... Ideálne je mať svoju pracovňu alebo aspoň kút, ktorý si vyhradíte len na prácu. Keď vám pôjde hore krkom, oceníte fakt, že zvyšok bytu budete vnímať ako priestor, kam pred prácou môžete uniknúť.

Možno je čas na havkáča

Ak ste už dlhšie uvažovali o zvieratku v domácnosti, toto môže byť fajn príležitosť vziať si napríklad psíka z útulku, ktorý môže pôsobiť terapeuticky a navyše vás donúti chodiť von. Takéto rozhodnutie však nemôžete urobiť na základe rýchlokvasných myšlienok. Musí to byť rozhodnutie o ktorom ste skalopevne presvedčení. Nezabúdajte, že tým preberáte plnú zodpovednosť za existenciu ďalšieho tvora v domácnosti.

V najhorších prípadoch je tu SOS

Aj vy ste si naivne mysleli, že linky dôvery asi niekde naozaj existujú a sem tam na ne niekto zavolá? Od marca patria k najvyťaženejším telefónnym číslam tohto sveta a ide o pomoc, ktorá je v týchto dňoch absolútne vyhľadávaná a nedocenená. Pamätajte, ak je medzi nami niekto, kto zúfa a nevie si dať rady, nevie prehovoriť s blízkymi o svojich problémoch, Linka dôvery Nezábudka či online poradňa IPčko funguje nonstop a bezplatne.

Spolu to zvládneme!