utorok, 08 september 2009 18:05

Test kočíkov: pozor, mnohé kočíky nie sú bezpečné!

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Mnohé kočíky nie sú bezpečné, skôr naopak Mnohé kočíky nie sú bezpečné, skôr naopak sxc.hu

Kočíky nie sú lacný špás: kvalitnejší stojí dobrých pár stoviek eur.  Vedeli ste však, že ani zďaleka nie sú pre vaše dieťatko bezpečné tak, ako ste si mysleli? Posledné výsledky testov kočíkov sú skutočne šokujúce: kvalitu vám nezaručí ani vysoká cena kočíka.

Testy kočíkov naposledy zverejnili v Nemecku, na stránke Testberichte.de. Podľa výsledkov testov rodičia platia za kočíky vysokú cenu, pretože si myslia, že sú vysoko kvalitné. Ako sa však zistilo, nie je to pravda: bezpečnosť a neškodlivosť nie je zaručená ani pri vysokej cene modelu! Opakované testy preukázali, že 10 zo 14 testovaných kočíkov dopadlo v hodnotení zle. Boli plné škodlivín (a to aj známe modely!), ktoré sú zakázané pri výrobe detských hračiek - pri kočíkoch však prekvapivo nie! Okrem toho kočíky nespĺňali ani požiadavky bezpečnosti.

V testoch obstáli ako- tak len tieto štyri:  Bugaboo Cameleon, ZEKIWA Alu-Cross, Teutonia Mistral S a Hartan Topline S. Aj keď sa i v nich našli škodlivé látky, patria k najbezpečnejším, čo sa týka prepravy detí. Veru, ani výsledky testov prepravy detí neboli príliš povzbudivé:  3 x boli "uspokojivé", 1 x "dostatočné" a až 10 x "nevyhovujúce"! V testoch sa hodnotili: bezpečnosť dieťaťa (postroj a upevnenie kočíka, puzdro pre prenášanie alebo vanička), manipulácia (skladanie a rozkladanie kočíka / prestavby a úpravy, brzdy ...), znečisťujúce látky, ako aj bezpečnosť a trvanlivosť.

Podľa Stiftung Warentest, ktorá testy robila, by sa kočíky ani nemali volať detské, pretože žiaden zo 14 modelov neobstál v teste bezpečnej prepravy  detí. Najlepší kočík mal hodnotenie "uspokojivé", ale aj  víťaz, populárny kočík Bugaboo cameleon v hodnote takmer 1000 eur, mal značné nedostatky. Výsledky testu kočíkov zoraďujeme od najlepšieho po najhorší, po kliknutí sa vám zobrazí výsledok testu a obrázok kočíka v pôvodnej nemeckej verzii:

Bugaboo CameleonKočík Mistral v testoch ako-tak obstál

Teutonia Mistral S

Zekiwa Alu-Cross

Hartan Topline S

ABC Design Turbo 6S

Brio Go

Herlag Sportwagen Rimini

Babywelt Pro 4 S

Emmaljunga Nitro City

Hauck Chicago Air

I\\'coo Plasma mit Coco

Maxi-Cosi Mura 4

Gesslein Future I loop

Quinny Speedi SX

 Zlé výsledky aj v Čechách!

Podobné negatívne skúsenosti s testovaním kočíkov má aj Česká obchodná inšpekcia, ktorá v roku 2007 testovala 12 detských kočíkov a zistila, že až desať z nich priamo ohrozuje bezpečnosť detí - sú tam ostré hrany, na ktorých sa môžu porezať, otvory, kde môžu uviaznuť detské končatiny, nedokonalé zaistenie, ktoré spôsobovalo samovoľné zloženie konštrukcie.

Niektoré kočíky dokonca podľa televízie Nova mohli spôsobiť až zlomeniny končatín!  U piatich kočíkov inšpekcia zistila enormnú prítomnosť škodlivín - až stonásobné prekročenie povolenej hladiny ftalátov!!! Pritom väčšina nebezpečných kočíkov pochádzala priamo z krajín Európskej únie. ČOI okamžite zakázala ich predaj.

Najhorší výsledok zaznamenali pri kočíku Style AT BéBéCar, v ktorom bol obsah ftalátov viac ako 330 krát väčší, než má byť. Tento výrobok bol z Portugalska. Z mechanického hľadiska vyšiel ako najhorší Tako City Voyager.  Tu je zoznam kočíkov, ktoré ČOI označila ako nebezpečné:

Sojan exclusive    (Poľsko)

  Tako City Voyager    (Poľsko)

Platon 3 AIR    (Nemecko)

Style AT + set 665 M BéBéCar    (Portugalsko)

Scout Classic    (Slovensko)

Golfové palice KENDY   (Čína)

Hlboký Cosing    (Poľsko)

Športový Tech Rider    (Čína)

Športové golfové palice Neonato typ N 755    (Taliansko)

Deltim X Lander AA    (Poľsko)

 

Aj na Slovensku sú nebezpečné kočíky

Slovenská obchodná inšpekcia takisto pravidelne upozorňuje na nebezpečné kočíky. Tu je posledných desať, na ktoré upozornila, aj s preklikom na fotografiu kočíka:

Nebezpečný výrobok - Detský kombinovaný kočík Adbor Vivaro

detský kočík PRENATAL, pôvod Čína

detský kočík CHICCO, pôvod Čína

Športový kočík TechRider S; pôvod Čína

Kočík "Platon 3 AIR"; pôvod Nemecko

Športový kočík "Kendy"; pôvod Čína

Kočík "Cosing"; pôvod Poľsko

Kočík Stojan exklusive; pôvod: Poľsko

Detský kočík "KOELSTRA", pôvod: Holandsko

Ďalšie nebezpečné kočíky, ktoré by mali byť stiahnuté z predaja, nájdete na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie.1 komentár

  • Odkaz na komentáre Smoulinka sobota, 12 november 2016 13:03 Napísal(a) Smoulinka

    My sme kúpili dada paradiso max 500 od baby merci a je naozaj kvalitný. Mohutný, ľahký a na pohľad príjemný. Len tip pre rodičov

    Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next