BLESKOVKY
Sú nepríjemné, vracajú sa často späť a sú asi to posledné, čo chce zaneprázdnená žena v každodennom zhone riešiť – infekcie močových ciest. V priebehu života sa s nimi stretla každá z nás, mnoho Sloveniek sa s nimi potýká opakovane. Vo väčšine prípradov je spôsobená baktériami, napriek tomu si skoro každá druhá žena myslí, že je spôsobená prechladnutím.[1] Na ročnom období nezáleží, nepríjemné pocity, ktoré prináša, nie sú nikdy vítané.
S problémami močových ciest sa už stretla väčšina z nás. Nedajú sa vyriešiť za jedno popoludnie, dokážu veľmi potrápiť. Ak poznáme príčinu, dá sa im predísť. Jedna z rád je vymočiť sa po milovaní. Na vine totiž môžu byť baktérie, ktoré sa z konečníka môžu pomerne ľahko dostať do močovej trubice - a nepríjemnosť je na svete.
Najhlavnejšou úlohou obličiek a močového mechúra je vylučovanie odpadov látkovej výmeny a škodlivín. Sú to orgány, ktoré zbavujú telo jedovatých látok, čo je pre organizmus životne dôležité. Ak je organizmus nezdravým spôsobom života nadmieru preťažovaný, ak sa musí vysporiadať s nadmerným množstvom poživatín, ako je napríklad alkohol, alebo väčšie množstvo liekov, istého dňa môže nastať okamih, keď sa obličky preťažia a môže dôjsť k ochoreniu obličiek alebo močového mechúra.
Problémy s močovými cestami sužujú najmä ženské pohlavie. Niektoré ženy trápia pravidelne, iným sa vyhýbajú, všetci sme však o nich už počuli. Je ale to, čo sa hovorí, naozaj pravda? Odhaľte jeden zaužívaný mýtus a nezabudnite na päť faktov o infekciách močových ciest. Pomôžu vám tejto nepríjemnosti predchádzať.
„Neseď na tej studenej zemi, budeš mať problémy s močovými cestami.“ Každá žena už niekedy v živote počula podobnú formulku tejto všeobecne uznávanej pravdy. A väčšinu z nás už táto nepríjemnosť, ktorá trápi naše najchúlostivejšie partie, sužovala. Infekcia močových ciest je druhým najrozšírenejším infekčným ochorením a jej výskyt je častým dôvodom, prečo si ženy vyčítajú zlú voľbu oblečenia. Je ale prechladnutie skutočne hlavnou príčinou infekcie močových ciest? Nie je.
Nosenie okuliarov, krivé zuby či sociálne rozdiely – myslíte si, že práve kvôli týmto veciam prežívajú deti najväčší stres? Niektoré určite áno, avšak podľa prieskumu ani zďaleka netrpia tak, ako detičky, ktoré sa pravidelne pocikávajú. Nočné pomočovanie je tretím najzávažnejším komplexom, ktorým trpia deti vo veku 4 – 10 rokov, hneď po nepríjemnom zápachu a obezite.
Všeobecné presvedčenie o tom, že len ľudia v staršom veku trpia inkontinenciou vyplýva z faktu, že táto porucha sa spája so starnutím organizmu. Inkontinencia je však sprievodným javom mnohých ochorení, ktoré sa týkajú ľudí bez ohľadu na vek a pohlavie.
Inkontinencia postihuje ľudí v ktoromkoľvek období života. Hlavným príznakom inkontinencie je samovoľný a nekontrolovateľný únik moču. Inkontinencia sa prejavuje ako následok rôznych ochorení a vyskytuje sa v rôznych formách, môže sa prejaviť ako ojedinelá príhoda alebo sa vyskytuje pravidelne. Ide o chúlostivú tému, preto mnohí ľudia príznaky ukrývajú a neraz aj zanedbávajú.
Pod inkontinenciou sa v odborných kruhoch rozumie samovoľný, vôľou neovplyvniteľný únik moču. Príčiny tejto poruchy sú rôzne - súvisia s množstvom ďalších chorôb, ktorými môžu byť vrodené ťažkosti a vo vyššom veku aj dlhodobo neliečené choroby. Ale spôsobuje ju aj množstvo ďalších rizikových faktorov a stavov.
Už to slovo mechúr je také... čo ja viem... ako, keď sa čosi mechrí? A keď je mechúr hyperaktívny, tak sa mechrí poriadne! A zvyčajne to aj býva poriadny problém. Nie, nie je to priamo „tá“ inkontinencia – skôr niečo ako syndróm dráždivého hrubého čreva. Tiež človek nevie, či dobehne.