pondelok, 29 november 2021 21:17

Imunita v zime. Čo radí homeopatia?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Imunita v zime. Čo radí homeopatia? Zdroj foto: pexels.com

Pod imunitou chápeme schopnosť organizmu brániť sa proti rôznym patogénom, ako sú vírusy, baktérie, huby, parazity, ale aj rôzne cudzie telesá. Náš imunitný systém má dva typy obranných, teda imunitných mechanizmov, ktoré sa majú o tieto neduhy, v prípade, že na naše telo útočia, “postarať“. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako jeden z týchto mechanizmov za života podporovať a utužovať.

Vrodená imunita - prvá obranná línia

Mechanizmy, o ktorých sme v úvode hovorili veľmi pekne a možno úplne najzrozumiteľnejšie pre deti i dospelých, rozpracoval obľúbený animovaný francúzsky seriál Bol raz jeden život. Pamätáte sa naň ešte? S jedným obrovským obranným mechanizmom sa rodíme, druhý super mechanizmus si musíme za života vypestovať a príkladne sa oň starať. Rozdiely medzi nimi bude poznať každý!

Vrodená imunita je prvým obranným štítom, ktorý umožňuje telu reagovať tak, aby okamžite účinne bojoval s agresívnym patogénom. Vrodenú imunitu máme od narodenia a tvoria ju naše prirodzené bariéry akými sú koža, sliznice, ale aj výlučky, ktoré tvoria chemickú obranu: sliny, žalúdočné šťavy a slzy.

 

Získaná imunita - druhá obranná línia

Druhým štítom je takzvaná adaptívna alebo získaná imunita, ktorá nastupuje do boja po tom, čo cudzí mikro-organizmus dokázal prekonať prvé bariéry. Mobilizujú sa tu lymfocyty B, ktoré tvoria špecifické protilátky na boj s určitým patogénom. Na druhej strane sa mobilizujú aj lymfocyty (T), ktoré dokážu rozpoznať a zničiť bunky infikované patogénom. Skupina „pamäťových“ lymfocytov zostáva uložená v tele, v týmuse, slezine a lymfatických uzlinách. Je to veľmi dôležitý proces, uchovávajú spomienku na patogény, s ktorými sa už stretli, aby ich pri ďalšom stretnutí účinnejšie a rýchlejšie neutralizovali. Sú veľmi citlivé, veľmi reaktívne a majú životnosť aj niekoľko desaťročí. V skratke, adaptívna imunita má pamäť na predchádzajúce „nákazy“. S každým ďalším stretnutím sa s nepriateľským mikroorganizmom, vstupuje do hry potom ešte obozretnejšie, rýchlejšie a účinnejšie. To je vysvetlením prečo napríklad ovčie kiahne, mononukleózu, hepatitídu a ďalšie infekčné choroby dostane človek len raz. Pri ďalšom stretnutí im už naše múdre telo nedá šancu.

Existuje však rad ďalších a ďalších ochorení, kde k nepríjemnej reakcii môže dôjsť opakovane a ak je naše telo práve v tej chvíli značne oslabené, bez pomoci a dodávky novej energie, nedokáže sa nedokáže naplno brániť, stret s vírusmi a baktériami môže skončiť aj veľmi zle.

 

Posila pre prirodzenú obranyschopnosť

Toľko spomínaný zdravý životný štýl, zdravá a vyvážená strava, ďalej pravidelná fyzická aktivita, sú rozhodujúce faktory pre udržanie dobrej imunitnej odpovede  nášho tela. Rozhodujúce, ale nie jediné. Žiaľ, na imunitu má značný vplyv aj zima a chladné obdobia, takisto oslabenie tela stresom, únavou a ohrozovaní bývame aj rôznymi sezónnymi vírusovými epidémiami, ako sú napríklad sezónna chrípka, nazofaryngitída, vírusová angína, bronchitída, gastroenteritída, a tak ďalej. Na ich vymenovanie by nám tu nestačil ani tento malý priestor. Čo je však dôležité nevynechať a spomenúť je fakt, že ak prechádzame takýmto vypätím a nástrahami, musíme svojmu telu pomôcť kvalitnejšou výživou než obvykle. Pomôcť môžu aj bylinky, či éterické oleje. No a Francúzi, napríklad, spoliehajú okrem iného aj na homeopatiu, ktorá má v tejto krajine nielen bohatú históriu, ale aj silnú tradíciu. Popri bylinárstve a aromaterapii je ďalším prírodným riešením pre dlhodobejšie posilnenie imunity.

 

Čo ste možno nevedeli

Tak ako je to v prípade byliniek, či esenciálnych olejčekov, tak aj v prípade homeopatických prípravkov nie je jednoduché nájsť univerzálne riešenie úplne pre každého. Pri výbere správnej nápomocnej zložky, je nutné pristupovať ku každému telu a jeho osobnosti individuálne. Piatim ľuďom môže pomôcť na ten istý problém päť rôznych zložiek. Preto je vhodné naučiť sa pracovať s homeopatickými prísadami, aj napriek tomu, že sú bezpečné a voľne dostupné v lekárňach, výhradne pod dohľadom homeopatického lekára alebo skúseného lekárnika. Aspoň v začiatkoch to pomôže zorientovať sa v systéme, v ktorom homeopatia funguje. To, že funguje, dokazuje fakt, že tieto zložky a liečivá ovplyvňujú riadiace systémy ľudského organizmu: psychiku, nervový systém, hormonálny systém a imunitu. No na to, aby ste neodišli z lekárne so slabým alebo neúčinným, či nevhodným kalibrom, poraďte sa zakaždým o jeho výbere so svojim homeopatom alebo lekárnikom.

 

MUDr. Pavol Tibenský, predseda Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti radí...

Podpora imunity počas zimy bez mrazu

Rána bývajú chladné, no popoludní, najmä pri pohybovej aktivite, sa dokážu opierať teplé slnečné lúče natoľko, že nás to núti zhodiť zo seba šál, čiapku, či hrubšiu bundu. Aby sa človek nespotil a neprechladol, dobrým zvykom je voliť oblečenie z kvalitných, termoregulačných a prírodných materiálov a tiež vrstvenie oblečenia, ktoré je jednoduché v prípade potreby ľahko zobliecť a potom zase na seba navliecť. K tomu založiť si vlastnú domácu lekárničku, v ktorej by nemali chýbať základné homeo zložky pre vzpruhu imunity kedykoľvek, keď človek zacíti drobné oslabenie. Tak ako v prípade bylín a esenciálnych olejov, aj homeopatických zložiek sa tu núka viacero. Dobrou voľbou, takým základom pre chladné obdobia je však Dulcamara 9CH. Tieto bobulky môžu pomôcť aj počas celého roka, napríklad ľuďom, ktorí pracujúcich v mraziarni alebo silno klimatizovaných priestoroch, čím sú denne vystavovaní extrémnym teplotným výkyvom.

 

S dobrým črevom sa žije bezstarostnejšie

A opäť je tu téma - imunita v našich črevách. Kým doma je voľba surovín a prípravy jedál úplne na nás, v práci mávame len obmedzené možnosti zdravšieho a pestrejšieho stravovania sa, čo môže mať časom za následok rozvoj rôznych tráviacich ťažkostí a intolerancií. Odnáša si to naša pečeň, ktorá už nestíha filtrovať škodlivé a nadbytočné látky, za ňou však nasledujú aj ostatné tráviace orgány. Znížiť ich zaťaženie, zápaly a infekcie pomáhajú zložky Lycopodium calvatum a Nux vomica. Z viaczložkových liekov je to Gastrocynesine. Aj toto je základ, ktorý by v domácej lekárničke, vedľa vitamínu C, D, magnézia, čierneho uhlia, teplomeru, leukoplastu a obväzov, nemusel chýbať.

 

Imunita je aj v hlavách

Dnes je už nesporné, že aj preťažovanie psychiky neprimeranou stresovou záťažou vedie k zníženiu obranyschopnosti nášho tela. Niekedy rovnako, inokedy, pri permanentnom a skutočne dlhodobom, aj niekoľkoročnom vypätí dokonca viac ako predchádzajúce faktory. Avšak, nakoľko ide o náročnú oblasť zdravia, lekári tu radia poradiť sa pri výbere vhodnej zložky so svojim homeopatom. Erudovaní farmaceuti v lekárňach dokážu v súčasnej dobe tiež vhodne poradiť, nakoľko sú homeopatické komponenty a tiež lieky bežnou súčasťou vybavenia väčšiny lekární. Nápomocný sa ukazuje aj viaczložkový homeopatický liek Sédatif PC.

 

Pre rodicom.sk pripravila Jana Vedejová

Naposledy zmenené utorok, 30 november 2021 13:47


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next