štvrtok, 01 apríl 2021 22:04

Viete nosiť ikonické poltopánky?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Viete nosiť ikonické poltopánky? Ilustračná foto zdroj: Deichmann

Oxfordky, derby, brogy, mokasíny a boatky - toto je silná 5 obuvi na pánsky štýl, s ktorou nikdy nebudete out. Toto je obuv, ktorej sa oplatí venovať pozornosť a siahnuť po nej zakaždým, keď budete mať plné zuby vysokej ženskej obuvi a prvoplánových módnych kreácií. Pretože táto obuv bola preverená časom aj celosvetovým módnym dizajnom:

OXFORDKY

Aj keď je história tejto obuvi stále nejasná, s určitosťou vieme povedať, že oxfordky nesú názov britského Oxfordu. V 19. rokoch sa pri vzbure univerzitných študentov upriamila pozornosť aj na ich rovnošaty, ktorých povinnou výbavou bol práve tento model obuvi. Odvtedy sa stali oxfordky bodkou za dokonalým obchodným, vyjednávacím a večerným outfitom.

 

Foto: Beatnik, DEICHMANN

 

Večná dilema

Hlavný rozdiel medzi oxfordkami a veľmi podobnou obuvou derby je v našití krídel pre šnúrky. Oxforská obuv je vybavená systémom „uzavretého šnurovania“, v ktorom sú tieto štvrtiny, kde sú prepichnuté očká šnúrok, prišité pod prednou časťou topánky. Pre tých, ktorí si stále nie sú istí, máme na mysli šev, ktorý vedie priamo pod šnurovaním.

Ako nosiť oxfordky?

Podľa tradičnej anglickej módy sa párujú s elegantným nohavicovým kostýmom. Podlhovastá špička sa obzvlášť dobre hodí k štíhlej siluete, zatiaľ čo kombinácia krátkeho strihu ladí viac s nohavicami ukončenými manžetou. Veľmi pekne ukáže kombinácia oxfordiek s kostýmom z tartanu, či kohúťou stopou. No vďaka pekne „uprataným“ krídelkám so šnurovaním, vďaka ich podšitiu a elegantnejšiemu vzhľadu, sa parádne hodia aj k dievčenským retro, boho, či romantickým kvetinovým šatám.

 

Foto: DEICHMANN, Dune

 

DERBY

Derby sa považujú za akúsi evolúciu oxfordskej obuvi. Aspoň čo sa týka pohodlia, môžu si ju dovoliť aj tí, ktorí majú vysoký priehlavok. Derby obuv je lepšie prispôsobená nazúvaniu. Na rozdiel od oxfordskej obuvi, má „otvorené šnurovanie“, čo znamená, že krídelká pre šnurovanie sú našité na vrchu prednej časti obuvi. Medzi jazykom a prednou časťou topánky nie je žiadny šev, čo umožňuje voľnejšie viazanie šnúrok a väčšiu voľnosť pohybu.

 

Foto: DEICHMANN

Ako nosiť derby?

Ide o najbežnejšiu poltopánkovú obuv, ktorú často a veľmi správne využívame najmä do práce. Na rozdiel od oxfordiek, sa viac hodí k neformálnemu štýlu, založenom na džínsových kombináciách s košeľou, polokošeľou, a tiež k menčestrovému saku.

No ich pohodlie a popularita postupne uvoľňuje drobné výnimky. Ešte pred nedávnom by módni kritici nedokázali pripustiť, že by si topánky v štýle derby bolo možné obuť aj k vysoko elegantným a večerným oblekom. Súčasný trend však povoľuje pár v čiernej koži kombinovať aj k obleku, zatiaľ čo hnedá koža a semiš zostávajú výsostne obuvou pre uvoľnenú formálnosť, patriacu k spomínaným džínsom.

 

Foto: DEICHMANN

 

BROGUE

V prípade brogov hovoríme o štýle topánok alebo čižiem s nízkym podpätkom, ktorý sa vyznačuje viacdielnymi, pevnými, koženými zvrškami, s ozdobnými perforáciami, dierovaním a zúbkovaním, ktoré je viditeľné najmä na okrajoch jednotlivých dielov.

Foto: Beatnik, DEICHMANN

Ako nosiť brogy?

Aj keď sa nám v súčasnosti brogy javia ako elegantná a zdobená obuv, v minulosti bolo veľkým faux pas nosiť ju v súvislosti s hľadaním vážených pracovných príležitostí. Boli obuvou vidiečanov a od reputácie akou disponovala oxfordská obuv mali ďaleko. Ako pri mnohých módnych trendoch, dnes už ani toto neplatí. V súčasnej dobe môžu mať, okrem svojej typickej podoby pevných kožených topánok alebo čižiem, tiež podobu obchodných a spoločenských topánok, dokonca tenisiek, dámskych topánok na vysokom podpätku alebo akejkoľvek inej formy obuvi, ktorá využíva alebo evokuje viacdielnu konštrukciu a perforované, zúbkované lemy charakteristické pre brogy.

Foto: Dune

 

MOKASÍNY

Hlavným benefitom mokasín je komfort, jednoduché nazúvanie a nosenie. No ani tieto skvelé vlastnosti im v ich prijatí medzi elitnú obuv v minulosti nepomohli. Pre mnohých dlhodobo znamenali len akési papuče.

K úspechu ich priviedol v 50. rokoch až slávny herec a tanečník Fred Astaire, keď ich obúval ku fraku na všetky významné stepové podujatia. Od tých čias sa stali symbolom elegancie, ktorú zdieľali mocní a veľkí umelci, manažéri aj bohatí finančníci.

 

Foto: DEICHMANN

 

BOATKY (čítaj boutky)

O jachtársky redizajn mokasín, teda model so šnúrkou lemujúcou vrchnú časť obuvi po obvode, sa zaslúžili Taliani v 60. rokoch. Takzvané boatky boli behom 10 rokov považované za luxusnú obuv, vyrobenú na každodenné nosenie s elegantným alebo neformálnym oblečením.

   

Foto: DEICHMANN

Ako nosiť mokasíny a boatky?

Spárovanie mokasín bolo odobrené módnou kritikou spolu s džínsami, bavlnenými aj ľanovými nohavicami. V prípade spomínaných riflí dokonca v ponožkovom štýle! Okrem priznaných ponožiek v mokasínach sú dnes prípustné aj rôzne pančuškové variácie. Nesmie sa však zabudnúť, že džínsy nesmú byť príliš dlhé alebo príliš široké. Nohavice možno vyhnúť, alebo zvoliť trojštvrťový strih, dokonca aj jachtárske bavlnené šortky sú v prípade mokasín v absolútnom poriadku. 

  

Foto: Dune

Ak poltopánky stále nosiť neviete, nebojte sa čo-to odkukať od tých, ktoré to vedeli ako žiadne iné - Gabriel Channelová či Marlene Dietrichová dokázali z obuvi na pánsky štýl, ako je oxford shoes alebo derby, vyťažiť maximu. Inšpirácií z ich dielne je plný internet. Sú nadčasové, prudko nositeľné, či už máte sladkých sedemnásť, tridsať, štyridsať alebo šesťdesiatpäť!

 

 

Naposledy zmenené sobota, 03 apríl 2021 18:01


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next