pondelok, 19 január 2015 11:26

Poruchy zraku u detí a možnosti ich riešenia

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: sxc.hu Foto: sxc.hu

Keď sa povie ochorenie zraku, skôr si predstavíme staršieho človeka, ktorého trápi šedý zákal či krátkozrakosť. Poruchy zraku sa však nevyhýbajú ani malým deťom.

 Vedeli ste, že už novorodenec môže mať šedý zákal? Najčastejšie ochorenia zraku u detí sú však refrakčné chyby oka – ďalekozrakosť, krátkozrakosť a astigmatizmus. V oboch prípadoch sa vyskytujú bolesti hlavy, očí, ale aj vyčerpanosť. Tieto problémy je možné riešiť operáciou očí.

Pri krátkozrakosti, kedy dieťa dobre vidí do blízka, ale nie do diaľky, zvyčajne žmúri, aby lepšie zaostrilo. Samozrejme, táto refrakčná chyba nemusí byť rovnaká na každom oku. Dieťa potom uprednostňuje oko, na ktoré lepšie vidí. Následne tým môže vzniknúť ďalšie ochorenie – škúlenie. Výrazné škúlenie u malých detí je možné napraviť zakrývaním zdravého oka, či oslabením zdravého oka kvapkaním atropínu. V každom prípade je však nutné navštíviť lekára a za jeho pomoci riešiť tento problém ešte v predškolskom veku.

V prvých piatich rokoch života sa môže u detí vyskytnúť aj retinoblastróm – nádorové ochorenie oka. Našťastie, ide o zriedkavé ochorenie. Môže však pri ňom dôjsť aj k strate zraku.

Ďalšie ochorenie postihuje predčasne narodené deti. Ide o retinopatiu. Takéto detičky sa totiž narodia s nedozretým systémom očných štruktúr. Pri kontakte so svetlom a kyslíkom sa následne poškodzuje sietnica. Poškodenia bývajú rôzne, môže však dôjsť aj k úplnej slepote.

Menej fatálny je jačmeň. Ten vzniká pri zápale vlasového folikulu mihalnice. Na viečku sa vytvorí červená hrčka, ktorá sa lieči antibiotickou masťou a teplom. Bolesť, začervenanie či slzenie je príznakom ďalšieho ochorenia – zápalu spojiviek. Presnejšie je to zápal vrchnej blanky očného bielka. Spôsobujú ho baktérie alebo vírusy, ale môže to byť aj jeden z príznakov alergie. Iné infekčné zápaly očí sa prejavujú začervenaním oka, slzením, pálením očí, rezaním, ale aj hnisavou sekréciou z oka. Tieto zápaly sa často vyskytujú spolu so zápalom horných dýchacích ciest. V takomto prípade určuje antibiotickú liečbu lekár.

Niekedy môže rodičov prekvapiť žmurkanie detí. Často sa stáva, že vyšetrenie u očného lekára neodhalí žiadnu poruchu zraku. Ide teda o neurologický problém, ktorý vzniká napríklad pri konfliktoch, pri nadmernej záťaži dieťaťa či nedostatočnom spánku. Takéto žmurkanie sa „lieči“ tým, že dieťa upozorníme, ale netlačíme na neho. Zároveň mu doprajeme dostatok oddychu a nevystavujeme ho stresujúcim situáciám.

Jedným z najčastejších problémov zraku u detí sú aj úrazy očí. Tieto sa môžu skončiť úplným vyliečením, ale aj vážnym poškodením zraku. Keď hovoríme o úrazoch oka, hovoríme aj o prachu, smietkach či piesku, ktoré sa dostanú do oka a dráždia ho, ale aj o rôznych poškrabaniach oka v lese o konár, o náraze do oka pri športovaní, či o rôznych chemikáliách.  V týchto prípadoch hrá veľkú úlohu prevencia – napr. nedovoliť malým deťom behať s nožnicami či farbičkami v ruke alebo skladovať čistiace prostriedky mimo ich dosahu.

Ďalšie dobré články nájdete na www.cornea.skNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Krásna pokožka aj v tehotenstve

Krásna pokožka aj v tehotens…

Tehotenstvo pristane každej žene. Tá vnútorná radosť z očakávaného prírastku priam vyžaruje z jej tváre. Avšak starostlivosť...

Prev Next