Vytlačiť túto stránku
sobota, 01 august 2009 22:59

Na intímnu tému: operácia pyskov ohanbia

Napísal(a) Helena Ježovitová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Nielen vo svete, ale aj u nás, ženy čoraz častejšie oslovujú plastických chirurgov s úpravou ohanbia. Niektoré potrebujú len vybrať znamienka, drobné fibrómy či kožné defekty, iné siahajú aj po operácii pyskov ohanbia, s cieľom ich zmenšiť, prípadne vhodne vytvarovať.

Vytvoriť sa dá dokonca aj panenská blana... Operačné pôsobenie plastickej chirurgie sa začína od pošvového vchodu navonok. Do tejto oblasti vonkajších genitálií patrí Venušin pahorok, vonkajšie pysky ohanbia, vnútorné pysky ohanbia a klitoris.Najjednoduchším výkonom pri úprave ohanbia je chirurgické vyňatie rôznych znamienok, fibrómov, a iných takzvaných kožných exofytov. Ženy s nimi často prichádzajú za plastickým chirurgom, aby si boli isté, že im po takejto operácii nezostanú neželané stopy ako sú jazvy, deformácie alebo asymetrie.Trochu náročnejšia na trvanie a rozsah je korekcia Venušinho pahorku.

Niektoré ženy trpia nadmerným ukladaním tuku, lipomatózou. Krása Venušinho pahorka má vysokú estetickú hodnotu. Táto oblasť je okolím výrazne vnímaná tak v oblečení, ako i napríklad v plavkách.. Lipomatóza sa dá riešiť, a to väčšinou liposukciou.Veľké pysky ohanbia z veľkej miery kryjú malé pysky. Požiadavka na ich úpravu je pomerne zriedkavá. So stúpajúcim vekom však môžu strácať tuk, zmenšovať sa a nadobúdajú nepravidelný tvar. Vtedy prichádza do úvahy ich vyplňovanie vlastným tkanivom alebo cudzorodým materiálom. Takýto zákrok, hlavne ak sa jedná o vyplnenie vlastným tkanivom, je náročnejší a spojený s rekonvalescenciou trvajúcou minimálne jeden týždeň. Samozrejme, že sexuálna abstinencia je pre hojenie nutná.

S korekciou malých pyskov ohanbia sa stretávame najčastejšie. Objektom sú štíhle, hormonálne aktívne ženy. Výhrez malých pyskov navonok bez krytia veľkými pyskami prináša rôzne nepríjemnosti. V prvom rade je špecifické jemné tkanivo malých pyskov veľmi zraniteľné a citlivé na mechanické dráždenie a vysušovanie. Ženy musia neustále dbať o sprísnenú hygienu a ošetrovanie, nakoľko malé trhlinky na vonkajšom okraji pyskov sú živnou pôdou pre baktérie. Zápaly a opuchy zväčšujú objem pyskov ešte viac a tak vzniká začarovaný kruh. Ženám s hypertrofickými pyskami vadí aj pestovanie rôznych záľub, ako jazda na bicykli, motorke, na koni a podobne.Malé pysky môžu skutočne nadobudnúť značné rozmery, prípadne sa zdvojovať. Operáciou docielime zmenšenie a vytvarovanie malých pyskov.

Operácia je nebolestivá, vykonávaná prevažne v lokálnej anestézii, za podania sedatív. Trvá podľa stavu cca 1 hodinu. Hospitalizácia je krátkodobá. Rekonvalescencia trvá jeden týždeň, sexuálna zdržanlivosť 3 - 4 týždne. Rany sa šijú prevažne vstrebateľnými stehmi. Operačné jazvy nie sú po vyzretí viditeľné a nespôsobujú žiadne problémy.Občas sa stáva, že malé pysky sú svojou vonkajšou plochou čiastočne alebo úplne prirastené ku veľkým pyskom. Z času načas sa stretávame aj s požiadavkou ich oddelenia od veľkých pyskov.Aj keď ide o oblasť veľmi silne nervovo, cievne ba dokonca i svalovo zásobenú, je bolestivosť pri normálnom pooperačnom priebehu minimálna. Rana nie je ničím krytá, ošetrovanie je pomerne jednoduché a ľahko zvládnuteľné.

U ženy zohráva psychika pri sexe dôležitú rolu, takže po úprave malých pyskov ohanbia, ktoré predtým považovala za neestetické, sa jej vnímanie určite zmení.V minulosti sa malé pysky ohanbia operovali skôr sporadicky, dnes je tento problém medializovaný a verejne objasňovaný a počet operovaných žien neporovnateľne stúpol. Predĺžená predkožka na klitorise sa často vyskytuje spolu s hypertrofickými malými pyskami. Súčasne s ich zmenšovaním sa skracuje pri jednom operačnom sedení.Panenská blana je objektom, ktorý posudzujú a prípadne riešia gynekológovia. Táto blanka zo zdvojenej sliznice pošvového vchodu môže pošvový vchod zužovať alebo inak deformovať v takej miere, že sťažuje napríklad odtok menštruačnej krvi. Bežne sa odstraňuje fyziologickým spôsobom pri súloži. Rezistentnú blanku vyrieši gynekológ. Rekonštrukcia panenskej blany je možná, aj keď je to výstredná požiadavka.Mužské pohlavie je spoľahlivo v rukách urológov. Plastická chirurgia prichádza ku slovu pri strate penisu alebo jeho časti. Rekonštrukcia penisu sa vykonáva z vlastného tkaniva.

So suhlasom www.primar.sk

Pripravila MUDr. Helena Ježovitová, Esthetic - Klinika plastickej chirurgie, laserovej medicíny a korektívnej dermatológie, Partizánska 2 Bratislava