Pojmom glaukóm sa označuje skupina očných ochorení poškodzujúcich zrakový nerv a spôsobujúca poruchu zorného poľa. Ak glaukóm zostáva neliečený, môže viesť postupne k vážnym a nezvratným stratám zraku, až k slepote. Príčina primárneho glaukómu s otvoreným uhlom nie je presne známa. Hovoríme preto o rizikových faktoroch, ktoré pravdepodobne ovlyvňujú vznik a vývoj glaukómového poškodenia. Za najzávažnejší rizikový faktor sa považuje zvýšený vnútroočný tlak, pričom glaukóm sa často odhalí práve pri jeho meraní. Ak tlak vo vnútri oka v priebehu času stúpa, začne poškodzovať zrakový nerv.
Zvýšený vnútroočný tlak môže mať ktokoľvek bez toho, aby si vôbec všimol akékoľvek príznaky. Práve preto o ňom mnoho ľudí vôbec nevie, ak neabsolvujú pravidelné očné vyšetrenia. Podľa celosvetových odhadov je glaukóm príčinou slepoty až u 6,7 milióna ľudí a približne 70 miliónov osôb týmto ochorením trpí. Medzi známe osobnosti, ktoré postihlo toto ochorenie, patria napríklad astronóm, fyzik, matematik a filozof Galileo Galilei, básnik a filozof John Milton, maliar Vincent van Gogh, kráľ rokenrolu Elvis Presley, či známy skladateľ Georg Friedrich Händel.
Podľa výskumov pacienti trpiaci glaukómom horšie zvládajú bežné denné aktivity, akými sú šoférovanie, rozpoznávanie tvárí, ale i chôdza hore schodmi. Glaukóm môže byť tiež príčinou pomalšej chôdze či pádov. Pacienti s týmto ochorením majú podľa štúdie o 63 percent vyššie riziko depresie a takmer 35 percent pacientov s novo-diagnostikovaným glaukómom postihujú prejavy úzkosti, nervozity alebo stresu. „Vzdelávanie verejnosti o tom, ako sa vyvarovať pokročilým štádiám glaukómu, má svoje nezastupiteľné miesto. Skorý záchyt glaukómu totiž umožňuje včasné nasadenie liečby, a tým aj šance na zachovanie zraku, ako aj kvality života pacienta. Neskoré diagnostikovanie tohto ochorenia znamená, okrem straty nezávislosti postihnutých pacientov, aj zvýšené náklady na ich liečebnú starostlivosť – a to, na strane pacienta, ako aj na strane celej spoločnosti,” uviedla MUDr. Erika Vodrážková, prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti a primárka Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.
Keďže glaukóm sa neprejavuje žiadnymi včasnými príznakmi, je dôležité poznať rizikové faktory. Medzi základné rizikové faktory u nás patria: vek nad 40 rokov, prítomnosť ochorenia v rodine, vysoký vnútroočný tlak, prítomnosť cievnych ochorení a vysoká krátkozrakosť.