pondelok, 21 október 2013 22:28

Vráťte nohám prirodzenú ľahkosť

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: sxc.hu Foto: sxc.hu

Náš cievny systém je počas horúcich letných mesiacov zaťažený oveľa viac ako v iných obdobiach roka. Horúčavou trpia najmä dolné končatiny, čo sa prejavuje opúchaním, nepríjemným tlakom či bolesťou.

Častým sprievodným znakom je, že žilky na nohách začnú praskať a vystupovať na povrch kože, čím nohy strácajú svoju krásu. Vzniká tzv. chronická žilová nedostatočnosť.
Preto počas letných horúcich večerov oceníte nielen pohár chladeného vína, ale aj prírodný liek ANTISTAX na báze extraktu z červených listov vínnej révy. Prírodný liek má protizápalový účinok, posilňuje cievne steny a znižuje opuchy nôh. Nepôsobí len povrchovo, ale na celý žilový systém, čím pomáha vrátiť nohám prirodzenú ľahkosť.
Chronická žilová nedostatočnosť

Zdravie a krása našich nôh závisí od toho, ako sa o ne počas života staráme. Často zabúdame na to, že jeden pár nôh nás bude nosiť po celý život. Aby nám nohy mohli slúžiť, musia byť predovšetkým zdravé. V lete vystupujú do popredia problémy nôh súvisiace nielen s potením a infekciou, ale aj so zvýšenou únavou a opuchmi. Pocity ťažkých a unavených nôh, tlak a teplo, kŕče či „mravenčenie“ v dolných končatinách sú prvými príznakmi vzniku ochorenia žilového systému.

Ak sa tieto symptómy opakujú, ide o chronickú žilovú nedostatočnosť, ktorá súvisí s porušením cirkulácie krvi v žilách a jej návratom z nôh späť do srdca. Tento fyzikálny jav je počiatočným prejavom možných problémov v cievnom systéme, na ktorý pôsobí gravitácia.

V dôsledku upchatia (trombózy) alebo rozšírenia žíl (varixy) a následnej nedostatočnosti žilových chlopní, žily nie sú schopné odvádzať krv z nôh a obmedzeným odtokom krvi z končatiny vzniká pretlak krvi v hlbokých žilách. Porušený vnútorný endotel (vnútorná stena žíl) spôsobuje únik tekutín do okolitého tkaniva, čím dochádza k vzniku opuchov, porušeniu steny žiliek a vlásočníc a k zápalu podkožia. Vznikajú zmeny na koži, mení sa vzhľad nôh, pokožka stráca svoju pružnosť a objavujú sa žilové „metličky“, prípadne výrazné vyklenuté žily. Neskôr sa môžu pridať bolesti nôh a kŕčové žily. Podcenenie prvých príznakov ochorenia často vedie k jeho zhoršeniu a potrebe riešiť ho chirurgicky.

Príčiny vzniku
„Chronická žilová nedostatočnosť nôh vzniká za spolupôsobenia nedostatočnosti cievnej steny a rizikových faktorov,“ uviedla v prezentácii angiologička MUDr. Ľubomíra Javorčíková.
Ide o jedno z najrozšírenejších ochorení žíl dolných končatín, ktoré sa prejavuje najmä počas horúcich letných mesiacov. Trpí ním až 50 % populácie. Priamo vás neohrozuje na živote, ale má nepriaznivý vplyv na jeho kvalitu a prináša so sebou veľa obmedzení.

Na vznik ochorenia má vplyv niekoľko faktorov. Hoci nie je známy gén, ktorý ho spôsobuje, jeho vznik je ovplyvnený dedičnosťou. Okrem genetickej predispozície, u žien vzniká častokrát počas tehotenstva, čo je spôsobené zvýšením telesnej hmotnosti a hormonálnymi zmenami. Ďalšie hormonálne zmeny, súvisiace napríklad s menopauzou a s užívaním antikoncepcie, tiež prispievajú k zhoršeniu príznakov žilovej nedostatočnosti a rozvoju kŕčových žíl. Závažným faktorom, ktorý sa týka aj mužov, je fajčenie. Popri škodlivosti na dýchacie ústrojenstvo a tráviaci trakt fajčenie poškodzuje srdce a cievy. V žilách sa vytvárajú škodlivé oxidačné látky spôsobujúce poškodenie stien žíl, ktoré sú tak náchylné k rozširovaniu. Chlopne strácajú svoju pružnosť a žily sa rozširujú aj pri nadváhe. Obezita vedie k zvýšeniu brušného tlaku, ktorý žilové chlopne zaťažuje. Na vznik chronickej žilovej nedostatočnosti môže mať vplyv aj celkový životný štýl, napríklad sedavé zamestnanie, dlhé státie, nesprávna výživa či nedostatok pohybu. Výskyt príznakov sa zvyšuje najmä v letnom období v dôsledku tepla.

Spôsoby liečby
Predchádzať a liečiť už vzniknuté ochorenie dolných končatín je dôležité pre zvýšenie kvality života. Pri chronickej žilovej nedostatočnosti odborníci odporúčajú viaceré spôsoby liečby. Pri všetkých formách žilových ochorení je správnou liečbou možné ovplyvniť a zmierniť len príznaky už existujúceho ochorenia, samotné príčiny ochorenia väčšinou odstrániť nemožno. Jednou z najčastejšie využívaných metód je kompresívna liečba pomocou pančúch (zdravotnícke pančuchy sa vyrábajú v štyroch kompresívnych triedach a veľmi dôležitý je správny výber) a bandáž pomocou kompresívnych ovínadiel. Mechanizmus kompresie je jednoduchý – obopína končatinu po celom jej obvode tlakom, zabráni chorobnému rozširovaniu žíl, žilové chlopne sa stávajú domykavými a krv sa prestáva hromadiť v nohách.

Táto liečba je však v letnom období veľmi nepohodlná. Lokálna liečba pomocou gélov, krémov a sprejov pôsobí na žilový systém len povrchovo a symptómy ochorenia zmierňuje iba krátkodobo. Avšak nezabráni zhoršovaniu ochorenia. Systémová liečba (perorálne užívanie liekov) rieši problém z vnútra, spevňuje cievnu stenu žíl, čím zlepšuje podmienky krvného obehu v žilách. Dôležitou súčasťou liečby je zmena životného stýlu, ktorá súvisí s kontrolou hmotnosti, pravidelným športovaním (plávať, bicyklovať), vyhýbaním sa dlhému státiu, sedeniu alebo noseniu ťažkých záťaží. Súčasťou liečby sú cievne cvičenie chodidiel – vyťahovanie sa na špičky, polohovanie chodidiel, napínanie chodidiel dopredu a späť, a iné.

Existujú aj ďalšie rady, ktoré pacientom pomáhajú s prekonávaním symptómov. Vyhýbajte sa prehriatiu na slnku či prekúreným priestorom v zimnom období. Obmedzte kúpanie sa v horúcej vode či návštevy sauny a parných kúpeľov. Pri príznakoch žilovej nedostatočnosti sa neodporúča nosiť príliš tesné oblečenie a škrtiace ponožky či podkolienky, topánky bez podpätku alebo s príliš vysokým podpätkom (optimálna výška podpätku je 3 až 5 cm). Chodidlá by aj počas spánku mali byť 10 cm nad úrovňou srdca, preto sa odporúča spať s nohami na vyvýšenej podložke. Osobitná rada pre dámy, nepoužívajte depiláciu nôh horúcim voskom. Vhodné je aj zníženie konzumácie stimulátorov (alkohol, káva, cigarety, slané jedlá) a doplnenie stravy o vlákninu a citrusové plody za dostatočného príjmu tekutín.

K zlepšeniu príznakov ťažkých a opuchnutých nôh pomáha aj užívanie prírodného lieku ANTISTAX. Je to bezpečný a veľmi dobre znášaný liek, ktorý je vhodný aj na dlhodobé užívanie. Jeho účinnosť dokazujú viaceré klinické štúdie.

 

 

 

Naposledy zmenené utorok, 05 máj 2015 10:29

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next