streda, 06 august 2008 22:51

Čo by mali deti piť a ako ich k tomu viesť

Napísal(a) tasr
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aj na prvý pohľad zanedbateľný nedostatok tekutín vedie k únave, bolestiam hlavy a podráždenosti. Výrazne sa tiež znižuje pozornosť a rýchlosť reakcií, preto najmä prváčikovia, ktoré si ešte len na školu v prvom ročníku zvykajú, by mali stratenú vodu do organizmu dostatočne dopĺňať.

Príjem tekutín je u detí obzvlášť dôležitý, a preto je jeho sledovanie jednou zo základných úloh každého rodiča. Dieťa totiž vníma nedostatok tekutín neskôr ako dospelý a smädom už jeho telo dáva signál, že je naozaj najvyšší čas. Pravidelné pitie u detí je o to dôležitejšie, že sa ich telo postupne vyvíja a výmena látok prebieha omnoho rýchlejšie ako u dospelých. Preto by malo dieťa počas dňa prijať 4-5 krát viac tekutín na kilogram telesnej hmotnosti.

Dieťa prijíma tekutiny počas dňa rôznymi spôsobmi, nielen formou nápojov, ale aj z polievok, ovocia alebo zeleniny. Rovnako ako v strave aj v pitnom režime odborníci odporúčajú pestrosť vo výbere tekutín. Najmä pre menšie deti musí byť pitie nielen povinnosťou, ale najmä zábavou. „Deti majú tendenciu napodobňovať správanie zo svojho okolia a tak dobrým príkladom môže byť pre nich starší brat či sestra. Pre dieťa môže byť motívom aj to, ako sa k nápoju dostane, preto môžu rodičia využiť príležitosť nákupu na to, aby ho spolu s dieťaťom vyberali v obchode. Je to priestor na učenie sa, aký nápoj pre koho v rodine je vhodný,“ hovorí psychologička Elena Hradiská.

 Ak sa dieťa rado hrá s bábikami či plyšovými zvieratkami, aj tu sa dá poukázať na to, že hračky budú veselšie, menej unavené, keď sa napijú, ale najprv tak musí urobiť samotné dieťa. „Snáď najviac príležitosti prirodzene vysvetliť potrebu piť majú v tých rodinách či zariadeniach, kde je akvárium. Vymyslieť krátku rozprávku o smutnej smädnej a naopak veselej rybke potom, čo sa napije, nie je problém. Hra, do ktorej je „pitie“ zakomponované, by sa mala pravidelne opakovať,“ vraví Hradiská.

Posilňovať sa dá aj príjemný pocit dieťaťa po napití, napr. vyzdvihovaním, že keď sa s chuťou napilo, bude sa mu lepšie hrať, alebo kráčať, či bicyklovať. „Je na tých, ktorí sú blízko dieťaťa, aby z pitia urobili malý rituál. Môže k tomu prispieť aj napr. obľúbený hrnček či pohár, vytvorenie pohody, navodenie spoločnej radosti,“ uzatvára Hradiská.

A čo by deti mali piť? Je vhodné striedať čistú pramenitú vodu s odporúčanou mineralizáciou do 400 mg/l, ovocné šťavy riedené vodou, čaje a ako odmenu z času na čas pridať detské nealkoholické nápoje. S pitím treba začať hneď ráno a ideálne je dopĺňať tekutiny priebežne počas celého dňa. Nie je správne zakazovať nápoje deťom ani pred alebo počas jedla. Pokiaľ si dieťa zvykne pravidelne prijímať tekutiny doma, v škôlke alebo neskôr v škole ho tento zvyk opäť privedie k poháru vody. Pred spaním by malo dieťa vypiť maximálne dva decilitre tekutín.



Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom