streda, 29 máj 2019 16:34

Syfilis: príznaky, prenos, liečba

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Syfilis: príznaky, prenos, liečba foto: pixabay.com

Syfilis je pohlavne prenosná choroba, ktorá v poslednej dobe zaznamenáva rozmach. Syfilis, alebo niekedy je toto ochorenie nazývané lues, je jednou z najznámejších pohlavných chorôb. Niekedy sa tejto chorobe hovorí aj choroba slávnych, nakoľko ňou trpeli známi panovníci, maliari, umelci alebo šľachtici. Kým v minulosti malo ochorenie veľmi akútnu formu a rýchly priebeh, dnes je skôr chronické s viacerými fázami. 

Infekciu vyvoláva baktéria Treponema pallidum. Syfylis sa prejavuje typicky výskytom tvrdého vredu v mieste prvotnej infekcie, neskôr sa objavujú vredy na pokožke a sliznici, choroba sa šíri do celého tela.  Hneď, ako sa baktéria dostane do tela, smeruje do najbližších lymfatických uzlín a krvnou cestou sa šíri ďalej, pričom poškodzuje aj samotné cievy. V prípade neliečenia sa baktérie dostávajú aj mimo krvný obeh, najčastejšie na pokožku, do kostí a v záverečných fázach do nervového systému. Choroba je veľmi nebezpečná tým, že sa môže dostať do latentného štádia len s minimom príznakov. 

Ako sa syfilis prenáša? 
ƒ Pohlavným stykom alebo sexuálnym stykom (medzi mužmi a ženami, ako aj medzi ženami navzájom, aj medzi mužmi navzájom)
ƒ Kontaminovanými (znečistenými) predmetmi, ktoré používa chorý na syfilis v čase, keď sa z jeho tela baktéria vylučuje (zubnými kefkami, príbormi, riadom, uterákmi, oblečením a pod.)
ƒ Z nakazenej matky na plod počas tehotenstva (vrodený syfilis).
ƒ Choroba sa prenáša z človeka na človeka slinami, semenom, vaginálnym výtokom, krvou, chorou kožou.

Syfilis môže byť vrodený alebo získaný. Väčšina nakazených ľudí má získaný syfilis. Keď sa ochorenie včas rozpozná dá sa úplne vyliečiť. Neliečený syfilis však vedie až k smrti. 

Vrodený syfylis: sa môže preniesť z matky na plod počas tehotenstva. Ak sa tehotná žena nakazená syfilisom nelieči, môže sa jej narodiť choré alebo mŕtve dieťa alebo dôjde k predčasnému potratu. Štvrtina nakazených detí sa rodí mŕtvych, alebo umiera krátko po narodení. Až polovici neliečených žien so syfilisom sa rodia deti nakazené syfilisom. Takéto deti majú vážne poškodené srdce, mozog a oči. 

ZÍSKANÝ SYFILIS prebieha v troch hlavných štádiách: 
1. PRVÉ ŠTÁDIUM - V mieste, kde vnikla do tela baktéria spôsobujúca syfilis vzniká nebolestivá, hladká a vypuklá vyrážka - tvrdý nebolestivý vred. Miestom vniknutia infekcie je najčastejšie penis, vonkajšie časti ženskej vagíny, vnútorné časti vagíny, okolie pohlavných orgánov, ústa alebo konečník. Do týždňa od vniknutia infekcie sa objavuje nebolestivé zdurenie lymfatických uzlín v blízkosti miesta vniknutia nákazy. Môžu, no nemusia sa objaviť ďalšie príznaky: slabosť, únava, zvýšenie teploty, bolesti: svalov, kostí, hlavy. Žena, ktorá je tehotná, môže syfilis preniesť na plod aj na svoje dieťa pri pôrode.

2. DRUHÉ ŠTÁDIUM - Typické pre toto štádium syfilisu je zdurenie lymfatických uzlín na niektorých častiach tela (napr. na vnútornej strane rúk, spodku chodidiel, hrudníku, bruchu), na celom tele sa objavujú vyrážky, fľaky na koži a na sliznici v ústach. Syfilis spôsobuje  ochorenie aj iných orgánov (zápal kostí, zápal oka a iné). Dochádza k vypadávanie vlasov, stráca sa pigment – dochádza k zosvetleniu pokožky. V okolí genitálií sa tvoria veľké ploské alebo vypuklé sivobiele škvrny až otvorené ložiská. Otvorené ložiská (rozpadajúce sa vredy) sú vysoko infekčné. V tomto štádiu sa môže už objaviť aj horúčka, únava, bolesti hrdla a strata chuti do jedla.

3. TRETIE ŠTÁDIUM -V tomto štádiu sa u chorých na syfilis objavuje poškodenie srdca a ciev, poškodenie kože, kostí a kĺbov. Postihnutý je aj mozog a nervová sústava, čo často neskôr vedie k neurologickému zlyhaniu až demencii (strata pamäte, zmätenosť, nervozita,  porucha schopnosti vyjadrovať myšlienky a pod.). V konečnom štádiu syfilisu človek slepne, stráca všetky reflexy, trpí únikom moču a stolice, je úplne dementný. Ochorenie končí smrťou.

Príznaky ochorenia:
- tvrdý vred, neskôr vyrážka na slizniciach a ústach
- zväčšenie a zdurenie lymfatických uzlín 
-  výrazne červené fľaky v ústnej dutine
- na koži sa vyskytujú tuhé, ploché, hladké, mokvavé a zapáchajúce vyrážky
- môžu sa vyskytnúť aj menej konkrétne prejavy typu malátnosť, nechutenstvo, bledosť, bolesti svalstva, bolesti kĺbov a bolesti hlavy a kostí v noci

SYFILISOM SA MOŽNO NAKAZIŤ:
ƒ Príležitostný, náhodný NECHRÁNENÝ POHLAVNÝ STYK s partnerom (bez kondómu), ktorého zdravotný stav a predchádzajúce sexuálne správanie nám nie je známe. Človek sa môže rovnako nakaziť pri vaginálnom, análnom alebo orálnom styku.
ƒ Pri častom STRIEDANÍ SEXUÁLNYCH PARTNEROV
ƒ PROSTITÚCIA
ƒ SEX BEZ OCHRANY (bez kondómu), ktoré umožňujú priamy kontakt a zároveň aj poškodenie slizníc. Človek sa môže nakaziť cez pohlavné orgány, konečník, ústa.
ƒ Injekčné užívanie drog – podávanie drog použitou ihlou, striekačkou alebo použitím spoločného roztoku drogy s iným človekom.
ƒ Tetovanie alebo prepichovanie kože (piercing) s použitím ihiel a predmetov, ktoré neboli pred poranením kože sterilné.

Ako zistím, či som ochorel/a na syfilis?
Ak máte niektorý z uvedených príznakov, určite musíte navštíviť lekára a potvrdiť ochorenie aj testom z krvi. Testovanie by sa malo vykonať približne 4 týždne od nákazy. Test na diagnostiku však nájdete aj v lekárni, stojí približne 15 eur (rok 2019). Pri neliečení ochorenia hrozia vážne následky, až smrť! 

Liečba ochorenia:
Syfilis je ochorenie spôsobené baktériou, čo znamená, že liečba spočíva predovšetkým v podávaní rôznych typov liečiv z kategórie antibiotík. Lieky pochopiteľne indikuje lekár a od priebehu ochorenia, času zistenia choroby a aktuálnych prejavov závisí spôsob terapie. Vo vážnejších stavoch sa doporučuje aj hospitalizácia. Pacient bude aj po preliečení pravidelne kontrolovaný, či sa ochorenie nevrátilo,spravidla po dobu jedného roka. Ak ste ochorenie prekonali, neznamená to, že sa už v budúcnosti nemôžete nakaziť. Ochorieť môžete opakovane znova. Jediným riešením je prevencia. 

Ako sa pred ochorením chrániť: 
ƒ NAJISTEJŠIA OCHRANA JE SEX S OSOBOU, KTOREJ ZDRAVOTNÝ STAV JE PARTNEROVI ZNÁMY.
ƒ NAJLEPŠOU PREVENCIOU a súčasne aj ochranou je vzťah dvoch ľudí založený na vzájomnej VERNOSTI.
ƒ V prípade striedania sexuálnych partnerov je potrebné dodržiavať zásady bezpečného sexu:
- používať prezervatív (kondóm)
- používať menej rizikové sexuálne praktiky, pri ktorých nedôjde k vniknutiu semena, pošvovej tekutiny alebo krvi do tela alebo na sliznice pohlavných orgánov, či úst partnera.
ƒ V prípade vnútro-žilového užívania drog používať vlastnú ihlu, striekačku a roztok drogy. Normálne je drogy neužívať !!!
ƒ Treba poznať zdravotný stav seba i svojho partnera, najlepšie ešte pred sexuálnym stykom. Čím skôr človek zistí, že je nakazený syfilisom, tým skôr môže vyhľadať odborníka a vyliečiť sa.

Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove, Jilemnického 3370/20, 07501 Trebišov, www.ruvztv.sk

Naposledy zmenené streda, 29 máj 2019 16:59


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom