štvrtok, 09 marec 2017 18:54

Liečba glaukómu (zeleného zákalu) oka

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Liečba glaukómu (zeleného zákalu) oka foto: pexels.com

Glaukóm, ľudovo nazývaný zelený zákal, je ochorenie zrakového nervu, ktoré prichádza bez toho, aby pacient čokoľvek spozoroval. Právom sa mu preto hovorí „tichý zlodej zraku“. Na celom svete žije s týmto ochorením asi 60 miliónov ľudí a až polovica o svojom ochorení nevie. Predpokladá sa, že do roku 2020 stúpne tento počet až na 80 miliónov.  

Liečbu glaukómu nepodceňujte

Pacienti s glaukómom nie sú zo začiatku svojím ochorením nijako obmedzovaní. Problémy môžu nastať až v pokročilom štádiu ochorenia, kedy pre stratu periférneho videnia nemôžu viesť motorové vozidlo a často sú pre sťaženú orientáciu odkázaní na iných. Neliečený alebo nesprávne liečený glaukóm však môže viesť až k slepote, preto tento problém netreba v žiadnom prípade podceňovať.

Glaukóm sa nedá vyliečiť a ani poškodený zrak nie je možné prinavrátiť. Najúčinnejšou prevenciou je preto pravidelná návšteva očného lekára. Len on dokáže včas a presne diagnostikovať chorobné zmeny oka, ktoré ohrozujú náš zrak. Správnou liečbou je však možné znížiť vnútroočný tlak, a tým ochorenie výrazne spomaliť. Pacienti s glaukómom sa liečia predovšetkým neinvazívnym pravidelným používaním očných kvapiek. Ak takáto liečba nezaberie, pristupuje sa k liečbe laserom či chirurgickým zákrokom, prípadne kombináciou týchto metód.

Dlhodobá lokálna liečba glaukómu kvapkami má vplyv na povrch oka a vyvoláva u pacientov príznaky suchého oka, ktoré liečime umelými slzami rozličného zloženia. Vzhľadom na rôzne príčiny suchého oka je dôležité, aby pacienti svoje problémy konzultovali s lekárom, ktorý im vie odporučiť adekvátnu liečbu a zvoliť vhodný typ umelých sĺz na ich ochorenie. Nevhodná samoliečba môže príznaky suchého oka zhoršiť. Glaukóm a suché oko sú chronické progresívne ochorenia, ktoré spolu koexistujú. Ani jedno z ochorení nie je možné „vyliečiť”, ale dnešnou modernou liečbou ich vieme dobre kontrolovať.

 

Naposledy zmenené štvrtok, 09 marec 2017 18:58


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.