Ako dieťa rastie, objavuje a dobýva svet okolo seba, rastú i jeho nároky na vlastný priestor. Detský kútik a neskôr detská izba by preto mali byť premenlivé a dynamické ako dieťa samotné. Pri zariaďovaní detskej izby je potrebné zohľadniť nielen intuíciu a vkus, ale tiež niekoľko racionálnych požiadaviek.
Postieľka a postele
Prvým a najdôležitejším kusom nábytku v živote dieťaťa je detská postieľka. Jej priečky musia byť zvislé, aby po nich miminko nemohlo vyliezť a vypadnúť. Z dôvodu bezpečnosti sú kruhového prierezu, teda bez ostrých hrán. Kovové funkcionalistické postieľky dnes nahradili drevené, ktoré sú na dotyk príjemnejšie a detské rúčky nechladia.
Štandardný rozmer prvej postele je optimálne 90/200 cm, v stiesnených podmienkach i 80/200 cm. Pohodlnejšou variantou je lôžko široké 100-140 cm, ktoré ponúka i väčší plošný komfort. Umožní pohodlné uloženie rodiča pri večernom čítaní rozprávok, rovnako ako prenocovanie návštevy dospelého potomka. Výhodná je posteľ s úložným priestorom, kam možno rýchlo a pohodlne zastlať lôžkoviny, uložiť hračky či sezónne oblečenie.
Posteľ vybavte kvalitným, najlepšie zdravotným matracom. K dispozícii je široká ponuka matracov penových, pružinových či latexových. Pod matrac uložte pevný, latkový alebo pohyblivý lamelový rošt. Pre alergika zabezpečte matrac s antialergickým snímateľným poťahom.
Samostatnou kapitolou medzi detskými posteľami sú poschodové postele. Ich veľkou výhodou je efektívne využitie priestoru, ktorého býva v izbe nedostatok. Poschodová posteľ však môže mať i nevýhodu: vyššiu teplotu vzduchu na hornej posteli, preto je potrebné zabezpečiť dostatočné vetranie izby. Použitie poschodovej postele v detskej izbe podmieňuje výška miestnosti – vzdialenosť horného lôžka od stropu miestnosti by totiž mala umožňovať pohodlné a bezpečné sedenie dieťaťa. Pokiaľ to okolie postele a usporiadanie izby umožňuje, je vhodnejšie zvoliť k výlezu na horné lôžko namiesto rebríka schodíky a doplniť ich zábradlím.
Kompromisným riešením využívajúcim výhody poschodovej postele a zmierňujúcim jej nedostatky sú modifikované verzie, pri ktorých postele nie sú priamo nad sebou, ale v pôdoryse sa prekrývajú len čiastočne. To umožňuje menšiu výšku horného lôžka a jeho ľahšiu dostupnosť. V kombinácii s úložnými priestormi alebo písacím stolom dochádza k maximálne efektívnemu využitiu priestoru a vytvoreniu lákavého prostredia pre detské hry.
Detské stolíky a písacie stolyS prvými krôčikmi a objavovaním světa súvisia i pokusy o vlastnú samostatnú tvorivú činnosť dieťaťa: kreslenie a maľovanie. Dôležitým zariadením detskej izby sa preto veľmi skoro stáva stolček a stolička. Pre najmenších je výhodné obstarať maličký stolček, ktorý môže byť vybavený kolieskami na dvoch nohách kvôli jeho ľahkému premiestňovaniu za mamičkou. Po čase ho treba nahradiť väčším stolíkom a po pár rokoch písacím stolom pre školáka, stredoškoláka a vysokoškoláka.
Veľmi výhodným riešením je konštrukcia rastúceho stola, umožňujúca postupné zvyšovanie pracovnej dosky - stôl tak porastie spoločne s dieťaťom minimálne niekoľko rokov. Praktickou samozrejmosťou je polohovateľná pracovná doska s plynulým nastavovaním sklonu. Pri okraji môže mať navyše žliabok na ceruzky, pastelky, gumy a ďalšie potrebné veci. Aj keď sa prvý stolček zvyčajne zabezpečuje deťom v dobe, keď im k šťastiu stačia pastelky a náčrtník, nebojte sa úložných plôch a zaobstarajte stolček so vstavanými šuplíkmi alebo so zásuvkovým kontajnerom.
Rozmer písacieho stola pre školáka by mal byť cca 60/120 cm, minimálna dĺžka 100 cm. Detský písací stôl môže byť plytší ako hlboký kancelársky stôl, aby dieťa pohodlne dosiahlo na všetky predmety na stole. S rastom dieťaťa možno polohovať výšku stolovej dosky.
Stoličky
Pre najmenšie deti je na trhu celá rada malých detských stoličiek, ktoré bývajú často pestrofarebne upravené. Už pred školou sa však môžete zaujímať o zdravé sedenie. dieťaťa na stoličke z prírodného dreva, ošetreného transparentným lakom. Táto polohovateľná rastúca stolička umožňuje výškové nastavenie sedáku a opierky na nohy, čím sa dosahuje optimálna poloha dieťaťa pri písacom stole. Opierka na nohy navyše prispieva k pokojnejšej a sústredenejšej práci. Polohovateľnú stoličku môžete vybaviť čalúneným sedákom alebo polstrovanou opierkou.
Pre staršieho školáka neľutujte peniaze za kvalitnú kancelársku stoličku. Jej kolieska voľte s ohľadom na podlahovú krytinu - mäkká pre tvrdé drevené podlahy a tvrdá na kobercovú krytinu. Stolička by mala byť vybavená podrúčkami a pneumatickým mechanizmom na plynulú reguláciu výšky sedáku.
Drahšie stoličky umožňujú nastaviť uhol chrbtovej opierky a hĺbku sedáku, a sú vybavené opierkou s bedrovým prítlakom, ktorý reaguje na pohyb trupu a nenásilne vedie k zdravému a vzpriamenému sedeniu. Praktickým riešením je doplnenie stoličky podložkou z pracej látky alebo z ovčej vlny, ktorá je príjemná na dotyk a vhodná i pre alergikov.
Šatníky a komody
Na uloženie oblečenia je ideálna klasická šatová skriňa hlboká cca 55-60 cm, minimálne však 50 cm. V jednej polovici alebo v dvoch tretinách skrine sú spravidla na tyči zavesené ramienka na nohavice a košele, v zvyšnom priestore sa nachádzajú poličky na tričká a svetre. Pokiaľ šatová skriňa neobsahuje šuplíky a priestor izby to umožňuje, zaobstarajte deťom na drobné prádlo malú šuplíkovú komodu.
Pre úložný nábytok je základnou požiadavkou jeho dobrá variabilita, teda možnosť dokupovania jednotlivých prvkov, nástavcov, špeciálnych dielov, šuplíkov apod.
Pokiaľ chcete využiť pre šatovú skriňu výklenok menšej hĺbky, inštalujte doňho výsuvný kovový pojazd na zavesenie ramienok za sebou. Toto usporiadanie nie je na prvý pohľad prehľadné, zato je však priestorovo veľmi úsporné. Posuvné dvere skríň optimálne šetria miesto v izbe, kde by otvorené dvere zaberali veľký priestor.
Úložný priestor na hračky a knihy
V žiadnej detskej izbe nesmie chýbať úložný priestor na množstvo hračiek. Ideálnym riešením je drevená alebo plastová škatuľa na kolieskach, s ktorou možno ľahko manipulovať. Upratanie hračiek zvládnu i tí najmenší, ktorých tak môžete viesť k udržiavaniu poriadku. S pribúdajúcim vekom dieťaťa je vhodné zaobstarať drevenú skrinku s množstvom šuplíkov alebo so zasúvacími farebnými kontajnermi, ktoré umožnia aj triedenie hračiek.
S predškolským a školským vekom nevyhnutne súvisí potreba knihovníčky. Vhodné je zvoliť modulový systém kvôli možnosti jej neskoršieho ľahkého rozšírenia. Možnosť nastavenia výšky jednotlivých políc by mala byť samozrejmosťou.
Doplnky a dekorácie
Na športové vyžitie a vybitie nadbytočnej detskej energie je výhodné inštalovať v priestore detskej izby telocvičné náradie a prvky. Stále obľúbenejšie a finančne dostupné sú drevené ribstoly, ktoré občas radi využijú k natiahnutiu unaveného chrbta i rodičia.Pre malé dieťa je vhodné pripevniť k stropu dva háky na zavesenie hojdačky, jeden z nich neskôr možno využije mladý študent na zavesenie boxerského vaku. Vybavenie izby môžete doplniť sedacími vakmi alebo kreslami s výplňou z maličkých guľôčok.
Súčasťou vyvýšených alebo poschodových postelí môže byť kĺzačka a rôzne preliezacie prvky. Nezabudnite na drevené či textilné dekorácie. Farebné zladenie izby docielite zavesením rôznych poličiek, dekorácií či nástenných hodín.
Materiál na detský nábytok
Vhodným materiálom na zariadenie detskej izby je prírodné drevo. Cenovo dostupný je nábytok zo smreku alebo borovice, ktorý je obľúbený pre svoju výraznú dekoratívnu kresbu a vystupujúce letokruhy. Povrchová úprava detského nábytku, ktorý je často namáhaný, je vhodnejšia lakovaním ako voskovaním. Lak by mal byť riediteľný vodou, zdravotne nezávadný a mal by spĺňať európsku normu EN71 pre úpravy detských hračiek a nábytku.
Finančne dostupnejší je nábytok z laminovaných dosiek, ktorého hlavnou výhodou je ľahká údržba a odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
Veľmi atraktívny je farebný nábytok, ponuka ktorého sa v poslednej dobe veľmi rozširuje. Môžete si ho vytvoriť i sami - namorením nábytku zakúpeného bez povrchovej úpravy. Naopak, sklo je do detskej izby nevhodné, pretože pri rozbití môže spôsobiť zranenie. Vhodnejšie je plexisklo alebo masívne tvrdené a bezpečnostné sklo so zaoblenými hranami. Oblé hrany sú spoločným menovateľom všetkých prvkov detského nábytku.