BLESKOVKY
Podľa štúdií veľa detí začína s konzumáciou alkoholu medzi 12. až 16. rokom života. Ako im vysvetliť negatíva spojená s alkoholom, kedy sa s nimi o tejto téme rozprávať a aké varovné signály u dieťaťa neprehliadať? Odpovedá terénny sociálny pracovník Michal Berta z OZ Kaspian.
Bývate často unavený, vystresovaný, máte pocit nafúknutého brucha, trápia vás časté prechladnutia? Možno je tu čas poriadne prečistiť telo! Správnou detoxikáciou môžete predísť mnohým zdravotným ťažkostiam.
Kolotoč, v ktorom sa pohybuje ženského telo od jeho dospievania po starobu, začína obdobím pred menštruáciou, čiže stavom označovaným aj ako PMS. Pre väčšinu žien je to najkomplikovanejšia fáza menštruačného cyklu. Najmä ak prežívajú širokú škálu nepríjemných predmenštruačných symptómov. Táto fáza však nie je len o ťažkostiach. Nežnejšiemu pohlaviu prináša niečo, čo im pomáha napredovať nielen v osobnom, ale aj pracovnom živote. Je to niečo, o čom môžu ich mužné polovičky iba snívať!
Nedávno sme informovali o tom, že na Slovensku prebehol výskum, ktorý potvrdil, že pravidelné užívanie probiotík skupiny Lab4 dokáže zlepšiť zdravie detí predškolského veku až o celých 30%. Štúdia získala veľkú pozornosť nielen kolegov z vedeckého prostredia vo svete, ale aj nás všetkých, vrátane našich čitateľov, starostlivých rodičov. Preto sme sa rozhodli spísať vaše najčastejšie otázky a komentáre, a priniesť na ne odpovede priamo od jadra slovenského tímu: prof. Ing. Zdenky Ďuračkovej, PhD., doc. RNDr. Jany Muchovej, PhD. a MUDr. Zuzany Nagyovej. (Správu a výsledky štúdie si môžete pripomenúť tu.)
Na Slovensku prebehol výskum, ktorý zarezonoval vo viacerých svetových zdravotníckych publikáciách. Slovensko-britský vedecký tím potvrdil, že pravidelné užívanie probiotík dokáže zlepšiť zdravie detí predškolského veku až o celých 30%! Štúdiu zrealizovala Lekárska fakulta UK v Bratislave a Pediatrické centrum JuvenaliaA s.r.o. z Dunajskej Stredy. Skúmané probiotiká boli po pretestovaní ďalšími svetovými špičkovými laboratóriami okamžite zaradené do voľného predaja a Slováci tak získali ďalší významný kredit.
V súvislosti s novým koronavírusom bolo doteraz zo Slovenska zaslaných na laboratórnu diagnostiku vzorky od 13 osôb, ktoré mali cestovateľskú anamnézu a klinické symptómy. Všetky výsledky boli našťastie negatívne.
Očkovanie sa nám spája najmä s očkovaním detí - avšak zaočkovať sa môžu aj dospelé osoby. Ba čo viac, niektoré to dokonca majú povinné - či už kvôli umiestneniu v ústave, alebo kvôli chorobe, prípadne práci. Ktoré očkovania sú kedy povinné? Prečítajte si v článku z Úradu verejného zdravotníctva:
Úrad verejného zdravotníctva vydal očkovací kalendár na rok 2020. Kedy je potrebné deti zaočkovať, a na aké ochorenia? Dočítate sa v článku nižšie.
Najúčinnejšia prevencia proti všiam je striktné dodržiavanie zásad osobnej hygieny. Prevádzkovatelia škôl nemajú povinnosť zisťovať výskyt vší u žiakov, v prevádzkovom poriadku majú ale stanovený postup, ktorý musia uplatniť, ak sa u detí pedikulóza objaví.
Počet akútnych respiračných ochorení sa každoročne po prázdninách výrazne zvýši, pričom najväčšiu skupinu chorých tvoria päťročné deti. Schopnosť ich organizmu odolávať rôznym patogénom ešte nie je dostatočne vyvinutá a po nástupe do škôlky ochorejú aj viackrát. Najjednoduchšia prevencia je časté umývanie rúk. Naučte deti hygienickým návykom, môžu predísť respiračným ochoreniam, zažívacím ťažkostiam, aj hepatitíde typu A.