nedeľa, 16 február 2014 21:31

Jazvy: ako ich odstrániť, zjemniť

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Jazvy: ako ich odstrániť, zjemniť foto: sxc.hu

Vyvolávajú úsmevné spomienky na rozbité kolená počas prázdnin, rotrhnuté obočie z lozenia po stromoch, no často sú aj príčinou veľkých psychických problémov v zrelšom veku. Práve jazvy totiž u detí i dospelých patria medzi tie ozdoby života, ktoré nielen skrývame, ale sa ich snažíme aj, často príliš neskoro, odstrániť.

„V prvom rade si treba uvedomiť, že každá jazva predstavuje trvalé poškodenie kože, ktorého estetické znaky sa dajú iba redukovať. Miera tejto redukcie je veľmi individuálna," vysvetľuje dermatologička Andrea Vocílková zo súkromnej kliniky v Brne. Spôsob a rýchlosť hojenia drobných poranení v detstve i v dospelosti totiž dedíme po rodičoch rovnako, ako farbu očí. Okrem toho, hojenie často negatívne ovplyvňujú zápalové procesy, ktoré tvorbu nového tkaniva komplikujú.

Je celkom jedno či je jazva z pádu, pôrodu, holenia, operačného zákroku alebo popálenia, ak sa za ňu v budúcnosti nechceme hanbiť, musíme ju ošetrovať dennodenne. Základom je vrátiť pokožke väčšinu pôvodnej elasticity čo najskôr,“ radí dermatologička. Platí teda, že čím skôr sa začneme o jazvu starať, tým väčšia bude pravdepodobnosť jej nenápadnej podoby neskôr. Podľa odborníkov sa jazvy staršie ako rok a viac odstraňujú už len veľmi ťažko, preto myslite aj na tie drobné chybičky krásy, ktoré zdobia pokožku vašich ratolestí. V budúcnosti by totiž vaše dieťa mohlo, podľa psychologičky, pre rozbité čelo trpieť komplexami.

„Estetické problémy sú častou príčinou straty sebavedomia u detí. Práve naši najmenší si totiž povedia niekedy aj veľmi kruté veci a to býva nielen príčinou komplexov, ale aj smútku či depresií. A jazvy na viditeľných miestach nie sú výnimkou,“ potvrdzuje psychologička MUDr. Hana Procházková. Ak vás neláka zmrazenie jazvy tekutým dusíkom, obrusovanie kože, či iný invazívny bolestivý zákrok, nezúfajte, drobné „stopy po pádoch“ vašu pokožku nemusia zdobiť navždy. Pozor si však musíte dávať aj na jemné slnečné lúče či soláriá.

Pacienti často robia chybu v tom, že len čo sa jazva mierne zahojí, vystavujú sa slnečnému žiareniu  v domnení, že keď sa miesto opáli, jazva zanikne. Opak je však pravdou. Uv žiarenie môže, naopak, spôsobiť hyperpigmentáciu, čiže neželané stmavnutie,“ vysvetľuje kozmetička Mária Lánová. Hojenie môže trvať niekedy až rok, dovtedy sa vyhýbajte akémukoľvek druhu žiarenia a dodržujte pokyny lekárov. Potom sa, podľa bylinkárky a diplomovanej sestry, Venuši Studničkovej, oplatí vyskúšať najmä to, čo nášmu telu ponúka príroda.

Naše staré mamy odporúčali na jazvy prikladať domáce, nesolené sadlo, po jeho aplikácii sa totiž poškodená pokožka upokojí a zjemní. Medzi modernejšie metódy patrí ľobovníkový olej či skorocelová tinktúra,“ prezrádza svoje skúsenosti fytologička. Ľubovník bodkovaný môžete v podobe čajov a odvaru používať na potieranie aj počas hojenia, po ňom jazvu lepšie zamaskuje pravidelné používanie oleja, ktorý si vymiešate z dvoch hrstí ľubovníkových kvetov a pol litra olivového oleja. Ak máte doma sušený skorocel, pripravte si z neho silný vývar, ktorý môžete na jazvy aplikovať vatovým tampónom. Bylinky neskôr striedajte s pantenolom alebo mastným krémom, ktoré jazvu nielen ošetria, ale aj ochránia pred poškodením.

To často vzniká trením oblečenia o poškodené miesto. „Ak nemáte príliš suchú pokožku, pomôcť by vám mohla aj emulzia, ktorú si vytvoríte z lupeňov ľalie bielej namočenej v liehu. U mnohých klientov mám tento recept úspešne odskúšaný,“ pridáva poslednú radu Venuša Studničková. Mladú pokožku detí môžete „vyliečiť“ z jaziev aj vďaka klasickej tlakovej masáži tak, že na ňu budete za pomoci vhodných prípravkov tlačiť vždy po 20 sekúnd a potom tlak povolíte. Vďaka nemu dochádza k odkysličovaniu krvi z jazvy a prívodu novej na toto miesto, čo napomáha rýchlejšiemu hojeniu.

Podľa uznávaného českého mykológa, Ing. Ivana Jablonského, CSc., je pri tejto masáži vhodné využívať prípravky z extraktov čerstvých húb, ktoré majú na pokožku priam zázračný efekt. „Gély, ktoré sa na Slovensku vyrábajú z húb zbierajú všade vo svete mnohé ocenenia aj vďaka tomu, že obsahujú látky s významným reepitelizačným účinkom, teda s vysokou podporou tvorby tkanív a to je pri hojení rán a jaziev najdôležitejšie. Navyše, podporujú tvorbu a distribúciu kolagénu, vďaka čomu získava koža v okolí jaziev pružnosť,“ objasňuje účinky húb mykológ. „Treba však pripomenúť, že všetky metódy vyžadujú obrovskú dávku trpezlivosti, inak nemajú význam. Trpezlivosť v tomto prípade totiž prináša aj krásnu pokožku,“ uzatvára dermatologička.

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.