streda, 11 september 2013 21:04

Ochorenia srdca zabíjajú Slovákov častejšie ako rakovina

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ochorenia srdca zabíjajú Slovákov častejšie ako rakovina sxc.hu

Staráte sa v záujme svojej rodiny o svoje srdce? Nie? A veru by ste mali. Kardiovaskulárne ochorenia zabíjajú Slovákov častejšie ako rakovina, či iné choroby. Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia na jednom z najhorších miest v Európe.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie Každý rok na Slovensku zomrie na tento typ ochorenia 508 zo 100 000 ľudí, kým priemer v krajinách vyspelej európskej pätnástky je 221 úmrtí na 100 000 obyvateľov. U nás je to teda viac ako raz toľko! Horšie ako Slovensko sú na tom v tomto pomyselnom rebríčku len Bulharsko, Rumunsko a niektoré krajiny bývalého Sovietskeho zväzu.
Ďalšou zlou správou je fakt, že v porovnaní so susednými štátmi u nás mala v rokoch 1981 až 2005 úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia najnižšiu dynamiku poklesu.

Tento vývoj je jedným z najdôležitejších faktorov, kvôli ktorým je priemerná dĺžka života prežitého v zdraví u slovenských mužov aj žien o 10 rokov kratšia (čítate dobre), ako je priemer v Eurozóne, do ktorej vstúpime 1. januára 2009. Na srdcovo-cievne ochorenia podľa posledných štatistík zomiera až 54 percent obyvateľstva Slovenska, u žien je to dokonca 60 percent!
Aj preto slovenskí zdravotníci prijai 12. júna 2007 Európsku chartu zdravia srdca, ktorá hovorí okrem iného i to, že „každé dieťa narodené v novom miléniu má právo žiť aspoň do 65 rokov bez toho, aby trpelo kardiovaskulárnym ochorením, ktorému sa dá predísť.“

Ako dbať o svoje srdce?
Existuje niekoľko hlavných zásad, ako dbať o svoje srdce:
- nefajčite,
- vyvíjajte adekvátnu fyzickú aktivitu – najmenej 30 minút 5-krát týždenne,
- snažte sa zdravo stravovať (aspoň 5 kúskov ovocia a zeleniny denne)
- dbajte o to, aby ste nemali nadváhu
- tlak krvi by ste mali mať nižší ako 140/90 mmHg,
- hladinu cholesterolu v krvi nižšiu ako 5 mmol/l
- vyhýbajte sa nadmernému stresu.

Rizikové faktory
Dobre známymi hlavnými rizikovými faktormi kardiovaskulárnych ochorení sú používanie tabaku, zvýšený tlak krvi a hladina cholesterolu v krvi, čo sú faktory, ktoré priamo súvisia s individuálnym životným štýlom a so stravovacími návykmi, ako aj s úrovňou fyzickej aktivity. Ďalšie faktory spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami zahŕňajú nadhmotnosť a obezitu, cukrovku, nadmernú konzumáciu alkoholu a, samozrejme, i stres.
TS Slovenskej kardiologickej spoločnosti

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prikrmovanie dojčenským mliekom. Kedy začať?

Prikrmovanie dojčenským mlie…

Materské mlieko sa začína tvoriť ešte počas tehotenstva, takže každá mamička ho má pre svoje...

Prev Next