piatok, 17 marec 2017 11:21

11 zvláštností, ktoré sa s vami dejú počas menštruácie

Napísal(a) Zuna
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
11 zvláštností, ktoré sa s vami dejú počas menštruácie pixabay.com

Všetky menštruujeme, aj keď sa s tým nepochválime kolegom. Čo je však normálne počas menštruácie, a čo nás môže znepokojiť? 

I keď sa to na prvý pohľad nezdá, menštruácia je dar. Aj vďaka nie sa neskôr stávame matkami. Keď sa nedostaví, vždy sa za tým niečo ukrýva. Môže to byť malý parazit, ktorý si z vašej maternice urobí na určitý čas prechodné bydlisko. V prípade, že v okolí nebol žiadny ploditeľ, môže sa za tým skrývať aj vážnejšie ochorenie. Príbeh, dievčaťa, ktoré sa narodilo bez maternice, si môžete prečítať tu: Napriek tomu, že nemám maternicu, som žena!

Niekedy by sme aspoň na jeden deň priali mužom, aby si skúsili, čo to je menštruovať. Všetko nás znervózni a okrem toho sa od nás očakáva, že budeme na sto percent fungovať. Čo sa to teda s nami deje?

1. Váha

Vedeli ste, že ak nám klesne telesný tuk o 8 - 12 percent, tak prestaneme menštruovať? Stačí sa pozrieť do histórie. V koncentračných táboroch ženy len zriedkakedy menštruovali. Strata krvácania je spôsobené tým, že tukové bunky sa 1/3 podieľajú na hladine estrogénu v organizme. Keď estorgén klesne pod určitú hodnotu, žena prestane menštruovať. Počas krvácania je však vhodné pustiť sa do nízkokalorickej diéty. Žiaľ väčšina z nás robí presný opak. 

 pixabay.com

2. Chudokrvnosť

Ak krvácate častejšie než je obvyklé, môže to viesť ku chudokrvnosti. V dôsledku stravovania má väčšina z nás nedostatok železa v potrave, preto ho treba dopĺňať tabletkovou formou.  

  3. Pár dní pred menštruáciou telo imituje tehotenstvo

Telo sa v skutočnosti pripravuje na tehotenstvo, takže progesterón začne v tele simulovať symptómy, ktoré sa vyskytujú v  tehotenstve. Môže vás preto naťahovať, na tvári sa vám vyhádže akné a prsia sú citlivejšie než inokedy. 

4. Keď niečo chýba...

... je zle. Amenorhea, chýbajúca menštruácia, nie je v poriadku. Vždy sa za tým niečo skrýva. Jej príčinou môže byť stres alebo hormonálna nerovnováha v tele. Ak vám bude perióda meškať viac než tri mesiace, určite vyhľadajte doktora. 

5. Kamarátite sa s ibuprofénom?

Za normálnych okolností ibuprofén môže inhibovať krvné doštičky, takže lekári neodporúčajú jeho užívanie po operáciách, kde je krvácanie problémom. Počas menštruácie je však jeho užívanie v poriadku. 10mg/kg ibuprofénu pomôže znížiť tok krvi a taktiež pomáha pri menštruačných kŕčoch.

pixabay.com

6. Kŕče nie sú normálne

Neverte tomu, že kŕče sú prirodzenou súčasťou menštruačného "balíku." Môže ich spôsobovať vysoká hladina estrogénu, cukor alebo endometrióza. 

 7. Nestrácate iba krv

To je asi zrejme väčšiny z nás. Počas menštruácie sa s krvou zbavujeme aj prebytočnej sliznice na vnútornej stene maternice.

8. Chuť na sladké znamená viac než PMS

Neprimeraná chuť siahnuť po čokoládovej tyčinke môže byť prejav nízkej hladiny progesterrónu. Skúste si ju dať zmerať pri najbližšej  lekárskej prehliadke. Keď sa upraví,  uvidíte, že nebudete toľko maškrtiť. Určite sa to prejaví aj na vašej postave. 

 9. Silnejšie krvácanie netreba podceňovať

Ak vás tento problém trápi každý mesiac, môže to byť znakom vysokej úrovne estrogénu, ktorý spôsobuje sťahy maternice. Úroveň tohto hormónu vám taktiež môže stanoviť lekár. Nemusíte hneď siahať po syntetických hormónoch. Skúste sa popozerať po prírodnej alternatíve. 

10. Bolieva vás chrbát?

Aj bolesť chrbta môže byť spôsobená zvýšenou hladinou estrogénu. Už viete, ako postupovať. :-)

11. A čo nespavosť?

Za to môže pravdepodobne znížený progesterón. 

Vidíme, že za väčšinu menštruačných nesvárov môže hormonálny koktail. Preto nie je na škodu dať si urobiť rozbor krvi, ktorý presne ukáže, čoho máme veľa a čoho zas primálo. Mimochodom, už ste absolvovali gynekologickú prehliadku?

 Foto: pixabay.com | Zdroj: stylecaster.com

 

Naposledy zmenené piatok, 17 marec 2017 12:58


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.