piatok, 22 marec 2013 10:07

Boľavé nohy alebo chronické žilové ochorenie

Napísal(a) Dominika Vrábliková
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Ak vás pobolievajú nohy, môže to byť príznakom choroby. Ak vás pobolievajú nohy, môže to byť príznakom choroby. sxc.hu

Vedeli ste, že každý druhý Slovák má príznaky chronického žilového ochorenia? Ale až 75 % z nich tieto príznaky ignoruje! Patríte ku nim? Nerobíte dobre. Chronické žilové ochorenie je závažné, progresívne ochorenie, ktoré je potrebné liečiť od prvých symptómov.

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, či venujete dostatočnú pozornosť svojim nohám? Akosi samozrejme očakávame, že nás budú bez ťažkostí a špeciálnej starostlivosti nosiť po celý život. Ochorenia žíl sú pritom také staré, ako samotné ľudstvo a chronické žilové ochorenie (CHŽO) patrí medzi najčastejšie chronické choroby v civilizovaných krajinách. Bolesť, kŕče, nepokojné, unavené, ťažké a opuchnuté nohy. To sú prvé príznaky chronického žilového ochorenia, ktoré väčšina ľudí podceňuje a nevenuje im pozornosť.

Ak sa tieto ranné príznaky neliečia, ťažké štádium CHŽO (napríklad vred predkolenia) sa môže vyvinúť už za sedem až desať rokov. Na Slovensku trpí chronickým žilovým ochorením až polovica populácie a varovné signály aj niekoľko rokov nevedome ignoruje až 75 % z nej. Drobné žilky a kŕčové žily nie sú iba estetickým problémom, ale závažným zápalovým ochorením žíl, ktoré je potrebné liečiť liekom s komplexným mechanizmom účinku. Skorá diagnostika a liečba dokážu zabrániť neskorším komplikáciám, ktoré výrazne znepríjemňujú každodenný život pacientov a často sú príčinou ich práceneschopnosti. 

Zachytiť chronické žilové ochorenie v počiatočných štádiách je cieľom projektu Dni zdravých žíl „Počúvaj svoje nohy, kým nie je neskoro“, v rámci ktorého v mesiaci apríl 2013 navštívi pojazdná ambulancia 25 miest Slovenska. Každý záujemca si bude môcť dať vyšetriť svoje nohy a konzultovať svoj stav s praktickým lekárom alebo angiológom.

Boleli vás niekedy nohy po celodennom sedení či státí v práci alebo len tak, bez zjavnej príčiny? Ak áno, s veľkou pravdepodobnosťou sa hlásia o slovo práve vaše žily. Aj keď ste na svojich nohách nespozorovali žiadne iné príznaky ako sú napríklad viditeľné modré žilky, patríte do skupiny viac ako 20 % pacientov, u ktorých sa prejavilo prvé štádium chronického žilového ochorenia ľudovo nazývaného i kŕčové žily. Analgetiká problém nevyriešia, pocit bolesti a prejavy ochorenia iba potlačia, čím sa zvyšuje riziko vzniku komplikácií spojených s rozširujúcim sa zápalom žíl.
Napriek vysokému výskytu zvyknú ľudia práve ochorenia žilového systému nôh podceňovať, dlho prehliadať a samých seba presviedčať, že príznaky, ktoré ich sprevádzajú, sú len dôsledkom náročného denného režimu. Pocit ťažkých nôh, bolesti a pichanie v nohách, opuchy, pálenie, nočné kŕče, svrbenie či pocit chladu však nepatria medzi bežné prejavy preťaženia. Signalizujú problém, ktorý je potrebné neodkladne konzultovať s lekárom. Pre osud pacienta zohráva kľúčovú úlohu jeho praktický lekár.

Pre pacientov s CHŽO je dôležitá včasná a správna diagnóza a liečba. CHŽO je chronické progredujúce zápalové ochorenie. Ak začneme komplexnú liečbu pacientov už hneď na začiatku v prvých štádiách (C0-C2), predídeme vzniku závažných poškodení končatín vredmi, trombóze a embólii. 

 

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako zaradiť tekutiny do detského jedálnička

Ako zaradiť tekutiny do detsk…

Dôsledky nedostatočného príjmu tekutín poznáme sami na sebe. Bolesť hlavy, nízky tlak, problémy s obličkami a hromadenie...

Prev Next