nedeľa, 25 január 2009 18:21

Tipy, ako zariadiť detskú izbu

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Každý chce, aby detské kráľovstvo bolo zariadené čo najlepšie Každý chce, aby detské kráľovstvo bolo zariadené čo najlepšie

Trápi vás otázka, ako zariadiť detskú izbu? V tom prípade máte minimálne dve možnosti, ako sa s touto úlohou vysporiadať. Prvá možnosť je vhodná pre praktické typy rodičov, čím sa vôbec neznižuje kvalita ich starostlivosti a lásky voči svojim ratolestiam.

A potom je tu o čosi nákladnejší druhý spôsob, ktorému určite neodolajú rodičia - večné deti. V každom prípade, nech už je to tak či onak, deti sú aj dnes jediná správna a výnosná investícia, takže hor sa do zariaďovania!

Praktickí rodičia dajú určite prednosť nábytku, ktorý je nadčasový. Väčšinou je dobré vsadiť na nejaký prírodný odtieň, v ktorom je zariadený aj zvyšok domácnosti. Jednotlivé kusy nábytku by mali byť natoľko variabilné, aby ste ich vedeli postupne dopĺňať či obmieňať. V takomto prípade nemusíte vyberať špeciálne detský nábytok, ale dajte pozor, aby ste nezariadili druhú obývačku či spálňu. Dobre zvážte, čo naozaj dieťa do svojej izby v danom období potrebuje, pretože jediné, čo nepotrebuje, je skladisko nepotrebného nábytku.

Atmosféru detskej izbe s univerzálnym nábytkom dodáte tak, že súčasťou izby spravíte aj jej steny. O čo strohejší je nábytok, o to farebnejšie a veselšie musia byť steny. Ak sa bojíte experimentovať s farbami či tapetami na celé steny, budete potrebovať veľa, veľa, veľa obrázkov. Vhodné je, aby mali niečo spoločné. Ak vám nič rozprávkové nie je blízke, možno spoločné rodinné fotografie zarámované a zavesené na stene, či položené na komodách a skrinkách dokážu vytvoriť atmosféru bezpečia a pohodlia.

Pri vytváraní atmosféry vám veľmi pomôžu aj správne zvolené textílie. Ak vzory na tapete a závesoch, vankúšoch či prikrývkach lícujú - je to super. Ak nie, musíte dávať pozor, aby sa navzájom nerušili. Ak vám časté investície do nábytku v detskej izbe nerobia problém a neprekážajú vám, spokojne môžete popustiť svoju fantáziu nielen čo do funkčnosti nábytku, ale hlavne jeho štýlu a farebnosti. V tomto prípade sa môžete do vôle vyhrať, pretože výrobcovia a predajcovia dnes ponúkajú nábytok už pre novorodeniatka.

Ak kedysi bol medzníkom v zariaďovaní detskej izby nástup do školy, dnes v predajniach nájdete nábytok aj s ohľadom na vývojové medzistupne vášho dieťaťa. Pre bábätká sa uchytili jemné odtiene najmä ružovej a modrej, ktorých farby sa akosi už gýčovo hodia k miniatúrnym skriniam, komodám, postieľkam, stolíkom i stoličkám rozmermi prispôsobeným svetu trpaslíkov. Zvláštne je, že akonáhle naše deti začnú chodiť, bledomodrá i ružová prestávajú byť v kurze a začíname si dopriavať farebnej dúhy bez zábran. Oslovujú nás sýte farby a nábytok v hravých formách. Pozor, nie vždy však osloví aj našich trojročných! Jeden šialený kus nevadí, ale dajte dobrý pozor, aby bola izba aj funkčná. Platí nepísaná zásada, že čím výraznejšia je farba, o to jemnejšia by mala byť forma. Ak podľahnete výraznejšej forme, zvoľte nenápadné steny. Spôsob budovania detskej izby je náročný na prácu aj na čas, preto je dobré prenechať svoje starosti odborníkom, ktorí vám pomôžu funkčne a farebne zariadiť detskú izbu.

Ak už hovoríme o dizajne detského nábytku, nesmieme zabudnúť na horizontálne nábytky. Okrem toho, že sú nápadité, zábavné a ponúkajú množstvo skrýš, riešia aj priestorový problém - veď do dvoch úrovní sa zmestí viac ako do jednej. Ak sú v takejto izbe dve deti, tým, že izba dáva možnosť zákutí, ponuka im väčší svet pre tajnosti a hry. Viete, ako zistíte, že sa vám naozaj podarilo zariadiť detské kráľovstvo tak, že sa vaše dieťa v ňom cíti príjemne? Postupne miznú hračky z kuchyne a z obývačky, ktoré nadobúdajú svoju pôvodnú funkciu a z detskej izby sa stáva ostrov pokladov...

Aktuálnou témou je zariadenie izby pre školákov. Základom je nájsť v izbe vhodné miesto pre písací stôl a zároveň je nutné dodržať všetky ergonomické zásady tak, aby si dieťa pri používaní pracovného miesta zbytočne nekazilo zdravie. Nároky na pracovné miesto sa odvíjajú od veku dieťaťa. Zatiaľ čo prváčikovia sú zaťažovaní len mierne a pri učení trávia minimálne množstvo času, staršie deti už pri stole, kam pribudol i počítač, môžu sedieť napríklad i niekoľko hodín denne. Pre stôl nájdite miesto, odkiaľ bude mať dieťa prehľad o celej miestnosti, vrátane vchodových dverí. Vhodný je dostatok denného svetla. V prvotnej fáze postačí pracovná doska veľká približne 100x75 cm, pričom výška sa prispôsobuje výške dieťaťa, a to polohovaním pracovnej dosky alebo stoličky.

S pribúdajúcimi nárokmi na učenie je nutné zaistiť i väčší pracovný priestor. Pre počítač, ktorý možno doposiaľ stál na stole, kúpte špeciálny stolík s integrovanou doskou pre klávesnicu. Samotnú pracovnú plochu je možné rozšíriť o prídavné stolíky – niekedy sa dokonca vojdú i dva stoly zoskupené do pravého uhla. Vysporiadať sa budete musieť tiež s úložnými priestormi. Najmä v malých izbách je výhodné využiť všetky dostupné technológie, s ktorými získate viac priestoru. Praktický je napríklad nábytok opatrený kolieskami, ktoré umožnia ľahko a rýchlo presunúť jednotlivé kusy na miesto, kam práve potrebujeme.

V momente, kedy dieťa trávi pri stole niekoľko hodín denne, je vhodné kúpiť mu správnu stoličku. Na trhu ich je veľké množstvo, ale len niektoré zabezpečujú skutočne zdravé sedenie. Základom je nastavenie výšky sedu, pričom platí, že sediaci mám mať v kolenách pravý uhol. Výška podrúčky je daná pravým uhlom v lakti. Úspech zdravého sedenia tkvie v podpore bedrovej oblasti, ktorá má byť akoby obopnutá a preto výrobcovia túto zásadnú časť tvarujú podľa chrbta. Na niektorých modeloch sa dá rádius tejto časti dokonca nastaviť, samozrejmosťou je výškové nastavenie opierky chrbta a hĺbky sedadla. Majte na pamäti, že pre ideálne miesto na štúdium je v detskej izbe potrebné zabezpečiť dostatočne veľkú pracovnú plochu, vhodnú lampu, úložné boxy a kvalitnú stoličku.

Zdroj: časopis Rodina a bývanieNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.