štvrtok, 30 jún 2011 14:42

Kontaktné šošovky - môžu ich používať aj deti?

Napísal(a) Jiří Krejčík
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Praktickosť a komfort kontaktných šošoviek môžu pociťovať už aj deti. Mnohé z nich majú skúsenosti s ich používaním už od predškolského veku. Vo všeobecnosti však nie je stanovená veková hranica, kedy sa im môžu aplikovať tieto očné pomôcky do oka.

 Napriek tomu je dôležité dbať na dostatočnú pozornosť a ochranu ich očí, aby sa zabránilo prípadným zbytočným komplikáciám.

Súhlas s používaním kontaktných šošoviek u detí by mal dať očný lekár. Ten môže najlepšie posúdiť či sú na to dostatočne staré a či sa dokážu o malé očné pomôcky dôkladne postarať. Je to totiž nevyhnutná podmienka k tomu, aby sa im mohli do rúk zveriť tak dôležité predmety. Práve odborník by im mal vysvetliť ako sa s nimi pracuje, ako ich aplikovať a vyberať z očí tak, aby si nespôsobili nenávratné škody. Zvolí ten najlepší typ vhodný pre ne a poučí ich o prípadných neobvyklých situáciách, ktoré môžu nastať.

Netreba zanedbávať ani pravidelné očné kontroly, pretože deťom oči neustále rastú a vyvíjajú sa, čo ma výrazný vplyv aj pri nosení kontaktných šošoviek. Kontaktné šošovky tak môžete nakupovať v internetových obchodoch, napríklad v e-shope Vasesosovky.sk Ak sa rozhodnete, že ich vaše dieťa bude používať, pamätajte na to, že by nemali byť náhradou za okuliare, ale iba vhodným doplnkom v niektorých situáciách. Napríklad pri športe alebo iných aktívnych činnostiach, kde by mohli okuliare spôsobiť zranenia alebo prekážku či nepohodlnosť, ktorá by bránila vo vykonávaní činnosti.

Určite ich však nevyhadzujte, môžu sa zísť aj v prípadoch, kedy je nutné šošovku z oka vybrať. Vo väčšine prípadov sa aplikujú deťom pri nástupe do školy, kedy sa už považujú za zodpovednejšie a sú schopné porozumieť ich starostlivosti. Je nevyhnutné im ukázať a naučiť ich, že sú to jemné predmety, na ktorých sa ľahko usadí prah a drobné nečistoty, ktoré nie sú voľným okom viditeľné.

Malý školák si tak musí osvojiť základné praktiky ich pravidelného čistenia v špeciálnych roztokoch. Existujú prípady, kedy deti trpia veľkými rozdielmi v hodnotách dioptrií medzi pravým a ľavým okom. Vtedy sa zvyknú šošovky aplikovať už v skoršom veku, ešte pred nástupom do školy. Keďže dieťa ešte nie je schopné samostatnosti, celá zodpovednosť tak ostáva na rodičoch. V každom prípade sa aj tí najmenší môžu tešiť z pohodlnosti kontaktných šošoviek, no vždy sa pri tomto kroku poraďte s odborníkom. Je lepšie predchádzať zdravotným rizikám, ako sa neskôr trápiť nad zbytočne spôsobenými zrakovými vadami.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom