sobota, 10 júl 2010 20:56

Ťažké, opuchnuté nohy

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Mnoho ľudí podceňuje varovné príznaky svojich nôh. Mnoho ľudí podceňuje varovné príznaky svojich nôh.

Problémy s nohami trápia v súčasnosti až 65 % Slovákov. Najčastejšie sa Slováci sťažujú na pocity ťažkých nôh, bolesti v nohách, pocity opúchania či pálenia, nočné kŕče, svrbenie a pichanie v nohách.

Ukázali to výsledky skríningového projektu Dni zdravých žíl, ktorý sa uskutočnil v marci 2010. V rámci tohto projektu bolo oslovených viac ako 600 všeobecných lekárov, ktorí vyhodnotili dáta od viac ako 3000 pacientov z celého Slovenska.

Ťažkosti, ktoré väčšina pacientov uvádzala v prieskume, sú prvými signálmi chronických žilových ochorení. Väčšina ľudí však o svojom ochorení ani o jeho následkoch netuší a tieto príznaky považuje za normálne prejavy organizmu na konci dňa (52 % opýtaných), po dlhom státí (41 % opýtaných), sedení (18,5 % opýtaných), či chôdzi (15,7 % opýtaných). Problémy s nohami sa často zintenzívňujú práve v letnom období v súvislosti s vysokými teplotami, ktoré predstavujú zvýšenú záťaž nášho žilového systému. Napriek záťaži však ťažoba, opúchanie, pálenie, či kŕče nie sú prejavmi zdravých nôh, ale signalizujú problém, o ktorom sa treba poradiť s lekárom.

Mnoho ľudí podceňuje varovné príznaky svojich nôh a lekára navštívi až po niekoľkých rokoch trápenia s bolestivými a opuchnutými nohami, kedy už počiatočné štádiá ochorenia prerastú do oveľa závažnejších foriem. Z tých, ktorí svojho lekára navštívili počas Dní zdravých žíl, bolo chronické venózne ochorenie diagnostikované vo vyše 61 % prípadov.

Nejakú formu liečby pritom dostávalo alebo v súčasnosti dostáva iba okolo 39 % pacientov. Dôsledkom neliečenia alebo oneskorenia diagnostiky a správnej liečby chronických žilových ochorení bývajú nepríjemné komplikácie. Vytvárajú sa pavúčie alebo kŕčové žily, koža atrofuje a postupne vznikajú až vredy predkolenia. Pacienti sú vo zvýšenej miere ohrození zápalmi žíl, trombózou a embóliou, ktorá može byť aj príčinou smrti. Preto je včasná diagnostika chronických žilových ochorení už v počiatočných štádiách predpokladom zníženia výskytu žilových ochorení a ich sprievodných komplikácií spôsobených zanedbaním prevencie alebo liečby.

S cieľom zvýšiť povedomie širokej verejnosti o problematike chronických žilových ochorení bola spustená aj informačná webstránka www.opuchnutenohy.sk. Okrem podrobných informácií o všetkých štádiách žilových ochorení, možnostiach liečby i prevencie, ponúka aj možnosť otestovania sa a zistenia stavu žilového systému, ako aj poradňu, v ktorej na čitateľské otázky odpovedajú odborníci z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Masáž v tehotenstve netreba podceňovať

Masáž v tehotenstve netreba …

V priebehu tehotenstva majú masáže a intenzívna starostlivosť o pokožku priaznivý účinok na jej elasticitu. Predídete tak vzniku...

Prev Next