sobota, 02 február 2019 18:42

Nachladnutie – mor kancelárií 21. storočia

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Nachladnutie – mor kancelárií 21. storočia foto. Pixabay.com

Stávame sa národom vorkoholikov prechádzajúcich ochorenia? Pri nachladnutí ide 95 % zamestnaných Slovákov aj Čechov aspoň občas do práce. Približne tretinu ľudí z oboch štátov dokonca nachladnutie od príchodu do práce nikdy nezastaví. Na Slovensku ide najčastejšie o zamestnancov v strednom veku 30 – 44 rokov, v Česku zase o mladých ľudí vo veku do 30 rokov. 

Vyplýva to z najnovšej štúdie výskumnej agentúry STEM/MARK iniciovanej značkou Sinulan forte, ktorá ponúka prírodnú podporu pre zdravie horných a dolných dýchacích ciest. Ako sa v nej umiestnili Slováci v porovnaní s Čechmi?

Čím sú ľudia mladší, tým sú ochotnejší obetovať svojej práci čas potrebný pre liečbu

Podľa štúdie sa pri prejavoch nachladnutia zdajú byť oba národy veľmi nedisciplinované. Skoro každý respondent v prieskume uviedol, že ide niekedy do práce aj s nachladnutím, pritom takmer 70 % respondentom vadí, keď to isté robia ich kolegovia. Prechladnutie od príchodu do práce dokonca neodradí viac než každého druhého Čecha vo veku 18 – 29 rokov. Medzi Slovákmi sa s týmto problémom stotožňuje 35 % ľudí vo veku 30 – 44 rokov. V Českej republike navyše osem zamestnancov zo sto uviedlo, že sa do práce vydajú aj v prípade, že sa nachladnutie spojí s horúčkou a bolesťami dýchacieho aparátu. Zodpovedný prístup k liečbe prechladnutia je zásadný, začínajúc pokojom doma cez výber kvalitných prípravkov, ktoré organizmus bojujúci s chorobou podporia. Jedine tak je možné mať ochorenie včas pod kontrolou a zamedziť tomu, že sa oň podelíme so všetkými blízkymi, kolegami aj úplne neznámymi ľuďmi v okolí.

Nachladnutie riešia ľudia sami, prírodné cesty sú trendy

Prechladnutie riešia Slováci aj Česi väčšinou sami, bez lekárskej pomoci, a to predovšetkým pitím čaju, vitamínmi alebo voľne predajnými prípravkami. K lekárom vyrážajú až v prípade neúspechu. Ako najpopulárnejšia cesta sa javí prírodná liečba, ktorú preferuje 54 % Slovákov a v Českej republike po  47 % respondentov. Až 91 % Čechov a ešte viac Slovákov sa aspoň čiastočne snaží riešiť prejavy nachladnutia a súčasne podporovať imunitu. Ako Slováci, tak Česi vítajú, keď nemusia prípravok na prechladnutie užívať príliš často. V dnešnej dobe sú v lekárni dostupné aj rýdzo prírodné produkty, ktoré tíšia prejavy nachladnutia, súčasne podporujú imunitu vďaka obsahu bazy čiernej, divozelu veľkokvetého a chrenu lekárskeho a užívajú sa raz denne (napr. Sinulan forte).

Prechodenie nachladnutia – žiadna frajerina, ale riziko

Nachladnutie sa najčastejšie prejavuje únavou, pocitom chladu, kýchaním, kašľom, bolesťou v krku, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Aké prejavy nachladnutia nás prinútia zostať doma? 51 % zamestnaných Čechov a 61 % Slovákov zastaví od práce až horúčka. Štvrtinu v SR a tretinu v ČR potom odradí zvýšená teplota sprevádzaná nádchou, kašľom či bolesťou v krku. Podľa primára Kliniky ušnej, nosovej a krčnej II. LF UK a FN Motol MUDr. Michala Jurovčíka je pre nás neustále prechádzanie chorôb veľmi rizikové. Môžeme si tým totiž privodiť vážnejšie zdravotné problémy. ,,Každá choroba je pre ľudský organizmus záťažou vyžadujúcou veľkú dávku energie. Nachladnutie je infekčné vírusové ochorenie spôsobené celým radom respiračných vírusov. Keďže má spravidla pomalší nástup a kratšiu dobu rekonvalescencie ako napríklad chrípka, človek má tendenciu ho prechodiť. Môže sa však stať, že si privodí rôzne druhy komplikácií, ako sú zápaly dutín, zápaly stredného ucha, v krajnom prípade aj zápal srdcového svalu alebo problémy nervového systému ako napríklad zápaly tvárových nervov,“ dopĺňa primár.

Na nádchu spreje a kvapky, vieme ale o závislosti?

Približne tri štvrtiny Slovákov a Čechov aspoň občas využijú voľne predajné prípravky, najobľúbenejšie sú kvapky. Rad z nich (13 % Slovákov a 15 % Čechov) užíva nosové spreje obsahujúce dekongestanty, ktoré zužujú cievy, a tak odstraňujú opuch sliznice. Časť populácie si však stále neuvedomuje, že dlhodobé podávanie prípravkov s dekongestantmi (dlhšie ako týždeň u dospelých a 5 dní u detí) môže viesť k závislosti, kedy pocit zdurenej, opuchnutej sliznice s nemožnosťou voľného nádychu nosom pacienta núti k opätovnému užitiu prípravku. Šetrnejšie s udržaním rovnakej efektivity je riešenie vo forme prírodného nosového spreja, zdravotníckej pomôcky, ktorý umelé dekongestanty neobsahuje, a závislosť na ňom teda nemôže vzniknúť. Vďaka kombinácii glycerolu a esenciálnych olejov zmierňuje tlak a bolesť, uvoľňuje nosové dutiny a odvádza z nich všetky nežiaduce látky. Ďalej chráni nosovú sliznicu pred vysušením, podráždením a vonkajšími vplyvmi.

Podporte telo prírodnou cestou v období plnom nachladnutí

Telo je silný a múdry organizmus, ktorý si dokáže poradiť s nejedným trápením, keď ale príde nachladnutie, je dobré ho podporiť. S týmto tvrdením súhlasí takmer 90 % Slovákov aj Čechov. Na tom, že napr. nádcha nie je nič príjemného, sa aj bez výskumu zhodnú asi úplne všetci. Pokiaľ príde, vyskúšajte rýdzo prírodné, a teda šetrné produkty, ktoré ťažia z múdrosti našich predkov a ponúkajú šetrnú podporu pri problémoch horných aj dolných dýchacích ciest aj dnes, pre dospelých aj deti.

Naposledy zmenené sobota, 02 február 2019 18:59


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom