piatok, 06 august 2010 22:15

Podľa čoho vybrať umývačku riadu

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Neodmysliteľným pomocníkom v domácnosti, nielen v úspore energie, vody ale aj času, je umývačka riadu. Prípadné obavy z toho, že umývačka nedokáže tak dôkladne umyť riad ako my, nie sú namieste. Najmä ak použijete kvalitné čistiace prostriedky určené do umývačky riadu.

Pri ich výbere rozhoduje najmä ich schopnosť dokonale vyčistiť riad, dodať mu žiarivý lesk, dlhodobo chrániť sklo a odstrániť aj zaschnuté, či ťažko odstrániteľné zvyšky jedla.  Umývačku riadu môžete kúpiť už od 280 eur, a to aj na splátky.

Ako postupovať pri výbere umývačky riadu?

Umývačky riadu ponúka rada výrobcov ako AEG, Ariston, Bosch, Candy, Elektrolux, Fagor, Gorenje, Indesit, Philco, Romo, Siemens, Thomson, Whirlpool, Zanussi a ďalší, a to v rôznych prevedeniach. Ako si vybrať tú pravú? Podľa portálu Nájdi servis by sme si mali pred nákupom položiť tieto zásadné otázky:

1. Akú veľkosť chceme?

Prvou otázkou, ktorú si položíme pred nákupom umývačky, bude jej veľkosť. V zásade sa umývačky riadu podľa svojich rozmerov delia na tri skupiny:

Umývačky riadu šírky 60 cm, t.j. rozmerov približne (š x h x v): 60 x 60 x 85 cm. Kapacita tejto umývačky je obvykle výrobcom udávaná na 12 (14) súprav riadu. To sa môže zdať na prvý pohľad veľa, avšak situácia sa výrazne mení, pokiaľ začneme do umývačky skladať riad väčších rozmerov, napr. hrnce a pekáče. Pokiaľ máme dostatok miesta, mali by sme určite uvažovať o tomto rozmere.

Umývačky riadu šírky 45 cm, t.j. rozmerov približne (š x h x v): 45 x 60 x 85 cm. Kapacita tejto umývačky riadu je zvyčajne výrobcami udávaná na 8 (9) súprav riadu. Pokiaľ máme nedostatok miesta alebo pokiaľ umývačka riadu bude používaná v domácnosti max. 1 až 2 užívateľmi, zvolíme tento rozmer.

Stolná umývačka riadu pre 4 jedálne súpravy má približné rozmery (š x h x v): 55 x 45 x 45 cm. Množstvo riadu, ktoré sa dá do tejto umývačky umiestniť je skutočne minimálne, preto ide skôr o núdzové riešenie pre prípad, kedy vzhľadom k minimálnemu priestoru v kuchyni je nutné umývačku umiestniť napríklad na dosku kuchynskej linky.

2. Bude naša nová umývačka riadu vstavaná alebo samostatne stojaca?

Vstavané umývačky riadu sú konštrukčne prispôsobené pre vstavanie a zaintegrovanie do kuchynskej linky. Dvierka sú prichystané na dodatočnú montáž panelu, ktorého materiál je totožný s materiálom dvierok kuchynskej linky. Z takej umývačky je potom v kuchynskej linke viditeľný len ovládací panel. Pokiaľ je však umývačka riadu plne integrovaná, je ovládací panel na hrane dvierok, kde nie je vidieť, takže skrinka s umývačkou riadu sa vôbec nelíši od ostatných skriniek.

Voľne stojaca umývačka riadu môže byť umiestnená vedľa kuchynskej linky alebo kdekoľvek inde. Často sa dá tento typ umývačky odňatím hornej dosky zmeniť na umývačku vstavanú, ktorá je určená pre zasunutie pod dosku kuchynskej linky. Pri plánovaní umiestnenia umývačky riadu je nutné myslieť na pripojenie na vodu, odpad a elektrickú zásuvku, ktorá musí mať samostatný okruh a istič.

 3. Ktoré funkcie umývačky riadu sú najdôležitejšie?

Mycie programy sa líšia predovšetkým teplotou mytia. Program pre mytie bežne zašpineného riadu má zhruba 60°C a má ju ako základný program každá umývačka riadu. U najvyšších modelov je nahradený automatickým programom. Mimo tento základný program majú umývačky podľa svojej výbavy k dispozícii ešte mytie pri nižších teplotách, ktoré sú vhodnejšie napríklad na sklo, alebo naopak pri vyšších na silne znečistené hrnce a pekáče.

Najlepšie vybavené modely umývačiek riadu majú senzorový systém riadenia mytia riadu. Senzory v umývačke sledujú priebeh mytia a podla nameraných výsledkov upravujú priebeh umývacích cyklov. Pomocou inteligentne riadeného umývacieho cyklu dosahuje umývačka výborné výsledky mytia pri extrémne nízkej spotrebe vody a elektrickej energie.

Sušenie riadu je u umývačiek založené na zahriatí riadu pri poslednom opláchnutí a odparovaní vody z jeho povrchu pomocou takto získaného tepla. U bežnej umývačky prebieha toto sušenie po odčerpaní vody z posledného oplachu samovoľne. Niektoré umývačky sú vybavené zariadením, ktoré zaisťuje prúdenie vzduchu a kondenzáciu prebytočnej vlhkosti. Týmto spôsobom umývačka dosahuje vyššiu účinnosť sušenia.

Signalizačné kontrolky stavu soli a leštidla na ovládacom paneli umývačky riadu Vám zaistia väčšie pohodlie a istotu, teda to, že máte vždy tieto mycie prostriedky doplnené. Mycie prostriedky - mycí prášok, leštidlo a soľ, ktoré sú nutné pre správny prevoz umývačky, plníme do špeciálnych zásobníkov. Zatiaľ čo prostriedky musíme naplniť vždy pre začiatkom mytia, soľ a leštidlo doplňujeme vždy len v okamihu kedy nám v umývačke dochádzajú. Umývačka riadu môže mať optický ukazovateľ naplnenia týchto zásobníkov alebo konrolku na ovládacom paneli.

Systémy proti vytopeniu Vás ochránia pred škodami spôsobenými vodou z poškodených častí alebo prívodnej hadice. Tieto systémy zastavia prívod vody umývačky a umývačka riadu prípadne i zadrží vytieknutú vodu (Aqua stop, Aqua kontrol, Aqua alarm, Water stop, Watersafe atd.). Energetická trieda, trieda účinnosti mytia a trieda účinnosti sušenia sú udávané v rozsahu A až G u energetickej triedy a A až D u triedy účinnosti mytia a sušenia, pričom najlepšia hodnota je A. Tieto hodnoty slúžia k orientačnému posúdeniu energetickej náročnosti a výsledku činnosti umývačky riadu. Triedy účinnosti umývačky riadu však nie sú v rozsahu od najlepšej po najhoršiu, ako sme pri podobnom známkovaní zvyknutí. I umývačka s účinnosťou D umyje bežne znečistený riad dobre.

Rozdiely sa najviac prejavia až u nádob zaschnutých a silne znečistených.Hlučnosť umývačiek dosahovala u prvých umývačiek viac než 70 dB. Postupne sa však výrobcom podarilo hlučnosť znižovať a dnešná umývačka riadu má hlučnosť od necelých 60 dB až po veľmi nízku hranicu 42 dB. Vstavaním umývačky do kuchynskej linky sa môže hlučnosť znížiť až o 2 dB. Nízka hlučnosť umývačky riadu je nie len príjemná, ale umožňuje využitie i v noci, bez toho aby sme rušili našich susedov alebo vlastný spánok.

Ďalšie možné vylepšenia umývačky riadu

- Funkcia pre umytie v jednom koši je výhodná pri nutnosti umytia polovičného množstva riadu

- Odložený štart umývania pomôže napríklad využívať nočný prúd

- Výmenník tepla je zabudovaný do stien a slúži ako kondenzor pri sušení riadu, kedy sa na chladnom povrchu stien zráža voda. Pri umývaní sa zvyškovým teplom ohrieva voda pre ďalší cyklus.

Naposledy zmenené streda, 15 február 2017 17:52


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Mäsovo-zeleninové a ovocné príkrmy: Kedy pridať do jedálnička lepok?

Mäsovo-zeleninové a ovocné …

Bábätká rastú ako z vody a každý deň je plný nových zážitkov. Zatiaľ čo v prvých mesiacoch stačilo...

Prev Next