sobota, 31 júl 2010 22:59

Diétny tip: Ako získať energiu a zlepšiť kondíciu organizmu

Napísal(a) Marian Kavulek
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Začnite o svojom zažívacom ústrojenstve uvažovať ako o hnacom stroji vášho organizmu! Aby tento stroj bežal hladko a bez problémov, potrebuje každý deň dostatok vody a VLÁKNINY. Bez týchto dvoch dôležitých zložiek by sa zablokoval a nemohol vo svojej činnosti ďalej pokračovať.

 Vláknina podporuje množstvo životne dôležitých funkcií organizmu a pomáha tak udržať jeho vrcholovú kondíciu:
- Rozpustná vláknina (ovos, žito, zelenina, otruby, strukoviny) pomáha spomaľovať absorbciu glukózy, regulovať hladinu inzulínu a predchádzať kolísanie hladiny cukru v krvi.

- Je hlavným zdrojom potravy pre baktérie v tlstom čreve, čím podporuje tvorbu rôznych nevyhnutných vitamínov.
- Strava bohatá na vlákninu viac zasýti a pomáha regulovať chuť k jedlu. - Vláknina pomáha urýchliť odchod odpadových látok z organizmu - při priechode zažívacím ústrojenstvom vstrebáva toxíny.
 - Bolo preukázané, že dostatočný príjem vlákniny podporuje činnosť kardiovaskulárneho systému, pomáha znížiť hladinu cholesterolu v krvi a slúži tiež ako prevencia črevných ochorení.
- Pomáha udržiavať optimálnu činnosť zažívacieho ústrojenstva. Výsledkom môže byť zlepšenie textúry a vzhľadu pleti, obnovenie lesku vlasov, posilnenie nechtov a štíhlejšia postava zbavená tukových vrstiev.

Prijímate dostatok vlákniny?

V súčasnej dobe človek prijíma denne priemerne 17 g vlákniny - čo však nestačí! Odborníci na výživu doporučujú 18-30 g vlákniny denne. Našťastie nie je vôbec obtiažne tohoto množstva dosiahnuť. Stačí zvýšiť konzumáciu - vody, ovocia, zeleniny, šalátov, obilnín, orechov, strukovín a hnedej ryže a obmedziť konzumáciu rafinovaných potravín. Vláknina je prirodzene zasycujúci prostriedok, preto ak jeme viac vlákniny, nebudeme trpieť pocitmi hladu. Skvelá správa pre tých, ktorí chcú schudnúť!

Ako do každodenného jedálnička zaradiť dostatok vlákniny:<

- Vláknina sa koncentruje predovšetkým v šupkách ovocia a zeleniny a vo vonkajších vrstvách obilovín, preto doporučujeme plody radšej zľahka oškrabať než olúpať.

- Pokiaľ sú obiloviny rafinované, vonkajšie vrstvy sú poškodené a strácajú tak svoj drahocenný obsah vlákniny. Doporučujeme preto vyberať celozrné obiloviny a celozrný chlieb, cestoviny a múku a hnedú, alebo divokú ryžu. Zabudnite na "biele" druhy, tie o svoj obsah vlákniny už prišli.

- K raňajkám si doprajte ovocie a semená - horúcu ovsenú kašu s jahodami, banánom a kiwi, plus lyžičku slnečnicových semienok. Takéto raňajky vás úplne zasýtia a uspokoja potrebu vášho organizmu doplniť vlákninu.

- Na obed  si potom vychutnajte chrumkavý zelený šalát, ktorý doporučujeme obohatiť napríklad o orechy, alebo rôzne druhy semien.

- Večerné jedlo opäť doplňte o zeleninový šalát, alebo prílohu.

- Zemiačky, chrumky a podobné pochutiny k desiatej a k olovrantu vymeňte za čerstvé ovocie.

- Do polievok a dusených pokrmov pridávajte šošovicu, hnedú ryžu, pšenicu, alebo fazuľu.

- Varené zemiaky nahraďte zemiakmi v šupke a šupku takisto zjedzte!

- Rýchle ovocné osviežujúce pyré. Máte málo času? Nevadí. V mixéri zmiešajte niekoľko kúskov ovocia s mliekom alebo jogurtom a lahodný pokrm je na svete!

- Zeleninu varte v pare, aby zostala chrumkavá. Ak sa uvarí príliš namäkko, stráca obsah vlákniny.

- Vyhýbajte sa koláčom, sušienkam, bielemu pečivu, sladkostiam, polotovarom a spracovaným a konzervovaným jedlám a rýchlemu občerstveniu spolu s potravinami s vysokým obsahom cukru, alebo tuku - takéto potraviny neobsahujú takmer žiadnu vlákninu a môžu spôsobiť zanesenie vášho zažívacieho ústrojenstva.

Pretože žijeme v uponáhľanom životnom tempe je niekedy zložité nezabudnúť na dostatok vlákniny a tak vznikli potravinové doplnky, ktoré Vám zaistia prísun vlákniny, či už v ten deň jete podľa pravidiel, ktoré sme uviedli alebo nie. A tak je ľahké obohatiť svoje každodenné jedlo o kvalitné produkty na bylinkovom základe. Viac informácií o produktoch a ich použití získate od svojho poradcu.

Zdroj: http://www.chudnete.sk/com

 

Naposledy zmenené streda, 15 február 2017 17:46


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako zaradiť cukry do detského jedálnička

Ako zaradiť cukry do detskéh…

Každý dôležitý životný míľnik vášho dieťatka vyvoláva mnohé otázky. Odpovede hľadáte u svojej mamy, skúsenejších mamičiek...

Prev Next