štvrtok, 09 marec 2017 18:37

Zelený zákal (glaukóm) vás nemusí pripraviť o zrak

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Zelený zákal (glaukóm) vás nemusí pripraviť o zrak Foto: pixabay.com

Glaukóm, ľudovo nazývaný zelený zákal, je ochorenie zrakového nervu, ktoré prichádza bez toho, aby pacient čokoľvek spozoroval. Právom sa mu preto hovorí „tichý zlodej zraku“. Na celom svete žije s týmto ochorením asi 60 miliónov ľudí a až polovica o svojom ochorení nevie. Predpokladá sa, že do roku 2020 stúpne tento počet až na 80 miliónov. 

Nie je glaukóm ako glaukóm
Glaukóm je ochorenie, ktoré vedie k poškodeniu zrakového nervu. Takto poškodený zrakový nerv postupne stráca schopnosť prenosu informácií z oka do mozgu a dochádza k postupnej a nezvratnej strate zraku. Takmer 90 % všetkých prípadov glaukómu má na svedomí primárny glaukóm s otvoreným uhlom. Spôsobuje ho zvýšenie vnútroočného tlaku, ktorý spomaľuje odtok komorového moku z prednej očnej komory. Býva často bez príznakov, a preto sa zväčša odhalí až v pokročilom štádiu.

Glaukóm so zatvoreným uhlom vzniká zúžením uhla medzi dúhovkou a rohovkou, v dôsledku čoho komorový mok ťažko odteká a náhle sa zvyšuje tlak v oku. Pacient s týmto typom glaukómu môže pociťovať bolesť hlavy, očí, pocit na vracanie, vidieť v noci dúhové kruhy okolo svetiel a môže mať tiež rozmazané videnie.

Ako toto ochorenie odhaliť
Nič vás nebolí, nemáte dokonca ani pocit, že horšie vidíte a predsa vám môže glaukóm pomaly poškodzovať zrak. Ako je to možné? Toto ochorenie totiž nepostihuje obe oči rovnako, a tak funkciu toho viac postihnutého supluje oko, ktoré je postihnuté menej. Pri náhodnom prekrytí oka, ktoré je na tom lepšie, príde zrazu pacient na to, že s jeho videním nie je niečo v poriadku. Pacient najskôr spozoruje, že má drobné výpadky zorného poľa, neskôr sa pridruží aj porucha periférneho videnia, rozmazané okraje zorného poľa až celkové zhoršenie ostrosti videnia. Často sa objavuje zhoršené videnie v tmavom prostredí, či pri pohľade do blízka. Tieto príznaky sa zväčša objavia až vtedy, keď je zrakový nerv značne poškodený a pacient už prišiel o 40 % zraku.

Ak na sebe pozorujete niektorý z príznakov, bezodkladne vyhľadajte očného lekára:
• videnie dúhových kruhov okolo svetiel
• zmeny či strata zraku
• začervenanie oka
• nevoľnosť alebo vracanie
• bolesť očí a hlavy
• rozmazané videnie
• zúžené (tunelové) videnie

Dôležitú úlohu v prevencii glaukómu zohráva meranie vnútroočného tlaku, ktorý je najvýznamnejším rizikovým faktorom. Pokiaľ je jeho hodnota zvýšená, očný lekár by vám mal urobiť ďalšie odborné vyšetrenia na potvrdenie či vyvrátenie tejto diagnózy.

Kedy sa mať na pozore
Glaukóm sa môže objaviť u kohokoľvek, od batoliat až po seniorov. Návštevu očného lekára by ste určite nemali zbytočne odkladať, ak sa u vás v rodine táto diagnóza vyskytuje. Riziko je totiž u vás až 10-násobne vyššie, keďže glaukóm je dedičný.

K rizikovým faktorom patrí tiež:
• zvýšený vnútroočný tlak spôsobený poruchou regulácie tvorby komorového moku či upchatím odtokových kanálikov pre komorový mok
• vek nad 40 rokov
• dedičné faktory
• cievne ochorenia, cukrovka a vysoký krvný tlak
• ťažké zápaly či vážny úraz oka
• užívanie kortikosteroidov
• závažná krátkozrakosť
• centrálna hrúbka rohovky <0,5 mm

Liečbu glaukómu nepodceňujte
Pacienti s glaukómom nie sú zo začiatku svojím ochorením nijako obmedzovaní. Problémy môžu nastať až v pokročilom štádiu ochorenia, kedy pre stratu periférneho videnia nemôžu viesť motorové vozidlo a často sú pre sťaženú orientáciu odkázaní na iných. Neliečený alebo nesprávne liečený glaukóm však môže viesť až k slepote, preto tento problém netreba v žiadnom prípade podceňovať.

Glaukóm sa nedá vyliečiť a ani poškodený zrak nie je možné prinavrátiť. Najúčinnejšou prevenciou je preto pravidelná návšteva očného lekára. Len on dokáže včas a presne diagnostikovať chorobné zmeny oka, ktoré ohrozujú náš zrak. Správnou liečbou je však možné znížiť vnútroočný tlak, a tým ochorenie výrazne spomaliť. Pacienti s glaukómom sa liečia predovšetkým neinvazívnym pravidelným používaním očných kvapiek. Ak takáto liečba nezaberie, pristupuje sa k liečbe laserom či chirurgickým zákrokom, prípadne kombináciou týchto metód.

Dlhodobá lokálna liečba glaukómu kvapkami má vplyv na povrch oka a vyvoláva u pacientov príznaky suchého oka, ktoré liečime umelými slzami rozličného zloženia. Vzhľadom na rôzne príčiny suchého oka je dôležité, aby pacienti svoje problémy konzultovali s lekárom, ktorý im vie odporučiť adekvátnu liečbu a zvoliť vhodný typ umelých sĺz na ich ochorenie. Nevhodná samoliečba môže príznaky suchého oka zhoršiť. Glaukóm a suché oko sú chronické progresívne ochorenia, ktoré spolu koexistujú. Ani jedno z ochorení nie je možné „vyliečiť”, ale dnešnou modernou liečbou ich vieme dobre kontrolovať.

 Meranie vnútroočného tlaku nie je bolestivé, len sa človek môže zľaknúť pri náhlom "fúknutí" do oka. Ako prebieha meranie vnútroočného tlaku:

 

Naposledy zmenené štvrtok, 09 marec 2017 18:44


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom