Poslanec europarlamentu Milan Šimečka zo strany Progresívne Slovensko na to upozornil na svojom facebookovom profile. Pridal tam totiž jeden konkrétny príbeh dieťaťa, ktoré sa v týchto dňoch obrátilo na odbornú pomoc.
„Otec často pije, potom po nás kričí a niekoľkokrát mňa aj mamu udrel. Ale teraz to je všetko len horšie! Zavreli mi školu, takže som len doma. Otca z práce poslali domov, tak je doma tiež, pije viac ako zvyčajne. Čo viac, je naliaty stále, budí sa ožratý a len si dopĺňa hladinu! Bojím sa ho, je ako také hovädo rozvalené na gauči, čo sa potáca a nezrozumiteľne kričí! Včera strašne mamu zbil.“Šimečka píše, že tento hrozný príbeh nedávno zverejnil Marcus Madro zo slovenskej poradne IPčko. „Odkedy čelíme korone, takýchto prosieb o pomoc na Slovenskú násobne pribudlo. Deje sa to na celom svete. Obeťami sú najčastejšie ženy a deti.“
Šimečka dodal, že v čínskom Wuhane sa prípady domáceho násilia oproti minulému roku strojnásobili. V Brazílii odhadujú nárast o vyše 40%. Katalánsko hlási o 20% viac volaní na tiesňové linky pre obete domáceho násilia, Cyprus o 30% viac. V Taliansku údajne počet telefonátov klesol – ale iba preto, že obete sa boja telefonovať z domácností, kde žije násilná osoba. Miesto hovorov tak v Taliansku podľa Šimečku rapídne stúpol počet zúfalých smsiek, e-mailov a správ cez FB.
„Zo všetkých závažných hrozieb korony sa o tejto píše najmenej – a najmenej sa rieši. Nesmieme to dopustiť. Vo svete sú príklady dobrej praxe, ktoré pomáhajú obetiam uniknúť z tohto bludného kruhu.“
Ako môžete pomôcť obeti násilia
- snažte sa dozvedieť čo najviac o probléme,
- povzbudzujte obeť, aby o násilí hovorila, počúvajte ju a neobviňujte ju,
- presvedčte ju, že nenesie vinu na násilí a za násilie je výlučne zodpovedný páchateľ,
- vysvetlite obeti podstatu domáceho násilia a jeho následné stupňovanie,
- hovorte s obeťou o možnostiach zmeny situácie a dôsledkoch,
- pomôžte jej v starostlivosti o deti, s vybavovaním na úradoch,
- nekonfrontujte sa s násilníckym partnerom,
- netolerujte žiadnu formu násilia, lebo vaša tolerancia umožňuje iným páchať násilie.
V prípade, že ste obeťou násilia:
- prelomte mlčanie, povedzte to niekomu,
- pamätajte si, že to nie je vaša vina,
- neobraňujte svojho násilníckeho partnera,
- máte právo na život bez násilia – nikto nemá právo týrať vás,
- násilie neprestane samo, nečakajte, až to bude ešte horšie,
- sú ľudia, ktorí vám pomôžu a podporia vás pri premene vášho života,
- vyhľadajte pomoc.
Na koho sa obrátiť v prípade domáceho násilia:
- Polícia - tel. 158
- Aktuálny zoznam subjektov poskytujúcich pomoc obetiam trestných činov je dostupný na webovom sídle Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky https://www.justice.gov.sk/Stranky/Registre/Zoznamy-vedene-MS-SR/Register-pomoc-obetiam-zoznam.aspx).