pondelok, 19 január 2015 13:41

Rakovina sa vymyká kontrole! Riešením je prevencia

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: sxc.hu Foto: sxc.hu

Ročne je celosvetovo diagnostikovaných 14 miliónov prípadov rakoviny. Podľa prognóz ich však bude do roku 2025 približne o tretinu viac a v ďalších 20 rokoch sa má počet prípadov vyšplhať až na 24 miliónov.

Vychádza to z celosvetovej správy o rakovine, ktorú vydala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý rok. Na Slovensko pritom ročne pripadá viac ako 24 000 nových prípadov rakoviny, pričom takmer 12-tisíc pacientov tejto chorobe podľahne. Odborníci z WHO vidia riešenie v prevencii. Okrem preventívneho opatrenia v podobe dodržiavania zdravého životného štýlu by sme mali myslieť i na „ochranu“ domáceho rozpočtu. ING Životná poisťovňa pre tento prípad pripravila pripoistenie pre prípad kritických chorôb, ktoré kryje až 67 diagnóz vrátane rakoviny a pripoistenie len pre prípad rakoviny.

Situácia v Slovenskej republike je alarmujúca. Len 10 % z viac ako 5 000 používateľov, ktorí si urobili zdravotný test na stránkach www.zdravometer.sk, vyvinutých v spolupráci s výživovou poradkyňou a známou fitnes trénerkou Luciou Medekovou, dosiahlo jednoznačne pozitívny výsledok. Ďalších 58 % má na svojom životnom štýle stále čo vylepšovať a celých 32 % používateľov stránky by sa malo nad svojím zdravím čo najskôr vážne zamyslieť. Kritická a dlhodobá choroba pritom môže mať fatálny vplyv aj na domáci rozpočet.

Poznámka: WHO vydala v roku 2014 celosvetovú správu o rakovine po piatich rokoch. Podieľalo sa na nej 250 vedcov zo 40 krajín.

 Zdroj štatistických údajov k výskytu rakoviny na Slovensku: http://eu-cancer.iarc.fr/EUCAN/Country.aspx?ISOCountryCd=703

Naposledy zmenené streda, 14 október 2015 11:02


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako postupovať pri zavádzaní prvých príkrmov?

Ako postupovať pri zavádzan…

Vývojovým míľnikom u dieťatka je aj zavádzanie prvých príkrmov. Pre mnohé mamičky, najmä prvorodičky môže byť...

Prev Next