streda, 05 január 2011 13:30

Ako sa zbaviť vší? Ťažko!

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)

Zdá sa, že vší akoby bolo z roka na rok viac. Čoraz viac tried nahlasuje útoky tohoto parazita. Aby to nestačilo, vši sú voči šampónom čoraz odolnejšie. Ak chcete deti týchto nepríjemných parazitov zbaviť a nechcete vši chytiť aj vy, musíte na ne zaútočiť rázne a najsilnejšími zbraňami!

Dôležité je, že ani jedna jediná voš nesmie váš útok prežiť! Každá, ktorá prežije, totiž môže za svoj život naklásť až 100 až 140 vajíčok!! Všetky deti v triede, aj tie, ktoré ešte vši nemajú, by mali byť naraz v jeden víkend! umyté špeciálnym prípravkom proti všiam, a ich hlavy vyčistené od vajíčok vši detskej. Rovnako by tiež mali prípravok použiť aj všetci členovia domácnosti.

Vajíčka (vyzerajú ako malé slzičky prilepené na vlasy) treba odstrániť hustým hrebeňom ( všivák), najlepšie však nechtami stiahnuť z vlasov dolu a namočiť do octu (nehádzať na zem), prípadne vlas s hnidou odstrihnúť. Je potrebné zbaviť vlasy VŠETKÝCH HNÍD, aj keď si myslíte, že sú mŕtve !!! Šampón ich totiž nemusí bezpečne zabiť!

POZOR! Vši sú proti bežným šampónom proti všiam vcelku odolné (Difusan, Parasidose, Capissan, Orhtosan)!!! Ak si myslíte, že stačí dieťaťu podať šampón a problém je vyriešený, veľmi sa mýlite! Je potrebné odstrániť všetky hnidy a vyčesať všetky vši, a to pravidelne každý deň a namiesto šampónu použiť Tee trea oil alebo octový zábal na vlasy. Oba veľmi pomáhajú!

Doporučujeme vyčesávanie mokrých vlasov nad bielym papierom, nad vaňou, tak budete jasne vidieť, čo z vlasov vypadlo, a to aspoň dvakrát denne.

NÁŠ TIP:
Pomôcť proti všiam môže nasledovné: Naneste na hlavu bežný šampón a dobre rozmasírujte, aby vznikla hustá pena. Pokvapkajte hlavu 10 až 15 kvapkami Tea Tree Oilu (fľaštička stojí cca 200 korún, dostať v lekárni) a opäť dobre rozmasírujte. Pena zmizne. Vlasy zabaľte do igelitu a nechajte pôsobiť 15 až 30 minút! Deti to môže chladiť, ale je potrebné vydržať. Potom šampón umyte, a následne vyčešte a odstráňte VŠETKY hnidy a vši. Postup opakujte dva až päťkrát, najlepšie každý štvrtý až piaty deň.


A ešte:
- Dohliadnite, aby každé dieťa malo svoj hrebeň a čiapku, a nevymieňali si ich NAVZÁJOM!
- Gauč, posteľ vydezinfikujte Biolitom. Prádlo žehlite. Posteľné obliečky je potrebné prať aspoň každý tretí deň. Dezinfikujte postele, a všetko, na čom deti ležia, ako napríklad gauč (môžete i biolitom).
- Zistilo sa, že proti všiam pomáha viac prečesávanie mokrých vlasov s odstraňovaním vší a vajíčok, než samotné šampóny, preto je lepšie oba postupy spojiť.
- Pozor!! Ak sa dostanú vši na golier odevu, môžu preliezať aj na šaty druhých osôb v spoločných skrinkách, šatniach.
- Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefky) je potrebné ošetriť prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín, Persteril).
- POZOR: Vši môžu chytiť aj dospelí! Hoci sa jedná o voš detskú, neznamená to, že dospelí ju nechytia... len sa proste medzi deťmi v kolektívoch rýchlejšie prenáša.

 

Súvisiace položky (podľa značky)



Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.