Liečbu glaukómu nepodceňujte
Pacienti s glaukómom nie sú zo začiatku svojím ochorením nijako obmedzovaní. Problémy môžu nastať až v pokročilom štádiu ochorenia, kedy pre stratu periférneho videnia nemôžu viesť motorové vozidlo a často sú pre sťaženú orientáciu odkázaní na iných. Neliečený alebo nesprávne liečený glaukóm však môže viesť až k slepote, preto tento problém netreba v žiadnom prípade podceňovať.
Glaukóm sa nedá vyliečiť a ani poškodený zrak nie je možné prinavrátiť. Najúčinnejšou prevenciou je preto pravidelná návšteva očného lekára. Len on dokáže včas a presne diagnostikovať chorobné zmeny oka, ktoré ohrozujú náš zrak. Správnou liečbou je však možné znížiť vnútroočný tlak, a tým ochorenie výrazne spomaliť. Pacienti s glaukómom sa liečia predovšetkým neinvazívnym pravidelným používaním očných kvapiek. Ak takáto liečba nezaberie, pristupuje sa k liečbe laserom či chirurgickým zákrokom, prípadne kombináciou týchto metód.
Dlhodobá lokálna liečba glaukómu kvapkami má vplyv na povrch oka a vyvoláva u pacientov príznaky suchého oka, ktoré liečime umelými slzami rozličného zloženia. Vzhľadom na rôzne príčiny suchého oka je dôležité, aby pacienti svoje problémy konzultovali s lekárom, ktorý im vie odporučiť adekvátnu liečbu a zvoliť vhodný typ umelých sĺz na ich ochorenie. Nevhodná samoliečba môže príznaky suchého oka zhoršiť. Glaukóm a suché oko sú chronické progresívne ochorenia, ktoré spolu koexistujú. Ani jedno z ochorení nie je možné „vyliečiť”, ale dnešnou modernou liečbou ich vieme dobre kontrolovať.