streda, 29 máj 2013 20:14

Ideálne vreckové: 100 eur. Máte na to?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Rodičia posielajú deťom na účty v priemere 130 eur Rodičia posielajú deťom na účty v priemere 130 eur sxc.hu

Máte pocit, že vaše dieťa si od vás pýta neustále na niečo peniaze a strácate už prehľad o jeho míňaní? Alebo si nie ste istý, či mu dávate dostatočné vreckové? Ak hľadáte odpovede na tieto otázky, pomôckou vám môže byť najnovšia analýza Sberbank Slovensko.

"Skúmali sme všetky účty a špeciálne kontá pre mladých, ktoré u nás majú otvorené deti a tínedžeri od 10 do 18 rokov. Zistili sme, že v priemere im príde na účet jedna platba, v drvivej väčšine prípadov bezhotovostným prevodom. Mladí ju prekvapivo neminú celú, ale v priemere len štvrtinu z nej. Väčšinou na štyri krát – najčastejšie tak, že zaplatia kartou v obchode, prípadne si vyberú peniaze z bankomatu vlastnej banky."

To najdôležitejšie číslo, teda koľko peňazí dostávajú, sa vekom líši. V priemere príde mladým mesačne na účet vyše 130 eur. Pri porovnaní vekových skupín od 10 do 14 rokov a od 15 rokov do dospelosti je výrazný rozdiel. Kým mladší môžu rátať mesačne s niečo vyše 60 eurami, starší hospodária s vyše dvojnásobkom. Podľa vedúceho oddelenia Customer Value Managementu Sberbank Slovensko Filipa Víteka je vyššie vreckové stredoškolákov prirodzené, keďže sa napríklad už sami starajú o dopravu do školy, prípadne o desiatu zo školského bufetu.

Ešte stále platí, že rodičia svojim deťom pomocou bankových produktov radšej sporia peniaze, ako by im dovolili ich používať. Viac ako bežný účet alebo konto pre mladých je medzi neplnoletými využívaná vkladná knižka a termínovaný vklad. Vítek očakáva, že detských účtov bude pribúdať. „Rodičia vďaka výpisom z účtu či elektronickému bankovníctvu môžu mať oveľa lepší prehľad o tom, na čo ich deti míňajú. Zrejme tak sami budú chcieť, aby sa z vreckového časom úplne stalo ´kartové´.“

Deti spravidla dostávajú okrem pravidelného vreckového aj extra peniaze pri špeciálnych príležitostiach –narodeninách či ako odmenu za vysvedčenie. „Je teda pravdepodobné, že jún bude mesiac, keď rodičia dožičia svojim deťom väčší prínos peňazí na ich detské účty,“ myslí si Vítek.

Naučte svoje dieťa hospodáriť s peniazmi. Ak mu založíte účet v banke, snažte sa vybrať taký, ktoré ponúka vedenie účtu zdarma, neobmedzený výber v bankomatov banky bezplatne, elektronický výpis z účtu, alebo tiež môžete zvoliť limit na výbery z platobnej karty či výpis z účtu príde aj vám a vy tak môžete sledovať výšku zostatku a operácie na internet bankingu. Naučte tiež svoje dieťa základné pravidlá bezpečnosti pri výbere peňazí z bankomatu a dbajte na to, aby nenosilo PIN kód v blízkosti platobnej karty.

Naposledy zmenené streda, 29 máj 2013 20:43


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next