sobota, 31 júl 2010 22:47

Pravdy a mýty o chudnutí

Napísal(a) Marian Kavulek
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Keď budem pravidelne športovať, schudnem? Keď budem jesť miniatúrne porcie, ubudne mi zo päť kíl? Odbúram hladovkou tú najväčšiu slaninu? Alebo sa mám spoľahnúť len na stravu zloženú čisto z ovocia a zeleniny? Aké sú pravdy a mýty o chudnutí?

Keď budem športovať, schudnem?
Pohyb je samozrejme základom chudnutia, ale nie každý druh je vhodný na znižovanie hmotnosti. Pokiaľ chcete naozaj schudnúť (a nie zvýšiť fyzičku, alebo svalovú hmotu), je dobré si vyberať šport, pri ktorom sa spaľujú tuky a nie cukry. Cukry sa zo svalov spaľujú v prípade intenzívneho výdaja energie, pri ktorom telo siaha po ich najrýchlejšom zdroji. Preto, aby sa spaľovali tuky, je nutné udržiavať dlhšiu dobu nižšiu pohybovú frekvenciu. Zvyčajne sa uvádza, že športové tempo, pri ktorom sa spaľujú tuky, je také, pri ktorom sa dá ešte rozprávať.

A čo miniatúrne porcie?
Nič proti menším porciám, ale základom úspešného chudnutia rozhodne nie je eliminovanie jedla. Pokiaľ chcete dosiahnuť nízku váhu, ktorá vám vydrží dlhšie než týždeň po skončení diéty, odporúčame sa skôr zamerať na udržiavanie konštantnej hladiny cukru v krvi. Pokiaľ hladina cukru v našej krvi klesne, pociťujeme to ako hlad. Keď budete jesť malé porcie viackrát denne, ste na dobrej ceste. Ale stále je to len polovica úspechu.
Dôležitým faktorom je totiž glykemický index potravín. Zatiaľ čo určité jedlá vás zasýtia nadlho a teda udržia hladinu vášho krvného cukru vysoko, je mnoho takých, ktorými sa len "zaplátate" a je úplne jedno, že ich budete jesť v hodinových intervaloch. Pokiaľ naozaj stojíte o dlhodobú zmenu, je potrebné sa zaujímať o to, ako funguje Vaše telo a ako reaguje na jedlo. (poznámka: máte možnosť odbornej konzultácie s vyškoleným Wellness poradcom, viď na konci článku).

Odbúram hladovkou tú najväčšiu "slaninu"?
Áno, pokiaľ sa vám naozaj podarí hladovku držať pár dní, kilá určite pôjdu dole. Ale keď dole išli, tak hore potom poletia. Náš organizmus je veľmi učenlivý systém a dokáže sa poučiť z omylov. Takže keď mu zoberiete zdroj energie siahne síce do svojich vlastných rezerv, ale keď mu prísun energie opäť obnovíte, očakávajte bleskurýchlu reakciu. Okamžite si začne vytvárať nové rezervy a čo najrýchlejšie, aby mal kam siahnuť v prípade, že by sa vaša hladovka opakovala. Je to normálny pud sebazáchovy, ktorý sa vám rozhodne silou vôle nepodarí zlomiť. Rýchly váhový úbytok je vám potom absolútne k ničomu, pretože si tak telo pripravujete iba na preslávený jojo efekt. Jediný efektívny spôsob chudnutia je teda zachovať prísun všetkých živín a hlavne proteínu tak, aby organizmus nestrádal a nemal potrebu si v budúcnosti tvoriť rezervy.

Asi by som nemal(a) po sedemnástej hodine jesť...
Máte pravdu. Po piatej hodine večernej sa neje v prípade, že chodíte spať o siedmej večer. Diétologovia pred týmto rozšíreným omylom dôrazne varujú. Pokiaľ chodíte každý deň spať o polnoci, nie je najmenší dôvod prečo by ste mal(a) byť sedem hodín o hlade. Takéto chovanie je len obdobou vyššie opísanej hladovky a vytvárate si len základ na ďalšie váhové problémy. Odborníci odporúčajú jesť posledné jedlo približne dve hodiny predtým, než idete spať. O tom, že má ísť o jedlo ľahké a ľahko stráviteľné zrejme nemá cenu sa zmieňovať. Ideálnou možnosťou je zeleninový šalát, ovocie, alebo proteínový nápoj.

Nech žije ovocie a zelenina!
Áno, nech žijú! Lenže ak túžite po váhovom úbytku, takmer určite ho nedosiahnete iba konzumáciou ovocia a zeleniny. Veľmi rozšíreným omylom je nahradzovanie sladkostí ovocím. Je samozrejme lepšie, keď miesto po čokoláde siahnete po banáne, ale ovocie má veľký obsah cukrov. Rovnaká situácia je aj u ovocných džúsov. Miesto množstva akéhokoľvek ovocia by ste si mal(a) vyberať druhy bohaté na vlákninu s veľkým obsahom vody.

Zelenina je na tom z pohľadu znižovania váhy o niečo lepšie. Lenže aj tu je potreba byť trochu opatrný. Nemá cenu nahradzovať ostatné zložky jedálnička zeleninou a snažiť sa stravovať iba zeleninou.  Snažte sa o pestrosť a farebnosť jedálnička. Jedno z diétologických pravidiel hovorí, že na tanieri by malo byť zastúpených najmenej päť farieb.
Okrem ovocia a zeleniny je pri chudnutí nevyhnutnou súčasťou príjem proteínu. Jeho potrebné množstvo sa určuje podľa Vašej hmotnosti, veku a typu postavy. Ideálnym spôsobom je doplňovať ho pomocou kvalitných proteínových nápojov.

Pokiaľ máte akékoľvek otázky, obráťte sa na svojho poradcu. Mnoho úspechov pri udržiavaní krásnej postavy vám za Centrum redukcie váhy praje: http://www.chudnete.sk/com

Naposledy zmenené streda, 15 február 2017 17:46


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom