štvrtok, 02 júl 2009 18:45

Vaginálna mykóza - ako sa prejavuje a ako ju liečiť

Napísal(a) seesame
Ohodnotiť túto položku
(67 hlasov)
Z klinických príznakov sa objavuje svrbenie, bolestivosť, suchá sliznica, bolesť pri pohlavnom styku a biely výtok podobný tvarohu Z klinických príznakov sa objavuje svrbenie, bolestivosť, suchá sliznica, bolesť pri pohlavnom styku a biely výtok podobný tvarohu

Vaginálna mykóza je ochorenie pre ženy nie príliš príjemné, ale pomerne časté. Je vlastne najčastejším ochorením, kvôli ktorému ženy navštevujú ordináciu gynekológa. Tri zo štyroch žien prekonajú toto ochorenie aspoň raz za život, takmer polovica z nich ňou trpí opätovne.

Vaginálna mykóza je zápalové ochorenie, ktoré je v 80 percent spôsobené mikroskopickou hubou Candida albicans. Tá vyvoláva typické, veľmi nepríjemné obtiaže, ako sú napríklad:

- Svrbenie
- Biely tvarohovitý výtok
- Pálenie a rezanie pri močení
- Opuch rodidiel
- Začervenanie pošvy a rodidiel
- Bolesť pri pohlavnom styku

Vaginálna mykóza (kandidová vulvovaginitída, pošvová mykóza) sa môže prejavovať len jedným alebo viacerými príznakmi, niekedy sa však príznaky nemusia objaviť vôbec. Mykotické zápaly síce neohrozujú život, patria však medzi najnepríjemnejšie gynekologické problémy. Bohužiaľ sú často liečené nedostatočne, čím sa zvyšuje riziko, že sa choroba stane chronickou. Pri správnej liečbe je možné vysporiadať sa aj s chronickým zápalom.

Ako často sa vyskytuje?
Mykotické infekcie ženských genitálií sú časté, raz za život postihnú až 75% žien. Približne 50% žien túto chorobu máva opakovane. Najčastejšie sa objavuje u žien v plodnom veku. Zriedkavo sa objaví pred prvou menštruáciou a po menopauze. Kvasinky na sliznici penisu boli dokázané u 15 - 20% sexuálnych partnerov žien, ktoré mali vaginálnu mykózu. U mužov sa toto ochorenie prejavuje prevážne začervenaním a svrbením. Rozvoj ochorenia závisí vo veľkej miere od obranných schopností hostiteľa. Vniknutiu a rozmnoženiu kandidy do hlbších vrstiev pošvy bráni predovšetkým prirodzená pošvová flóra – najmä prítomnosť Lactobacilla, který v pošve udržuje kyslejšie prostredie (pH 4,5).

Toto prostredie môžu narušiť širokospektrálne antibiotiká, ktoré túto flóru ničia, alebo vysoká hladina ženských hormónov – estrogénov, ktoré zvyšujú obsah glykogénu v pošvovej sliznici, čím sa ničí stále kyslé prostredie. Tým sa vysvetľuje aj pomerne častý výskyt tohto ochorenia počas tehotenstva, ako aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie s vysokým obsahom estrogénov. Toto ochorenie sa takisto častejšie vyskytuje u diabetiček. Nevhodné, tesné a dráždivé oblečenie, nadmerné používanie saponátov a kozmetiky sú ďalšími kofaktormi rozvoja vaginálnej kandidózy. Masívne mykotické infekcie sprevádzajú tiež vrodené poruchy imunity. Možnosti prenosu kvasinkovej infekcie na poševnú sliznicu sú rôzne. Ochorenie sa môže preniesť pohlavným stykom s nakazeným partnerom, ale vaginálna mykóza nie je zaraďovaná medzi typické pohlavne prenosné ochorenia.

Medzi načastejšie rizikové faktory, ktoré spôsobujú narušenie prirodzeného ochranného prostredia pošvy a podporujú vznik vaginálních infekcií patria:
• liečba antibiotikami
• chlorovaná voda v bazénoch
• tehotenstvo
• používanie hormonálnej antikoncepcie s vysokými dávkami estrogénov
• kandidóza sexuálneho partnera
• diabetes
• prejedanie sa spojené s nadmernou konzumáciou cukrov a obezita
• nevzdušné spodné prádlo a odevy (priliehavá bielzeň z umelých materiálov, mokré plavky)
• poruchy imunity

Ak už žena mykózu niekedy prekonala, celkom presne spozná jej príznaky. Z klinických príznakov sa objavuje svrbenie, bolestivosť, suchá sliznica, bolesť pri pohlavnom styku a biely výtok podobný tvarohu, který môže zapáchať ako extrakt z kvasníc. V ťažších prípadoch dochádza k zdureniu poševnej sliznice a zväčšeniu lymfatických uzlín v oblasti slabín. Celá oblasť panvy je citlivá, niekedy má žena bolesti aj pri močení.

Pošva je plná bielych hustých vločiek, ale v niektorých prípadoch môže byť na stenách pošvy vidno iba niekoľko bielych škvŕn. Výtok nemusí byť úmerný závažnosti mykózy. Diagnóza sa dá stanoviť veľmi jednoducho, takže môže byť ihneď nasadená liečba niektorým z antimykotických prípravkov. Pri opakovanom ochorení, alebo pri komplikovanejšom priebehu ochorenia je potrebné odobrať  vzorku na kultiváciu na zistenie citlivosti voči konkrétnej mykóze, protože kvasinek je viacero druhov, a tie sú na rôzne antimykotiká rôzne citlivé.

Liečenie mykózy
Liečba práve prebiehajúcej mykózy môže prebiehať dvomi spôsobmi:

Lokálna (miestna) liečba (vaginálnymi čípkami alebo krémami), která však obvykle pôsobí iba na povrchu slizníc a nezasiahne kvasinky, ktoré sú lokalizované v hlbších vrstvách tkaniva. Mnoho žien liečbu lokálnymi prípravkami veľmi často ukončí hneď ako vymiznú príznaky ochorenia, čo nie je správne. Pošva ešte nie je dostatočne preliečená a nie všetky mikroorganizmy sú zničené. Potom dochádza k opakovanému výskytu ochorenia.

Perorálna liečba (užívanie ústami) je schopná zbaviť vás infekcie už po užití jednej dávky liečiva - tj. po užití jednej kapsule (flukonazol - napr. liečivé prípravky Mycomax, Diflucan). Táto liečba je teda nielen omnoho účinnejšia, ale tiež pohodlnejšia. Vzhľadom k tomu, že zasahuje predovšetkým mikroorganizmy v črevnom trakte, zabraňuje zároveň oveľa efektívnejšie opätovnému návratu ochorenia.

Ako mykózam predchádzať

Doporučuje sa:
- Nepoužívať žiadne prísady do kúpeľa, ani poševné deodoranty a výplachy, ktoré ničia prirodzené ochranné kyslé prostrede pošvy.

- Je vhodné nosiť voľné spodné prádlo s bavlneným vkladom. Tesné nylonové pančušky, nohavičky alebo úzke nohavice zvyšujú teplotu a vlhkosť intímnych partií a podporujú tak rozmnoženie kandidy.

- Dbajte na zdravú výživu a primeranú konzumáciu cukrov.

- Po vyliečení vaginálnej mykózy je nutné prežehliť spodné prádlo horúcou žehličkou. Pri praní v práčke na nízkych teplotách sa kandidy nezničia.

- Pri opätovnom a častom výskyte ochorenia sa určite poraďte s lekárom.

- Myslite na to, že treba preliečiť aj vášho sexuálneho partnera.

Naposledy zmenené utorok, 11 júl 2017 14:37


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.